" Mali by sme zrušiť zastarané zvyky, napr. svätenú vodu, lebo stavajú zbytočné bariéry medzi nami a ostatnými kresťanmi."

Nie, ak týmto zvykom rozumieme a odovzdáme svoje vedomosti ostatným kresťanom, našim priateľom a známym. Keď vojdete do katolíckeho kostola, prvý predmet, ktorý uvidíte, alebo aspoň na ktorý siahnete, je nádoba na svätenú vodu alebo svätenička, umiestnená pri dverách. Pre protestantov je svätená voda iba poverou, lebo zvyčajne nevedia, čo je to svätená voda, ani na čo sa používa. A nevedia to ani mnohí katolíci.V podstate nie je svätená voda ničím nezvyčajná. Je to obyčajná voda s trochou soli. Soľ symbolizuje neporušiteľnosť a nesmrteľnosť. Soľ sa pridáva po tom, ako kňaz vodu posvätí. Použite svätenej vody nie je poverčivosť, lebo katolíci neveria, že by voda sama osebe niečo spôsobila. Nemá nijaké magické vlastnosti. Aký duchovný účinok má svätená voda, vidno zo zbožnosti ľudí, ktorí ju používajú. Všetko sa dá využiť na dobré, lebo čo Boh stvoril, je dobré.

Pre starovekých ľudí mohlo umývanie vodou symbolizovať vnútornú čistotu, pretože sa používalo na dosiahnutie vonkajšej čistoty. Voda sa požívala na očistenie tela, preto dáva zmysel aj jej použitie ako symbolu očistenia ducha. Pre ľudí, ktorí to odmietajú, spočíva skutočný problém so svätenou vodou, rovnako ako s inými sväteninami a aj so samotnými sviatosťami v tom, že si nemyslia, že materiálne veci môžu byť použité na sprostredkovanie milosti, ani že by mali mať nejaký skutočný význam pri bohoslužbe. Čím viac sa držia tohto postoja, tým väčšmi ochudobňujú svoje náboženstvo.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Katolícke zvyky, zbožnosť a disciplína

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je nedeľa 3. júl 2022
Meniny má Miloslav
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Tomáš, apoštol
14. nedeľa v cezročnom období
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Duša plná radosti ukazuje ľuďom, čo dáva Boh svojim verným.
Josef Hlouch