Ranná modlitba

Zvyknem hlavne deťom v škole hovoriť takýto príklad, ale je poučný aj pre nás dospelých: Zajtra ráno, keď vstaneš, nebudeš sa s nikým rozprávať až do ôsmej hodiny večer. Ak sa ťa v priebehu dňa bude niekto z ľudí na niečo pýtať, jednoducho neodpovieš, budeš ticho. Presne tak, ako keby si mal(a) zámku na ústach alebo prelepené ústa širšou lepiacou páskou. Zvyčajne deti najprv odpovedajú áno, ale po chvíli povedia, že nie. To nedokážem. To sa nedá. Povedz mi aspoň jeden dôvod, ktorý ti v tom bráni, prijať túto úlohu na celý deň. Napríklad to, že moja mama ma ráno budí do školy, potom mi chystá raňajky. Popoludní zase príde po mňa do školy autom, odvezie ma domov a dá mi obed. Nerozprávať sa s ňou by bolo také čudné a neviem, že čo by si o mne myslela. Veríš v Pána Boha. Áno. A veríš aj v Ježiša Krista, jeho jediného Syna. Áno, verím. Ale celý deň mu vôbec nič nepovieš. Od rána do večera si nemal čas. Na všetko iné si čas mal, len nie na modlitbu. Čo človek robí rád, tak na to si čas nájde. Ty si si však čas na modlitbu nenašiel. A je ti to aspoň trošku ľúto? Keď nás Pán Ježiš naučil modliť sa “Otče náš, ktorý si na nebesiach, posväť sa meno tvoje, príď…”, tak počítal s tým, že sa ju budeme denne modliť. Nepovedal, že túto modlitbu sa môžu modliť len biskupi, či kňazi. Ona je daná nám všetkým, aby sme skrze ňu získavali milosť a požehnanie.
Ranná modlitba je súčasťou nášho života, a tiež večerná. Realita je však taká, že nemáme čas ráno sa modliť. Hneď zrána potrebujeme Božiu milosť. Začínam deň prežehnaním sa v tvare veľkého kríža a poďakovaním za noc, za spánok, za ráno… a s prosbou o ochranu v priebehu dňa. Uvedomujem si, že ako dôležité je mať osobný, dôverný vzťah k pravému Bohu.
Daj nám väčšiu vieru, Ježišu. Prosíme ťa a ďakujeme ti. Naše srdcia nech sú plné lásky a jednoty s Tebou. Veľa krát som ti v spovedi vyznal svoj hriech: nemiloval som ťa, urobil som, čo sa ti nepáčilo. Prijal si ma však vždy takého, aký som a stále mi pomáhaš. Ďakujem ti Ježišu. Hneď z rána ma naplň svojou milosťou, a ochráň ma od pýchy. Vyslobodíš hriešnika a daruješ mu spásu. Amen.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Články
2 komentáre pre “Ranná modlitba
  1. mama píše:

    Bože, prečo je môj život taký ťažký, keby som aspoň trošku pocítila tvoju pomoc, už je toho na mňa priveľa, nevládzem…

    • kňaz Jaroslav píše:

      Pochválený buď Ježiš Kristus. Ďakujem Vám, že ste nám tu napísala. Môžem s Vami a naozaj aj súcitim s Vami, to je málo z mojej strany, čo pre Vás môžem urobiť, pretože Vás osobne nepoznám, neviem nič o Vašom živote, ani kde bývate, tak robím to, čo môžem, súcitim s Vami a žehnám Vám. Smutná veta, ktorú ste napísala, ale hneď som si spomenul na podobné slová zo Svätého Písma: “Prišiel do svojho vlastného a vlastní ho neprijali.” (Jn 1, 11) “A svetlo vo tmách svieti, a tmy ho neprijali.” (Jn 1, 5) “Bol na svete a svet povstal skrze neho, a svet ho nepoznal.” (Jn 1, 10) Boh sa stal človekom, aby nás vykúpil. A Pán Ježiš to vôbec nemal ľahké od dieťaťa – striehli na jeho život. Mal však Máriu a Jozefa. Nie len v ťažkých chvíľach, ale vždy sa utiekajme pod ich ochranu. Prajem Vám, aby sa Vám podarilo upokojiť a utíšiť vo Vás svoju dušu, podľa slova Žalmistu: “Pane, moje srdce sa nevystatuje, moje oči nehľadia povýšene. Neženiem sa za veľkými vecami ani za divmi pre mňa nedosiahnuteľnými. Ale ja som svoju dušu upokojil a utíšil. Ako nasýtené dieťa v matkinom náručí, ako nasýtené dieťa, tak je moja duša vo mne.” (Žalm 131, 1 – 2) Verím, že pohľad na Vás je krásny, lebo sa vo Vás duša upokojila a utíšila. Tak, ako je krásny pohľad na spinkajúce dieťa v matkinom náručí, lebo je nasýtené a počuje srdce matky. Počujte srdce Ježišovo, ktoré je vo Vás, On sám Vám dal srdce, stvoril ho, aby milovalo a On Vás nikdy neopustí. Je stále s Vami. Nedajte si zobrať svoju dôstojnosť tomuto svetu. Buďte hrdá na to čím ste: Božím dieťaťom. Počúvajte to, čo Vám hovorí Boh: “Si moje dieťa. Si moja, zlatá a pekná. Milujem ťa.” S prianím všetkého dobrého od Pána Váš brat Jaroslav. Nepoznám Vás osobne, no v Kristovi, našom Pánovi, Vás mám rád. Dominus vobiscum.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je pondelok 16. máj 2022
Meniny má Svetozár
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Ján Nepomucký, kňaz, muč.
spomienka
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Nech každý, koho prijmete, od vás odchádza lepší a šťastnejší.
Matka Tereza