Cudzoložstvo alebo smilstvo. Masturbácia – nevinná zábavka.

 Niektorí mladí ľudia (stredoškoláci)  mali na mňa občas až príliš odvážne otázky.  Niekedy to však nebolo na škodu, lebo som im mohol napríklad vysvetliť rozdiel medzi cudzoložstvom a smilstvom.

Cudzoložstvo – z názvu vyplýva, že ide o nejaké cudzie lôžko (cudziu posteľ). Dve osoby, muž a žena nadviažu medzi sebou možno najprv očný kontakt, potom priateľstvo a napokon pohlavný styk, hoci aj chvíľkový, pričom aspoň jeden z nich je zosobášený, obidvaja sa dopúšťajú hriechu cudzoložstva. Inak povedané, žena má svojho manžela, je vydatá, ale vyspí sa s iným mužom, ktorý jej nepatrí. Ten muž je na cudzom lôžku, ktoré patrí jej manželovi a ona s ním pácha hriech. Teda toto slovo cudzoložstvo označuje manželskú neveru. Aj neveriaci ľudia podľa prirodzeného zákona vedia, že keď  žena alebo  muž už niekomu patria, teda žijú v manželstve a majú svoju rodinu, tak ich predsa nebudem otravovať v oblasti čistoty a pokúšať ich na hriech. Hriech síce číha pri dverách každého človeka a sleduje ho jeho žiadostivosť – no predsa ju má človek ovládať?Pre zdravého muža a zdravú ženu však nie je jednoduché ovládať žiadostivosť očí a žiadostivosť tela, ale Boh nám ponúka svoju pomoc. Jeho milosť nás uchráni, ak jej my vedome nestaviame nejaké prekážky. Lenže, keď sa o týchto veciach v rodinách nerozpráva, rodičia mlčia a viazne aj výchova, tak dospievajúci človek ani nevie, že čo všetko mu môže v sexuálnej oblasti uškodiť a zničiť jeho šťastie a aj jeho budúci vzťah.  Napr. taká

masturbácia, keď s ňou človek začína a nič o jej zlých účinkoch, dôsledkoch  nevie, berie ju ako nevinnú, príjemnú zábavku. A takéto sebecké správanie voči svojej sexualite potom môže prerásť do takej osobnej neovládateľnosti, a človek sa stáva otrokom masturbácie a k tomu sa môžu pridružiť psychické problémy, depresie, strach z pohlavného spojenia a pod. Masturbácia (úmyselné dráždenie pohlavných orgánov s cieľom vyvolať pohlavnú rozkoš) je hriechom. Mladý človek však často o tom nič nevie a môže sa stať, že o tom začnú rozprávať nejakí starší kamaráti alebo sa smejú na tom ako niekoho prichytili, keď to robil. Človeka v tejto veci môže hocičo naštartovať. A keď človek chce s týmto konaním neskôr prestať, tak je to veľmi ťažké. Diabol môže človeka v takýchto hriechoch (masturbácia, alkohol) úplne spútať. Píše sa o tom už pomerne dosť, ale menej sa o tom hovorí. A keď sa hovorí tak už skôr ako, že je to normálne, bežné, nič si z toho netreba robiť a dokonca to niektorí sexuológovia aj odporúčajú.  No, keď človek kvôli tomu trpí, tak mu nevedia pomôcť. Dobrý pastier však hľadá stratené ovečky a chce im pomôcť,  uzdraviť ich srdcia. Lebo znútra, z ľudského srdca, vychádzajú zlé myšlienky, smilstva, krádeže, vraždy, cudzoložstvá chamtivosť, zlomyseľnosť, klamstvo, necudnosť, závisť rúhanie, pýcha, hlúposť. Všetky tieto zlá vychádzajú znútra a poškvrňujú človeka.“ Modlitba spravodlivého veľa zmôže. Kňazi sa modlia za ľudí a oni sa uzdravujú.

A aby som nezabudol smilstvo je telesné spojenie slobodného muža so slobodnou ženou mimo manželstva. Je v závažnom rozpore s dôstojnosťou osôb a s ľudskou sexualitou, ktorá je prirodzene zameraná na dobro manželov, ako aj na plodenie a výchovu detí. Okrem toho je aj veľkým pohoršením, keď sa tým kazí mládež.

Zaujímavosťou bolo aj to, že keď sme v škole o týchto veciach rozprávali, tak mladí ľudia v triede (16, 17 roční) počítali mesiace, že či sa nepočali v lone matky ešte predtým, ako rodičia prijali sviatosť manželstva.

Srdečná vďaka patrí všetkým manželom, rodičom, ktorí zachovávajú Božie prikázania a snažia sa byť dobrým príkladom pre svoje deti aj v morálnej oblasti života. Je však veľmi ťažké uchrániť svoje deti, pred škodlivými vplyvmi tohto sveta. Kto však počíta s Božou pomocou a každý deň sa s ním v modlitbách rozpráva  vie, že Boh má moc uchrániť nás od hriechu a nepoškvrnených postaviť v plesaní pred svoju slávu.

