" Mali by sme zrušiť zastarané zvyky, napr. svätenú vodu, lebo stavajú zbytočné bariéry medzi nami a ostatnými kresťanmi."

Nie, ak týmto zvykom rozumieme a odovzdáme svoje vedomosti ostatným kresťanom, našim priateľom a známym. Keď vojdete do katolíckeho kostola, prvý predmet, ktorý uvidíte, alebo aspoň na ktorý siahnete, je nádoba na svätenú vodu alebo svätenička, umiestnená pri dverách. Pre protestantov je svätená voda iba poverou, lebo zvyčajne nevedia, čo je to svätená voda, ani na čo sa používa. A nevedia to ani mnohí katolíci.V podstate nie je svätená voda ničím nezvyčajná. Je to obyčajná voda s trochou soli. Soľ symbolizuje neporušiteľnosť a nesmrteľnosť. Soľ sa pridáva po tom, ako kňaz vodu posvätí. Použite svätenej vody nie je poverčivosť, lebo katolíci neveria, že by voda sama osebe niečo spôsobila. Nemá nijaké magické vlastnosti. Aký duchovný účinok má svätená voda, vidno zo zbožnosti ľudí, ktorí ju používajú. Všetko sa dá využiť na dobré, lebo čo Boh stvoril, je dobré.

Pre starovekých ľudí mohlo umývanie vodou symbolizovať vnútornú čistotu, pretože sa používalo na dosiahnutie vonkajšej čistoty. Voda sa požívala na očistenie tela, preto dáva zmysel aj jej použitie ako symbolu očistenia ducha. Pre ľudí, ktorí to odmietajú, spočíva skutočný problém so svätenou vodou, rovnako ako s inými sväteninami a aj so samotnými sviatosťami v tom, že si nemyslia, že materiálne veci môžu byť použité na sprostredkovanie milosti, ani že by mali mať nejaký skutočný význam pri bohoslužbe. Čím viac sa držia tohto postoja, tým väčšmi ochudobňujú svoje náboženstvo.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Katolícke zvyky, zbožnosť a disciplína

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je sobota 15. august 2020
Meniny má Marcela
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Nanebovzatie P. Márie
slávnosť, prikázaný sviatok
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Keďže naše telo nie je zo železa, ani naša sila z kameňa, ale sme slabé tvory, podrobené mnohým neduhom, prosím vás v Pánovi, aby ste v prísnosti pôstu nepreháňali, ale sa miernili tak, aby ste svojím životom a nádejou v Pána, preukazovali Bohu rozumnú službu a prinášali svoju milú obetu okorenenú soľou múdrosti.
(sv. Klára)