"Kňazi a diakoni by peklo nemali ani len spomínať. Nemá to veľa spoločného s kresťanskou láskou…"

Podľa obsahu dnešných kázní by sme si mohli myslieť, že väčšina kňazov a diakonov s tým súhlasí. Ale nie všetci. Keď istý katolícky kňaz uvidel pútač susednej Unitárskej cirkvi, pripravil si ako odpoveď svoju vlastnú nedeľnú kázeň. Na pútači unitárskeho kazateľa bol uvedený názov kázne Píše sa, že peklo nie je. Kňazova odpoveď formou kázne bola: To si píšte, že je.
Bola táto kňazova kázeň nemilosrdná a kazateľova láskavá? Veľa ľudí by povedalo, že áno. Hoci ak si uvedomíme. čo robil sám Ježiš, kňaz sa nám bude javiť ako ten lepší. Vezmime si napr. Ježišovu reč na vrchu. Peklo v nej spomína 5-krát a aj tak sa reč na vrchu pokladá za najkrajšie príklady lásky k blížnemu. Na iných miestach Písma nespomína Kristus peklo o nič menej často.„Nebojte sa tých, čo zabíjajú telo, ale dušu zabiť nemôžu. Skôr sa bojte toho, ktorý môže i dušu i telo zahubiť v pekle” (Mt 10,28). A pamätáte sa na jeho poznámku o obielených hroboch (Mt 23, 27) a haďom plemene (Mt 21, 33)?
Čo nám vyplýva z týchto veršov? Že môžeme slovne urážať tých, ktorých nemáme radi, alebo že nás Ježiš povzbudzuje, aby sme svojich nepriateľov zatracovali? Ak beriem vážne jeho slová o milovaní nepriateľov a modlení sa za tých, čo nás prenasledujú, tak určite nie. Tieto verše nám hovoria niečo o podstate kresťanskej lásky. Znamená to omnoho viac, ako sa na ľudí len usmievať, aby sa cítili vnútorne dobre. Niekedy to znamená byť na ľudí tvrdý, podobne ako bol aj náš Pán. Kto je láskavejší: matka, ktorá vyhreší malého syna za to, že sa hral uprostred cesty, alebo matka, ktorá dovolí svojmu dieťaťu robiť, čo sa mu zachce, lebo nechce zasahovať do jeho slobody?
Vráťme sa teraz ku kňazovi a kazateľovi. Kto z nich prejavil viac lásky? Ak veríme Ježišovým slovám, že peklo je realitou, ktorej sa máme snažiť vyhnúť, tak nie je prejavom lásky, že nebudeme spomínať jeho existenciu. Tým, že upozornil svojich veriacich na reálne existujúcu možnosť zatratenia, bol pravým nasledovníkom Krista kňaz, a nie kazateľ.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Náš večný cieľ
2 komentáre pre “"Kňazi a diakoni by peklo nemali ani len spomínať. Nemá to veľa spoločného s kresťanskou láskou…"
  1. Peter píše:

    Stojí za pozretie aj toto video o pekle. Svedectvá ľudí, ktorí naozaj videli peklo. Je to strašné:

    http://www.youtube.com/watch?v=DwY4qr_ySwY&feature=player_embedded

    Ani tomu najhoršiemu človeku na svete by som neprial skončiť v peke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je nedeľa 3. júl 2022
Meniny má Miloslav
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Tomáš, apoštol
14. nedeľa v cezročnom období
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Duša plná radosti ukazuje ľuďom, čo dáva Boh svojim verným.
Josef Hlouch