Mladí ľudia však majú pred sebou životy mnohých  známych osôb z televíznej obrazovky, zo showbiznisu, predtým sa jednoducho ukryť nedá. Moderátorky, speváčky, herečky čakajú dieťatko, veľa sa o tom píše v novinách, na internete, dokonca sa s nimi odvysielajú rozhovory v televízii, ale ich život je bez manželstva. A tieto osoby často nič nehovoria o manželstve, len o svojich pocitoch a plánoch.  Stále viac detí sa rodí v nemanželskom zväzku.   A na otázku: Prečo sa nezosobášia? odpovedajú možno v budúcnosti alebo papier k našej láske nepotrebujeme? Stratili sa vo svojich myšlienkach, slovách a skutkoch. Mnohí aj Boha poznajú a sú pokstení, boli aj na prvom svätom prijímaní, no nateraz žijú podľa tohto sveta a tak sa im to lepšie pozdáva.

Ale vy, milovaní, pamätajte na slová, ktoré vám vopred povedali apoštoli nášho Pána Ježiša Krista. Lebo vám hovorili: „V poslednom čase prídu posmievači, čo žijú podľa svojich bezbožných žiadostí.“  To sú tí, čo vyvolávajú roztržky, ľudia telesní, čo nemajú Ducha.
Ale vy, milovaní, budujte sami seba na svojej presvätej viere a modlite sa v Duchu Svätom.  Zachovajte sa v Božej láske a očakávajte milosrdenstvo nášho Pána Ježiša Krista pre večný život.  A s tými, čo pochybujú, majte zľutovanie;  zachráňte ich, vyrvite ich z ohňa. Nad inými sa zľutúvajte s bázňou; nenáviďte aj ten odev poškvrnený telom.  (Júd 1, 17 – 23)

Aj ten odev poškvrnený telom máme nenávidieť? Zľutúvať sa však neznamená o týchto veciach nehovoriť alebo hovoriť tak, aby sme sa ľuďom páčili, trebárs aj na rôznych hudobných festivaloch. Duchovenstvo si Pán povoláva, aby ľuďom hovorili pravdu a celú pravdu. Keby som sa chcel páčiť ľuďom, nebol by som Kristovým služobníkom, hovorí apoštol Pavol. Pamätajme, že najväčším našim nepriateľom je priateľ, ktorí nám nepovie pravdu, keď hrešíme.

Veriaci človek sa hanbí za hriechy voči čistote tela a zvlášť v spovednici je mu nepríjemné o tom hovoriť. Ale treba si to však priznať a úprimne sa z nich vyznať. A ak sa opakovali, treba povedať aj to. Ovocím odpustenia hriechov je väčšia láska k Bohu, ochotnejšie plnenie Božích príkazov. Pán odpúšťa naše hriechy, aby sme ho viac milovali a vernejšie mu slúžili.

Popremýšľajte, aké môžete prijať opatrenia, keď ste v pokušení v sexuálnej oblasti. Sv. František viedol svätý život, ale ani on nebol bez sexuálneho napätia. Vždy, keď v ňom povstali sexuálne pocity, vyváľal sa v šípových kríkoch. Keď ho popichali tŕne, tiekla mu krv a bolelo ho telo, sexuálna žiadostivosť zmizla. Bola to jeho liečebná terapia. Sú rozličné prostriedky a spôsoby, ako premôcť hriešne myšlienky. Treba však nad tým dobre  porozmýšlať a samozrejme potom aj konať. Neostať len pri slovách a sľuboch.

Izraeliti počúvali Mojžiša. A Pán povedal Mojžišovi: „Choď k ľudu a postaraj sa o ich posvätenie dnes a zajtra! Aj šaty nech si vyperú. Nech sa pripravia na tretí deň, lebo na tretí deň zostúpi Pán pred očami všetkého ľudu na vrch Sinaj. Nato Mojžiš zostúpil z vrchu k ľudu a posvätil ho a oni si oprali odev. A ľudu prikázal: „Buďte pripravení na tretí deň! Nedotýkajte sa nijakej ženy!“

Ja som šťastný, že som kňaz, ale som šťastný, že sú tu aj ďalší kňazi, ktorí sa môžu postarať o moje posvätenie. Ja tiež potrebujem kňaza k sviatosti zmierenia. Pán Ježiš zostupuje priamo pred mojimi očami na oltár a ja sa potrebujem každý deň posväcovať Božím slovom a prosiť o odpustenie. Balzamom pre moju dušu sú aj slová kňaza na konci spovede: Choď v pokoji. Pán Ježiš Ti odpustil hriechy. A uveril som, že nie sú to prázdne slová a Pán mi skutočne odpustil. Nepovedal mi ich nejaký mládenec, či otec rodiny, ale Pánov pomazaný, vybraný s pomedzi ľudu na túto službu. Dôverujme Pánovým kňazom a modlime sa za ich službu, aby v nich nevychladlo nadšenie pre Božie veci a neprepadli márnej pohodlnosti a telesnej žiadostivosti. Amen.

