Z Kristovho kríža vychádza milosť

Naučil som sa, keď cestujem autom a vidím kríž povedľa cesty, prežehnať sa. Na niektorých cestách sú kríže od seba vzdialené možno len 700 metrov. Kresťania spolu so svojimi kňazmi si dali tú námahu a vystavali tieto kríže a zrejme vedeli prečo. Poznali múdrosť kríža. Hľadeli na Ukrižovaného, hľadeli na toho Boha, ktorý sa stal hriechom, aby nezomreli vo vlastných hriechoch.
Sv. Pavol hovorí, že Ježiš vzal na seba všetky nečistoty ľudstva; nechal sa na kríži vyzdvihnúť, aby mohol celé ľudstvo uzdraviť z hriechu. A kto neuzná v tomto vyzdvihnutom mužovi „silu Boha, ktorý sa stal hriechom, aby nás uzdravil“, zomrie vo vlastnom hriechu. A to je strašná vec. „Spása prichádza jedine z kríža, avšak z tohto kríža vteleného Boha.” Neexistuje spása v ideách, niet spásy v dobrej vôli, v ochote byť dobrými… Nie. Jediná spása je v ukrižovanom Kristovi, lebo jedine on, ako medený had, bol schopný vziať všetok jed hriechu a tam [na kríži] nás uzdravil.
Hneď z rána, ako otvorím oči, vidím kríž na stene a prežehnám sa. A potešuje ma skutočnosť, že mám dar viery a môžem urobiť na sebe znak kríža. Vzdávam vďaky, Bohu, ktorý bol vyzdvihnutý na kríži, aby som ja nezomrel vo vlastnom hriechu. Oči mi zájdu na Kristov kríž a s bázňou naň nazerám, a zakusujem na sebe tú veľkú uzdravujúcu lásku, ktorá ma preniká skrz na skrz. Žijem, hoci som hriešnik, lebo Ježiš chce, aby som žil a miloval ho celým svojim srdcom. Toto je pravda o nás všetkých. Všetci sme zhrešili. Keď však nazeráme na Kristov kríž, nie tak bezducho, ale s vierou, tak sa nám dostáva nová milosť popasovať sa s hriechom, odložiť ho preč. Dostáva sa nám uzdravenia. Z Kristovho kríža vychádzajúca milosť nám pomáha odložiť všetku nečistotu a akúkoľvek zlobu, taktiež lož, rúhanie, závisť, rozhorčenie, mrzké reči, ohováranie a Božie slovo v nás začne pôsobiť, to je cesta spásy na ktorej sme. Dostáva sa nám uzdravenia a tá široká cesta sa nám už protiví. Apoštol Pavol na ceste spásy vydáva svedectvo o uzdravujúcej sile vychádzajúcej z Kristovho kríža: “A ja sa nechcem chváliť ničím iným, iba krížom nášho pána Ježiša Krista, cez ktorý je svet ukrižovaný pre mňa a ja pre svet” (Gal 6, 14).

Radujme sa, ustavične sa radujme, že sme na ceste spásy. Samozrejme, že musíme byť opatrní, lebo knieža tohto sveta nás bude chcieť neraz pokúšať, takisto žiadostivosť očí, tela, túžba po bohatstve, ale aj niektorí ľudia. A keby nás niečo z toho premohlo, upadli by sme znovu do hriechu, s vierou sa obráťme na Krista, Ukrižovaného. Tak nám to odporučil apoštol Ján: “Deti moje, toto vám píšem, aby ste nehrešili. A keby niekto zhrešil, máme u Otca zástancu: Ježiša Krista, spravodlivého. On je zmiernou obetou za naše hriechy; a nielen za naše, ale aj za hriechy celého sveta.” (1 Jn 2, 1 – 2) On je zmiernou obetou za naše hriechy – jediná spása je v ukrižovanom Kristovi, lebo jedine on, ako medený had, bol schopný vziať všetok jed hriechu a tam [na kríži] nás uzdravil. Pohľad na Ukrižovaného s vierou nás posilní a dá nám pookriať. Ukrižovaný Ježišu, zmiluj sa nad nami, aj nad dušami trpiacim v očistci. Vďaka za Tvoj kríž, priateľ môj. Mária, matka naša, prihováraj sa za nás u svojho Syna, aby sme vytrvali na ceste spásy až do konca. Amen.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Články
Jeden komentár pre “Z Kristovho kríža vychádza milosť
  1. Mariaanna píše:

    Uctievam ta drahocenny krizu ktory si bol okrasleny najsvatejsimi udmi A drahocemnou krvou sfarbeny modlim sa k tebe moj Boze,ktory si bol na svaty kriz pribity a to z lasky ku mne Jezisu doverujem ti a odpocinutie vecne daj dusiam v ocisti o Pane a svetlo vecne nech im svieti nech odocivaju v tvojom milosrdenstve v pokoji Amen.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je pondelok 1. jún 2020
Meniny má Žaneta
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Justín, muč.
spomienka
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Čím opravdivejšie a dokonalejšie budeme dôverovať Bohu, tým zjavnejšie pocítime jeho prozreteľnosť.

sv. František Saleský