Pred Bohom nie je bohatý (Lk, 12, 21).

“Ktosi zo zástupu povedal Ježišovi: „Učiteľ, povedz môjmu bratovi, aby sa so mnou podelil o dedičstvo.“ On mu odvetil: „Človeče, kto ma ustanovil za sudcu alebo rozdeľovača medzi vami?“

A ostatným povedal: „Dajte si pozor a chráňte sa všetkej chamtivosti! Lebo aj keď má človek hojnosť všetkého, jeho život nezávisí od toho, čo má.“ A povedal im aj podobenstvo: „Istému boháčovi prinieslo pole veľkú úrodu. Premýšľal a hovoril si: ‚Čo budem robiť? Veď nemám kde uložiť svoju úrodu.‘ Potom si povedal: ‚Toto urobím: Zrúcam svoje sýpky a postavím väčšie a tam uložím všetko obilie i ostatný svoj majetok. Potom si poviem: Duša, máš veľké zásoby na mnohé roky. Odpočívaj, jedz, pi a veselo hoduj!‘

Ale Boh mu povedal: ‚Blázon! Ešte tejto noci požiadajú od teba tvoj život a čo si si nahonobil, čie bude?‘ Tak je to s tým, kto si hromadí poklady, a pred Bohom nie je bohatý” (Lk 12, 13 – 21).

Lakomstvo je túžba nemusieť sa s nikým o hmotný majetok, ktorý človek nadobudol, deliť, ale si ho držať pre seba a pod zámkou. Tešiť sa z toho a užívať si života.

Pán Ježiš dnešným podobenstvom poukazuje na nebezpečenstvo takéhoto zmýšľania. Pretože život človeka nezávisí od toho, čo má a čo vlastní. Aj keď bohatým ľuďom, ktorí majú veľa peňazí, sa tu predsa len na zemi ľahšie žije, lenže keď je človek lakomý, chamtivý, kam sa vlastne potom dostane po smrti. Má mu to byť vari jedno! Len to nie, prosím Vás. Počul som od známeho človeka, ktorý mi otvorene povedal, že jemu ide čisto len o to, aby sa mal dobre tu na zemi. A k tomu potrebuje veľa peňazí. Má ženu, deti, treba ich zabezpečiť a čo bude s ním po smrti, tak to ho veľmi nezaujíma. A položme si teraz otázku: Kto sa vlastne nechce mať dobre tu na zemi? Či sme veriaci alebo neveriaci, všetci sa chceme mať dobre. Keby sme tvrdili opak, tak by sme klamali. Aj sám Ježiš chce, aby sme sa mali dobre. Samozrejme vie, že potrebujeme aj peniaze. Aj jeho matka Mária a Jozef potrebovali peniaze na živobytie. Vieme však, že ich nemali veľmi veľa. Nebola to bohatá rodina z hľadiska peňazí a majetku. Ale pozrime sa do ich vnútra, aké boli ich srdcia, čisté a krásne. Prečo zhliadol Boh na Máriu, pretože bola pekná alebo mala vždy na sebe krásne šaty. Bývala v peknom dome, či mala stále upratané. Dobre varila. Nie. Ale preto, že bola pokorná a ponížená. Pán nechcel ani to, aby Mária zostala ako slobodná mamička a preto jej dáva Jozefa. Jozef nebol boháč, ale bol to spravodlivý a čestný muž. A som presvedčený o tom, že títo manželia sa vždy vedeli podeliť s tým, čo mali. Aj keď je človek chudobný, vždy sa nájde niekto, kto je ešte viac chudobnejší. A keď táto rodinka musela utiecť do Egypta, tak tam prijímali pomoc od dobrých ľudí. Ako dobre padne človeku, keď musí utekať do cudziny a dostáva sa mu tam aj adekvátnej pomoci od dobrých ľudí. Môže tak pookriať na duši.

Sväté Písmo nám ukazuje cestu. Naša skutočná vlasť je v nebesiach. Ježiš mnohokrát hovorí o tom, že vyhliadky lakomca na to, že sa dostane do neba, sú malé. Všetci si musíme dávať pozor na to, aby nám srdcia neobťaželi lakomstvom a chamtivosťou. Myslime na iných, ktorí sú chudobní. A prakticky im aj pomáhajme. Apoštol Pavol nám pripomína slová Pána Ježiša, ktorý povedal: “Blaženejšie je dávať, ako prijímať” (Sk 20, 35). Ak máme drobné veci, budeme mať čas na svoju dušu. Mnohí ľudia majú na účtoch v bankách státisíce, milióny Eur a chcú zarábať ešte viac. Táto činnosť ich veľmi vyčerpáva a pohlcuje a nenachádzajú si čas na duchovné cvičenia. Modlime sa za nich. Aj my vlastne žijeme z Božej milosti, ak teraz nie sme naviazaný na nejaké majetky, tak ďakujme Bohu. Ak sa nesúdime s blížnymi o nejaké majetky, tak ďakujme Bohu. Ak sme spokojní s tým čo máme, ďakujme Bohu. Veď Bohu veľmi na nás záleží a chce, aby sme radšej zniesli krivdu, než by sme sa mali vláčiť po súdoch. Ak sme tu o niečo “naše cenné prišli,” tak sa už toľko nebojme a ani toľko netrúchlime, Boh všetko vynahradí človeku, ktorý ho miluje a vzdáva mu vďaky za všetko. Ježiš žije a miluje nás.

S prianím všetkého dobrého od Pána Váš brat a kňaz Jaroslav.

5.00 avg. rating (98% score) - 3 votes
Uverejnené v Články, Svedectvá
Jeden komentár pre “Pred Bohom nie je bohatý (Lk, 12, 21).
  1. stefan krkos píše:

    Milý kňaz Jaroslav veríš Biblii-jej neomylnosti a autentickosti a aj v odpustky a ruženec. Prosím o vysvetlenie. Štefan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Myšlienka dňa:
Jediný skutok lásky k Bohu v čase suchopádnosti má väčšiu hodnotu ako mnoho skutkov v čase nadšenia a útechy.
František Saleský