4.92 avg. rating (98% score) - 13 votes
Uverejnené v Články
23 komentárov pre “Cudzoložstvo alebo smilstvo. Masturbácia – nevinná zábavka.
 1. VALERIAN píše:

  UZDRAVENIE OD ZAVIDLOSTI OD MASTURBACIE JE VELKY BOJ ZLYM DUCHOM POK
  USENIA,NEDOPORUCUJEM TO NIKOMU VYSKUSAT JA MAM 46 ROKOV A SOM MUSEL
  VELMI TAZKY BOJ ZVLADNUT V DAKA BOZIEMU MILOSRDENSTVU A JEZISOVY UZD
  RAVOVATELOVI SA MI PODARILO ZVITAZIT NAD FALOSNYM POZITKOM A LUDSKE
  TELO MUZA A ZENY JE STVORENE PRE LASKU.

  • Jozef píše:

   Veľmi s týmto bojujem, ak by bolo možne tak by som ta chcel poprosiť o radu v tomto.

   • Ján píše:

    Pre Jozefa:
    Mám vyše 50 r., som šťastne ženatý, máme tri krásne už dospelé deti. V mladosti asi 15 ročný som od spolužiakov počul, ako si robia rozkoš. Vyskúšal som to aj ja. Bolo to príjemné, ale svedomie mi hovorilo, že to nie je správne. Keď som čítal v Biblii, že Onan, ktorý si podľa vtedajšieho zákona musel vziať manželku svojho zomrelého brata, aby splodil bratovi potomstvo, pred pohlavným stykom vypúšťal svoje semeno mimo manželky, aby nesplodil potomstvo, Pán Boh ho nechal preto zomrieť! Nezachoval zákon a bol potrestaný! Aj preto sa masturbácia volá ináč “onanovanie”. To ma vystrašilo. Vyspovedal som sa a kňaz mi poradil byť aktívny, pomáhať blížnym, nebyť osamote, bojovať s pokušením a myslieť a modliť sa za moju budúcu manželku a naše deti. V skutočnosti to prestalo, keď som sa zaľúbil a začal chodiť s milou. Je pravda, že ešte som sem tam upadol do zlozvyku, ale po uzavretí manželstva to zmizlo.
    A ohlasujem a svedčím celému svetu, že Boh to stvoril pre manželstvo a je to v ňom požehnané, sväté, veľkolepé, nádherné a žiadne masturbovanie sa tomu nevyrovná. Najmä preto, že je to v súlade s Božím plánom pre nás a len do manželstva to patrí. Samozrejme aj so sebaovládaním, aj so vzájomným súhlasom oboch a najmä s dialógom, komunikáciou medzi manželmi. Muži sú stvorení ináč ako ženy a obaja sa to musia chcieť naučiť, prijať a realizovať. Modli sa, študuj, pripravuj sa na svoje životné povolanie, ktoré je v každom stave sväté a Pán ti pomôže aj toto zvládnuť. S Jeho pomocou je všetko možné!

    • Andreas píše:

     Sorry, no onanovanie (masturbácia) nemá okrem zhodného slovného základu s Onanovým skutkom absolútne nič spoločného. Onanom použitej sexuálnej technike ukončenia párového sexuálneho aktu sa totiž odborne hovorí metóda prerušovaného sexuálneho styku alebo coitus interruptus, kým onanovanie je technika vyslovene individuálneho sebaukájania alebo uvoľňovania vlastného sexuálneho napätia. Nemožno ich zamieňať, nakoľko každá z nich predstavuje niečo úplne iné a diametrálne odlišné…

     Čo sa týka samotného Onanovho trestu, resp. skutku, za ktorý bol nakoniec potrestaný smrťou, tak tým nebol samotný sexuálny akt, ani jeho ukončenie coitom interruptus, ale niečo úplne iné.
     Starí Židia totiž mali o. i. uzákonené tzv. levitárne manželstvo, čo znamenalo, že v prípade úmrtia muža mal jeho brat za povinnosť oženiť sa s jeho ženou a riadne sa postarať o jeho rodinu. Týmto sa malo zaistiť nielen to, aby jeho žena (vdova) a rodina nezostali bez pomoci, ale tiež i to, aby ani zomrelý muž nezostal bez potomkov (dedičov). Brat v rámci toho teda musel o. i. zaistiť i pokračovanie rodu.
     I Onan bol povinný podrobiť sa tomuto príkazu, avšak odmietal ho riadne a do dôsledkov naplniť. S manželkou svojho zomrelého brata sa síce pohlavne stýkal, ale iba prerušovanou súložou.
     Avšak jeho hriech nespočíval ani tak v samotnom zabránení počatia, ale predovšetkým v zatvrdilom nerešpektovaní a odmietaní Mojžišovým zákonom nariadenej povinnej starostlivosti voči bratovi a jeho pozostalej rodine, odobrenej i samotným Bohom.
     Dávam do pozornosti, že obdobný výklad je i v oficiálnych vysvetlivkách k danému textu v Biblii…

