Náročný blížny

Ježiš to začul a povedal im: “Lekára nepotrebujú zdraví, ale chorí. Neprišiel som volať spravodlivých, ale hriešnikov” (Mk 2, 17).

“Akiste mi pripomeniete príslovie: Lekár, lieč sám seba! Počuli sme, čo všetko sa stalo v Kafarnaume; urob to aj tu, vo svojej vlasti” (Lk 4, 23).

Odpovedal im Ježiš: “Lekára nepotrebujú zdraví, ale chorí” (Lk 5, 31).

Pán Ježiš je skutočný lekár a ten najlepší. A zaiste ho potrebujeme všetci, každý človek. Aj tí ľudia, ktorí si to teraz ešte neuvedomujú. Všetci sme hriešnici. Len ešte nie všetci hriešnici vedia, že sú hriešnici. A niektorí tak aj úprimne a otvorene povedia, že táto téma ich zatiaľ nezaujíma.

Ale napríklad aj “náročný blížny” môže byť pre mňa, pre teba takým potrebným lekárom pre život. Ako to myslím, že jeho také neadekvátne správanie alebo jeho povaha, ktorá nám nesedí, nám môžu pomáhať v duchovnom raste, inak povedané, “náročný blížny” nám môže pomáhať rásť v čnostiach. Napríklad v trpezlivosti, v pokore, v tichosti a pod.

Možno, že máš takého človeka – náročného blížneho doma, v práci, v škole… a určite to nie je pre teba jednoduché s ním byť, možno ho už len vidieť a čo ja viem čo všetko ešte, ale predsa nám aj takýto blížny brat, či sestra môžu pomôcť, ako som už o tom písal. Učíme sa trpezlivosti, pokore, tichosti… Aj keď je to sprvoti ťažké, Pán Ježiš to potiahne medom. Pozrite sa, ako iní vyrušujú nás, či otravujú svojim správaním, tak isto to môže platiť aj o nás. Tiež niekomu môžeme vadiť. Už len naša prítomnosť môže niekoho rozčúliť.

Aj Pán Ježiš bol pre niektorých ľudí “náročným blížnym.” Jeho prítomnosť, správanie, kázanie, či vyučovanie mnohým ľuďom dokonca nedalo ani spávať. Narušilo im to aj ich pohodlie, ktoré mali. Závideli mu. Povedali si, že bolo by lepšie keby ten človek k nám vôbec neprišiel. Lepšie je, keď zahynie jeden človek pre ľud, akoby mal zahynúť celý národ. Aj my si možno vieme predstaviť, keby tu ten a ten človek teraz nebol a odišiel radšej niekam inam, bolo by nám lepšie. Áno, vôbec nevieme nejak zistiť to, že akoby sme sa my zachovali na ich mieste.

Koľko trpezlivosti musí mať Pán Ježiš aj s nami, teraz a tu. Už toľko krát nás mohol prísne potrestať a určite by to bolo spravodlivé. No, neurobil to. Nanovo nám dôveruje a odpúšťa nám hriechy, ktoré sme mu vyznali a úprimne ich aj oľutovali. On vie aj o tvojom “náročnom blížnom bratovi, či sestre, ” ktorý(á) ti vie poriadne zdvihnúť “adrenalín” nesprávnym smerom, ale súciti s tebou. Trpí v tebe, ale neprestáva milovať človeka. Nech je to ktokoľvek. Veď práve preto prišiel, stal sa človekom, aby zmenil srdce každého človeka. Prišiel nám ukázať, že každý človek je dôležitý.

Avšak skutočnosť, že niekto je týraný, bitý, zneužívaný, šikanovaný, je to hrozné čo i len na to pomyslieť. Takéto veci treba neodkladne riešiť. Modlime sa aj za týchto ľudí, ktorí týmto prešli a majú to veľmi ťažké. Pane Ježišu Kriste, prosíme Ťa, pomôž im a ochráň naše rodiny a našu vlasť od takýchto zlých vecí.

S kresťanským pozdravom Váš brat a kňaz Jaroslav.

5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes
Uverejnené v Články, Slovo na dnes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je štvrtok 27. február 2020
Meniny má Alexander
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Gabriel Possenti, reh.
féria
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Ak nepriznáš chybu, robíš ďalšiu.