Máš ťažkú skúšku! Vydržíš to!

“Skúška, ktorá na vás dolieha je iba ľudská. A Boh je verný. On vás nedovolí skúšať nad vaše sily, ale so skúškou dá aj schopnosť, aby ste mohli vydržať.” (1 Kor 10, 13)

Jedna vec je veľmi jasná. Boh nás nedovolí skúšať nad naše sily.
Viete že horský nosič vynáša na vlastnom chrbte na vysokohorské chaty alebo na vysokohorské stavby náklady: potraviny, spotrebné predmety, palivo, stavebný materiál a podobne. Náklad má upevnený na špeciálne zhotovených nosidlách rôzneho tvaru a materiálu. Nosidlá majú popruhy.
Využijem teraz prácu horského nosiča na vysvetlenie Božieho slova. Horský nosič dokáže na svojom chrbte vyniesť 90 kg tovaru. Ak on dokáže na svojom chrbte vyniesť 90 kg tovaru, tak Boh mu nedovolí, aby vyniesol viac ako 85 kg. Nehovorím, že je to dané Bohom, ale ak to Boh dovolí, tak bude nosiť len 85 kg. A Boh mu dá silu vyniesť tých 85 kg hore na chatu. On nám pomôže to odniesť. A každý máme dosť nosenia svojho trápenia. Máme toho dosť čo môžeme niesť a nosíme (napr. choroby, problémy v rodine alebo v práci, zlozvyky) Od Boha však máme silu nielen to niesť, ale to aj riešiť.

Takže on má dovolených tých 85 kg. Ale on si pridá ešte 20 kg. Spolu je to 105 kg. Môže tento človek niesť 105 kg. Ak sa postaví k veci rozumne, tak nie. Ale človek vo svojej pýche môže preceniť svoje schopnosti a podujať sa na to. Môže to však dopadnúť veľmi zle a s trvalým následkami. Pozrite sa, keď nám Boh dal milosť niesť len 85 kg na svojom chrbte, tak by sme sa mali tohto aj pridŕžať. To, čo sme si naložili navyše sami v podobe nadmerného pitia alkoholu, fajčenia, užívania drog, hýrenia, smilstva, cudzoložstva, sebaukájania, krádežiam, rozvodu, ublíženia na zdraví, vykonania potratu atď. tak za tým môžeme vidieť naše ego a našu pýchu. Dôsledky voľby takéhoto životného štýlu potom dlho nenechajú na seba čakať. Treba sa nám všetkým nad tým zamyslieť a začať sa zriekať týchto vecí, ak sme si ich naložili na plecia. Kým máme ešte čas “zhoďme všetku príťaž a hriech, ktorý nás opantáva, a vytrvalo bežme v závode, ktorý máme pred sebou, s očami upretými na Ježiša, pôvodcu a zavŕšiteľa viery.” (Hebr 12, 1 – 2) Zhoďme teda príťaž zo seba, zrieknime sa hriechu, dobre sa vyspovedajme, nedusme nič v sebe a zakúsime veľkú úľavu, je to pôsobenie Božej milosti v nás.

Je mi ľúto ľudí, ktorých pády priviedli až k samovražde. To bremeno ich veľmi ťažilo, ktoré si naložili sami, ale Ježiš aj im chcel pomôcť sa od toho oslobodiť. Preto je dôležité vždy počúvať Ježiša, to čo nám On hovorí a nie to, čo nám hovorí diabol alebo ľudia, ktorým mnoho krát ide len o svoje vlastné záujmy. Dôležité je vedieť upokojiť si a utíšiť svoju dušu, s Božou pomocou to ide najlepšie, lebo zároveň prichádza do nás milosť spokojnosti s tým, čo máme. Uvedomujeme si, že nemusíme mať to, čo majú iní ľudia, čo vlastnia z toho hmotného a materiálneho. V pokoji si žime s tými 85 kilogramami, ktoré dokážeme uniesť na svojom chrbte. Na to máme Božiu milosť. Ak máme vieru a predsa trpíme, tak to je milosť. Ježiš nás nedovolí skúšať nad naše sily, ale so skúškou dá aj schopnosť, aby sme to mohli vydržať. Ježišu, prosíme ťa, daruj nám duchovných vodcov podľa Tvojho srdca, ktorých rady si budeme brať k srdcu a s Tvojou pomocou ich aj uskutočňovali. Málo si cení svoju dušu ten človek, ktorý sa vedie sám. Taký človek nechce zhodiť zo seba príťaž a hriech, ktorý ho opantáva. Pozor si dávajme na takýchto ľudí. Strhávajú pozornosť na seba, chcú vynikať, ale poslušnosť im nič nehovorí. Vo svojich rečiach negujú pôsobenie kňaza vo farnosti, obzvlášť, keď im nie je urobené po vôli. Prichádzajú rôzne veci do nášho života a so všetkým sa vedieť rýchlo vyrovnať nie je vždy jednoduché, zvlášť keď to bolí a nesie sa to ťažko. Ježiš však súciti s nami a dáva nám schopnosť to vydržať. S prianím všetkého dobrého od Pána Váš brat Jaroslav. Pozdravujem všetkých horských nosičov a ďakujem im za službu. Žehnám im a tiež všetkým Vám, ktorí ste si prečítali tieto riadky. V priateľstve s Kristom rastie naše poznanie a vzájomná láska medzi nami. Nie je možné milovať Krista a zároveň nemilovať nejakého človeka.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Články
3 komentáre pre “Máš ťažkú skúšku! Vydržíš to!
 1. Mariaanna píše:

  PBPJK!
  Dakujem za povzbudzujuce zamyslemie a za povzbudenie k neseniu bremena starosti v dovere ze Pan Nesie moj batoh so mnou uz 18 – nas rokov a strazi jeho vahu mate pekny dar Reci otec Jaroslav Bohu vdaka za Vas
  Budte zdravy
  NUM 24,6
  S vdacnou uctou
  MARIAANNA

 2. Moniku píše:

  Nasla som sa v tomto článku, tiež si s času na čas naložím a potom už len 🙏 o požehnanie pre mňa, manžela, dcéru a ťažko chorého syna a pomoc Pána Ježiša. 1Praca, choroby, liečenia a všade byť a všetko stíhať. Pan Boh zaplať

 3. Monika píše:

  Nasla som sa v tomto článku, tiež si s času na čas naložím a potom už len 🙏 o požehnanie pre mňa, manžela, dcéru a ťažko chorého syna a pomoc Pána Ježiša. 1Praca, choroby, liečenia a všade byť a všetko stíhať. Pan Boh zaplať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je štvrtok 2. apríl 2020
Meniny má Zita
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

František z Paoly
ľubovoľná spomienka
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Boh po nás túži, chce nás mať pri sebe aj s našimi blízkymi. Verí nám a pomáha, aby sme raz zakúsili šťastie v raji.