    • laska111111 píše:

     Ja už nevládzem a nevydržím viac čakať na môjho manžela, už mám 33 rokov a niet nikoho kto by zo mna urobil zenu, bolí ma to, necítim sa milovaná, pekná, cenná a hodnotná………..čo som komu urobila?

     • Iveta píše:

      Taky jsem poctiva panna a to us je mi 47 let. A muzu se bojim, to neni jako kdysi pred story lety, stara panna.

 2. JA píše:

  Nemasturbujem ani nemam sex. Casto sa mi, ale stava, ze mavam mokre sny, v ktorych sa mi sniva o sexe so zenami. Podlieham v spanku diablovi? Zijem v hriechu, ked sa mi toto deje? Alebo je to Bozie vnuknutie, aby som sa s udelom lahsie opasoval?

 3. Andreas píše:

  Podľahnúť diablovi (t.j. zhrešiť) znamená urobiť isté rozhodnutie vo veci odmietnutia a porušenia božích príkazov s plným vedomím a dobrovoľne. V spánku túto zodpovednosť na vedomej a dobrovoľnej úrovni nielenže nemožno očakávať, ale ani reálne dodržať, a preto o žiadny hriech rozhodne nejde. Naopak, tzv. mokré sny sú istou formou prirodzeného uvoľnenia vnútorného napätia a vybitia sexuálnych potrieb organizmu cestou zapojenia spánkových mechanizmov a podvedomia…

 4. zuzana píše:

  dobry den,
  ja mam bohuzial skusenost a masturbaciou – tento hriech mi vymodlili a zavinili rodicia moje dve sestry moj ujo lebo ma ako maloletu sexualne zneuzivali nevedela som sa branit bala som sa ich aj sa ich bojim lebo mi robia zle, dalej mi masturbaciu zavinili dve zeny z katolickeho kostola jedne z nich je teraz reholna sestra a ta druha jej sestra daniela vedie zbor v kostole obe sa na svojom hriechu dobre bavili ja som bola potom nasledkom tychto zloduchov zvedena diablom na masturbaciu vobedz sa mi to nepacilo ale brala som to ako trest lebo som sa chcela vytrestat za svoj 1 tazsky hriech z detstva Pan ma odhovaral ale ja som bola v tazskej zivotnej situacii a vela som trpela a jednoducho diabol to vyuzil a ma zviedol neslo mi o ziadnu rozkos ale chcela som sa len vytrestat za svoj jediny hriech a vobedz som si neuvedomila ze pacham dalsi teraz sa za trest citim velmi zle ako necista zena a nemam nikoho kto by mi pomohol lebo co som urobila to sa neda odcinit ani vratit spat preto prosim vsetkych nemasturbujte nikdy a neskusajte to je to len zlo je to hriech s pozdravom

  • David píše:

   Zuzana, čo si urobila nemusíš nijak odčiňovať. Pán Ježiš Kristus zomrel na kríži za všetky hriechy, a Jeho vzácna krv bola dostatočná na to, aby odčinila hriechy celého ľudstva. Je to nami nezaslúžená obeť, ktorú sa rozhodol Boh Otec dať svetu, aby sme mohli byť s Ním. Jediné čo každý jeden z nás potrebujeme, je prijať vo viere Pána Ježiša. On svojím Duchom Svätým už bude formovať náš charakter na to, aby sme oslávili meno Ježiš našim životom, tak ako Ho oslávil aj Jeho a náš Otec nebeský, dajúc Mu Meno nad každé meno.

   Ale ak vyznávame svoje hriechy, on je verný a spravodlivý: Odpustí nám hriechy a očistí nás od všetkej neprávosti. 1Jn 1:9

   Veď ste spasení milosťou skrze vieru. A to nie je z vás, je to Boží dar. Ef 2:8

 5. Culak Valerian píše:

  Svedectvo oslobodenia a uzdravenia masturbacie duchovnu pomoc poskytla
  Linka Valentin,OZ Rieky,modlidby Svateho Ruzenca.

 6. matka píše:

  V tomto trapeni prosim o modlitby za oslobodenie uzdravenie od masturbacie Petra D.nech Pan Jezis Kristus vyslysi moju prosbu.Amen

 7. Lenka píše:

  Drahy BOZE prosim TA za oslobodenie uzdravenia od masturbacie MARTINA S.nech Pan Jezis Kristus,MATKA Maria a vsetci sväty vyslysia k tejto prosbe.Amen

 8. Peter píše:

  Masturbácia nie je hriech. Prečo?
  Pretože smilstvo je pohlavný styk mimo manželstva. Toto pohlavný styk nie je. Ostatné je omáčka.

  Sex je, alebo by mal byť predovšetkým radosť. Nevidím, že by sa o tom písalo.
  Vie niekto povedať, ako vzniklo toto?
  Pohlavnosť má v živote človeka spĺňať dve úlohy:
  1. Telesný prejav manželskej lásky.
  2. Plodenie detí.

  A kde je radosť? Je to pre niekoho ideál, keď sa to takto vymenuje ale ja ho neuznávam. Na mňa to pôsobí bezcitne. Pohlavnosť je telesný prejav lásky, nie nutne manželskej. To je iba ideálna a iba predstava, nie realita a nie je to ani možné. Manželstvo je však dôležité, chcené, správne. To platí a to aj uznávam. Ale sex a pohlavnosť existuje aj bez manželstva.

  Len som tak mrkol na štatistiku, čo mi prišla prvá pod ruku na googli. V roku 2013 sa uzatvorilo 25 491 manželstiev. Rozviedlo sa 10 900 manželstiev.
  Je to skutočne tak, že sa veriaci ľudia nerozvádzajú, tí žijú inak? Žijú manželskú lásku, nie iba lásku a snažia sa žiť pohlavne hlavne kvôli plodeniu detí? Keď sa rozvedú, opäť hľadajú partnera, aby lásku mohli telesne prejaviť až v manželstve, nie mimo neho? Toto považujem za ideálnu predstavu niekoho, kto manželstvo a život v ňom nespoznal.

  Ešte k vyššie spomínaným príspevkom: Masturbácia sa môže stať závislosťou, veď ide o slasť, ktorá dokáže vyplniť neznesiteľný pocit prázdna v človeku. Ale to ešte neznamená, že je zlá. Konkrétny človek ju nezvláda. (Môžem byť závislí aj na alkohole, ale nemôžem porovnávať masturbáciu s alkoholom. Ale sa to robí.) Myslím si, že tu hraje dôležitú rolu presvedčenie konkrétneho človeka, že koná zlo, ktoré je v rozpore s jeho morálnymi zásadami a tiež učením cirkvi. Hlavným pocitom je strach a silné kritické svedomie. Asi mal prísnych rodičov. Pomoc od závislosti hľadaj (aj) v oblasti psychológie, nie iba u kňaza. Témou možno nie je závislosť na masturbácii, ale strach a nedostatok lásky k sebe.

  Som veriaci, manžel a otec 3 detí.
  Rád si prečítam reakcie iných na môj názor.

  • kňaz Jaroslav píše:

   Ďakujem Vám, že ste mi tu napísal.
   Masturbácia (úmyselné dráždenie pohlavných orgánov s cieľom vyvolať pohlavnú rozkoš) je hriechom. Človeka v tejto veci môže hocičo naštartovať. Diabol môže človeka v takýchto hriechoch (masturbácia, alkohol, gamblerstvo) úplne spútať. Veľký pozor si musíme dávať všetci, aby sme sa neobrátili späť za satanom. Smutné je, keď celé rodiny podľahnú jeho klamu. A myslia si, že je všetko v poriadku a nič sa im nemôže stať. Jeden pred druhým sa ospravedlňujú, že nie sú až takí zlí kresťania. Iní sú na tom horšie! Prečo sa radšej nepokoríme pred Bohom!
   Ak jednotlivec žije v nejakom smrteľnom hriechu, tak nech sa z neho vyzná (sviatosť zmierenia). Čím skôr, tým lepšie. “Vstaň z mŕtvych a bude ti svietiť Kristus!”, ktorý sa nám dáva za pokrm a nápoj v Oltárnej Sviatosti. Amen. Ktokoľvek z nás, ak žije v hriešnych rozkošiach, je za živa mŕtvy. Musíme vstať z hriechu.
   Kedysi sa za hriech považoval len čin. Mnohí tak rozmýšľajú i dnes. Nikoho som nezabil. Nič som neukradol. Nikoho som nebil. Ak som nepomohol, zlé som neurobil.
   Ježiš ide hlbšie. Žiada omnoho hlbšiu opravdivosť. Manželskú vernosť možno porušiť už nevernou myšlienkou a nevernou túžbou. Nielen čin je zlý a hriešny – hriešne je už jeho želanie. Zlý je už úmysel vykonať čin.
   Ježiš nepreháňa. On vie, kde sa začína naša nevernosť a náš hriech. Chce nás priviesť k tej čistote srdca, ktorú chválil v blahoslavenstvách Táto čistota je nevyhnutná pre lásku. Láska nie je žiadostivosť, ani pokušenie. Láska je sila a ochrana. Žiadostivosť vždy zatemňuje lásku – k Bohu i k blížnemu. Dávajme si pozor, aby láska v nás nebola zatemnená.
   Koľkí chlapci a dievčatá majú pekné vlastnosti a dary od Boha, do času sa chránia, ale potom sa začnú pohrávať s ohňom, pohrávajú sa s náruživosťami, idú so zlými kamarátmi, kamarátkami a dostali sa tam, kde sa im ani nesnívalo. A za prvým hriechom sa hlásia ďalšie, potom sa z nich stane otrocký zvyk, z ktorého sa len ťažko vyslobodzuje. Pomoc lekárov je tiež nevyhnutná, bez debaty. Samotní kňazi nestačia. Dole vŕškom sa ide oveľa ľahšie a v tesnej blízkosti priepasti sa stačí len šmyknúť a človek už letí.
   Nezamieňajme si lásku so žiadostivosťou. A pohlavné spojenie v manželskej láske je radosť, manželia sa tešia na svadobnú noc. Kto by sa netešil. Prečítajme si znovu učenie Cirkvi o správnom užívaní ľudskej sexuality, tak ako nám ho podáva Katechizmus Katolíckej Cirkvi. Zjednoťme sa v srdciach práve podľa tohto učenia. Žime tak, aby sme žili večne. S prianím všetkého dobrého od Pána Váš brat Jaroslav. Pekný deň prajem. Trimce še.

  • Anna píše:

   Súhlasím s Vami ?

  • Anonym píše:

   Súhlasím s Vami

 9. Peter píše:

  Dal som si do googla “Desatoro” a vo Wikipédii píšu, že v tomto zozname sa iba v katolíckom Desatore uvádza ako č. 6 Nezosmilníš. Vo všetkých ostatných tu spomínaných smeroch (Desatoro v Biblii podľa ekumenického vydania, evanjelické, Desatoro Reformovanej cirkvi) je na tomto mieste “Nescudzoložíš”.
  Cudzoložstvo je mimomanželská súlož.

  Komu Ježiš adresoval slová: “Každý, kto na ženu hľadí žiadostivo, už s ňou scudzoložil vo svojom srdci.”
  Toto Ježiš povedal, ale možno tým myslel zadaných mužov, lebo tých sa cudzoložstvo týka.

  Áno, masturbácia je podľa katechizmu hriechom. Je to tam napísané. Ale zdá sa, že iba v katolíckej cirkvi. Iné cirkvi zdá sa chápu Ježišove slová inak. Menej idealizovane, realistickejšie.

  Masturbácia je prirodzená potreba, hlavne u dospievajúcich chlapcov. Nie je to cesta do pekla, začiatok otrockého zvyku. Mladí ľudia majú čo robiť s nedostatkom sebavedomia, takže im už vôbec nepridá aj pocit viny, hanby ani strachu, že sú na ceste do otroctva Satana. Táto predstava je veľmi veľmi prehnaná.

  Sex je radosť a pornografia je zlo. To platí, ale na to príde aj neveriaci.

  Zdržanlivosť v sexe má význam, dievčatá a chlapci, ale je to predovšetkým praktická rada do života, až potom hriech, ktorý je v kontexte učenia cirkvi v tomto prípade zdrojom viny, hanby, strachu z podľahnutia pokušeniu.

  Podľa mňa má význam, aby sa mladí ľudia spoznávali aj sexuálne a tak vo vzťahu spoznali celú bytosť (svoju aj partnera) skôr, než sa vezmú, alebo aj nevezmú.

  Sex nie je to niečo ako pichnutie si drogy a vyvolanie závislosti. Tohto sa bojím, to považujem za naozajstné zlo.

  Ale musím priznať, že iba teoreticky, lebo som to nevyskúšal a ani sa nechystám. Ale v predstave je to obludné. Možno tak obludné ako je predstava silne veriaceho katolíka o sexe mimo manželstva, ktorého sa navždy zriekol.

  SEX SA TÝKA KAŽDÉHO.
  SEX JE RADOSŤ.
  SEX NIE JE VINA, HANBA, STRACH.

  Názor kňaza však chápem. Myslí to úprimne a celým srdcom. A tak to má byť. Je to v súlade s náukou cirkvi.
  Všetci sa vyvíjame a meníme. Aj ľudia, ale aj cirkev. Myslím si, že v pohľade na sex mimo manželstva zmení svoj pohľad raz aj katolícka cirkev. V minulosti zmenila názor na pitvu, na to, že Zem je guľatá, že čarodejnice nie sú až takým nebezpečenstvom, že odpustky sa nemajú predávať a iné.
  Tiež to myslím úprimne, len mám iný názor a tiež vlastnú skúsenosť, čo znamená, keď sa viera (presnejšie to, čo som za svoju vieru považoval) viac podobá na strach, ako na približovanie sa k Bohu. Zrejem a snažím sa nájsť pravdivejší pohľad na život aj Boha.

  • kňaz Jaroslav píše:

   Napísali ste: “Masturbácia je prirodzená potreba, hlavne u dospievajúcich chlapcov. Nie je to cesta do pekla, začiatok otrockého zvyku. Mladí ľudia majú čo robiť s nedostatkom sebavedomia, takže im už vôbec nepridá aj pocit viny, hanby ani strachu, že sú na ceste do otroctva Satana. Táto predstava je veľmi veľmi prehnaná.”
   Polúcia je prirodzená potreba, hlavne u dospievajúcich chlapcov, nie masturbácia. Polúcia je mimovoľný výron mužského semena, spravidla v spánku, označovaný tiež ako “mokrý sen”.
   Napísal som: Masturbácia (úmyselné dráždenie pohlavných orgánov s cieľom vyvolať pohlavnú rozkoš) je hriechom. Človeka v tejto veci môže hocičo naštartovať. Diabol môže človeka v takýchto hriechoch (masturbácia, alkohol, gamblerstvo) úplne spútať. Nenapísal som, že mladý muž, keď prvý krát masturbuje, že je tam prítomný diabol a už je na ceste do pekla. Diabol nevie, keď cestujem domov, že čo budem robiť večer vo svojej izbe, to vie iba Pán, Boh. Diabol nie je vševediaci a nepozná našu budúcnosť. Ale keď vidí, že čo človek často robí a zvlášť, keď je to proti Božím prikázaniam, tak sa bude snažiť toho človeka spútať tými špatnými vecami. Bude človeku hovoriť, veď to čo robíš, vôbec nie je zlé, kľudne to rob ďalej. A keď človeka začne počúvať satana, často krát opakovaný zlý skutok môže prerásť až do samotného otroctva toho a toho hriechu. Vám toto pripadá, ako niečo normálne, keď sa človek vrhá do masturbácie. To je nerozumné a nepochopiteľné. Nikto, kto je rozumný, neposiela človeka do pekla preto, že má problém s masturbáciou, ale snaží sa mu pomôcť, vymaniť sa z tohto otroctva. Cesta pokánia je úzka cesta, namáhavá, bolestivá, ale vedie do Božieho kráľovstva. Človek sa na tejto ceste často vyznáva zo svojich hriechov, vždy, keď je to nevyhnutné. Ale podporovať niekoho v masturbácii, to nemôžem, nebuďte mrzutý na mňa. Nerobte to ani vy, takýmito príspevkami na internete. Veď ma z toho bolí celý človek. O akom strachu pre mladých píšete. Veď hriech treba pomenovať a pravdu o hriechu zvestovať. Keď niekto zvestuje ľuďom pravdu o hriechu podľa evanjelia, tak chcete povedať, že im tým naháňa strach. Veď to je láska.
   Pán Ježiš povedal: “Alebo si myslíte, že tí osemnásti, čo na nich padla veža v Siloe a zabila ich, boli väčší vinníci ako ostatní obyvatelia Jeruzalema? Nie, hovorím vám, ale ak nebudete robiť pokánie, všetci zahyniete podobne.“ Zvestoval im to, čo sa stalo v Siloe preto, aby im nahnal strach. Nie. Ježiš im z lásky vysvetľuje, že je veľmi nebezpečné zotrvávať v hriechoch a rozumné je, čím skôr robiť pokánie za svoje hriechy. Zrieknuť sa ich a užsak nim nevracať. “Vstaň z mŕtvych a bude ti svietiť Kristus!” Pán Ježiš žiada omnoho hlbšiu opravdivosť. Manželskú vernosť možno porušiť už nevernou myšlienkou a nevernou túžbou. Nielen čin je zlý a hriešny – hriešne je už jeho želanie. Zlý je už úmysel vykonať čin. Napísali ste, že iba zadaných mužov sa cudzoložstvo týka. Keď slobodný muž má sex s vydatou ženou, aj ona, aj on, cudzoložia. Keď slobodný muž má sex zo slobodnou ženou, tak obaja smilnia. Jozef v Egypte nezcudzoložil s Putifarovou ženou, hoci sa ona o to všemožne usilovala. Nakoniec ho nepravdivo obvinila, že ju chcel znásilniť. Musel ísť do väzenia, ale Pán bol s ním.
   Ani sex k drogám som neprirovnával, tak neviem, že prečo ste o tom písali.
   “Neviete, že nespravodliví nebudú dedičmi Božieho kráľovstva? Nemýľte sa: ani smilníci, ani modloslužobníci, ani cudzoložníci, ani chlipníci, ani súložníci mužov, ani zlodeji, ani chamtivci, ani opilci, ani utŕhači, ani lupiči nebudú dedičmi Božieho kráľovstva. A niektorí ste toto boli. Ale obmyli ste sa, boli ste posvätení, boli ste ospravedlnení v mene Pána Ježiša Krista a v Duchu nášho Boha. „Všetko smiem.“ Ale nie všetko osoží. „Všetko smiem.“ Ale ja sa ničím nedám zotročiť.” (1Kor 6, 9 – 12) Niektorí ste toto boli, ale obmyli ste sa – zvestujme cestu pokánia, kajajme sa, aby nás neprekvapila smrť. Nedajme sa ničím špatným zotročiť, ako to ponúkajú, hlásajú falošný učitelia. SEX SA TÝKA KAŽDÉHO – Ako bývalý policajt som u lekára na chodbe strážil istého mladého 21-ročného narkomana, povedal mi, že si pichne 3gramy heroínu naraz a zabije sa. Prečo také myšlienky, si mladý, život pred sebou, dostaneš sa zo závislosti, založíš si rodinu a nato ma prerušil a povedal mi, že on už toho (sexu), nie je schopný, celé telo má drogou zničené.
   Ďakujem že ste mi tu napísali. Naši protivníci, či nepriatelia: Udierajú nám do očí slabosti našich ľudských bratov a sestier. Predkladajú nám chyby minulosti. Ježišu, daj nám silu trpieť pre Cirkev. Cirkev v priebehu dejín už veľa ráz zrazili na kolená, ako jej Majstra. Vyniesli rozsudok konca. Ona vždy vstáva a nesie posolstvo Krista ďalším generáciám a krajinám. Aleluja, chvála ti, Kriste.
   Pekný večer prajem a dobrú noc.

  • kňaz Jaroslav píše:

   Odíďte od toho učiteľa, nenechajte sa ním Ďalej viesť. Zrieknite sa ho. Pax vobis.

 10. Stano píše:

  Ono si treba uvedomiť, že doba aka je skazená, ešte nebola. Či je velkost hriechu ako v minulosti, to neviem.
  Ale viem, že sex so ženou je láska. Ak im to funguje, majú určitý libidovy odstup od ostatných ľudí a nechodia sa podvádzajúc za chrbtom….
  Táto doba je v prdeli! Prečo? Lebo som mal zjavenie. Naozajstne. Pár rokov potom, čo som videl lásku na prvý pohlad. Ni a v tom zjavení … Halo, existuje to. Aj peklo. Peklo je skutočne a nepomôže ani 1000 iq. Ale nebicujte si chrbaty, treba si tvoriť vieru. A hlavne snažte si budovať pokoru. Pokora je cnosť, ktorá nenechá NIKOHO zlomiť, prameni z viery.

 11. Dominika píše:

  Ak je žena vydatá, je hriechom, ak je doma sama pozrie si nejaké erotické video so ženami a pritom ľahko masturbuje a má pocit žiadostivosti?

  • kňaz Jaroslav píše:

   Kvôli chvíľkovej rozkoši je človek schopný si pozrieť aj nejaké erotické video. Ako s jedlom rastie chuť, tak pri vyhľadávaní chvíľkovej pohlavnej rozkoše rastie žiadostivosť po telesnom ukájaní sa. Až to človeka začne ovládať a stane sa z neho otrok sexuálneho ukájania sa v samote. Toto nie je niečo normálne. Máme svoju dôstojnosť. Niektorí ľudia hovoria o sebe, poviem to tak v úvodzovkách, akoby boli sexuálne mašiny. O ničom inom nehovoria, len o sexe. Kým sme mladí musíme si sexuálne užívať. Lenže nie pre toto sme boli stvorení!!! Boh nám dal život a len raz ho žijeme tu na zemi. Už sa nedá zopakovať. Viem, že všetkým ľuďom ešte nie je zrejmé, že máme viac myslieť na to, čo je hore, ako na to, čo je na zemi. Nepoznajú pravého Boha. Nevedia, že aj jednotlivé údy tela máme používať tiež k dosiahnutiu cieľa, ktorým je večný život v Božom kráľovstve. Napr. nemáme používať ruky na zabitie človeka, a predsa neuplynie na zemi deň, aby sa nestali vraždy. Človek je schopný všetkého. Keby však počúval Boha viac, ako ľudí, nestávali by sa zlé veci na zemi. Okrem toho je tu aj knieža tohto sveta, padlý anjel, ktorý pokúša ľudí a chce ich zotročiť napr. aj v sexuálnej oblasti života. Ďakujem Vám, milá pani, že ste nám tu napísala. Nemyslím si, že v nebi poviete Pánovi Ježišovi, že od vtedy, keď si mi povedal, aby som už nepozerala erotické videá a pritom masturbovala som už nebola šťastná. Posilni Pane našu vieru, daj nám väčšiu vieru. Daruj nám silu ovládať žiadostivosť tela, očí a túžbu po bohatstve. Držte sa. Jaroslav, brat.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je štvrtok 21. október 2021
Meniny má Uršula
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Hilarion, pustovník
féria
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Nech sa vám vryje do celého srdca ten, čo za vás bol pribitý na kríži.
(sv. Augustín)