Cudzoložstvo alebo smilstvo. Masturbácia – nevinná zábavka.

 Niektorí mladí ľudia (stredoškoláci)  mali na mňa občas až príliš odvážne otázky.  Niekedy to však nebolo na škodu, lebo som im mohol napríklad vysvetliť rozdiel medzi cudzoložstvom a smilstvom.

Cudzoložstvo – z názvu vyplýva, že ide o nejaké cudzie lôžko (cudziu posteľ). Dve osoby, muž a žena nadviažu medzi sebou možno najprv očný kontakt, potom priateľstvo a napokon pohlavný styk, hoci aj chvíľkový, pričom aspoň jeden z nich je zosobášený, obidvaja sa dopúšťajú hriechu cudzoložstva. Inak povedané, žena má svojho manžela, je vydatá, ale vyspí sa s iným mužom, ktorý jej nepatrí. Ten muž je na cudzom lôžku, ktoré patrí jej manželovi a ona s ním pácha hriech. Teda toto slovo cudzoložstvo označuje manželskú neveru. Aj neveriaci ľudia podľa prirodzeného zákona vedia, že keď  žena alebo  muž už niekomu patria, teda žijú v manželstve a majú svoju rodinu, tak ich predsa nebudem otravovať v oblasti čistoty a pokúšať ich na hriech. Hriech síce číha pri dverách každého človeka a sleduje ho jeho žiadostivosť – no predsa ju má človek ovládať?Pre zdravého muža a zdravú ženu však nie je jednoduché ovládať žiadostivosť očí a žiadostivosť tela, ale Boh nám ponúka svoju pomoc. Jeho milosť nás uchráni, ak jej my vedome nestaviame nejaké prekážky. Lenže, keď sa o týchto veciach v rodinách nerozpráva, rodičia mlčia a viazne aj výchova, tak dospievajúci človek ani nevie, že čo všetko mu môže v sexuálnej oblasti uškodiť a zničiť jeho šťastie a aj jeho budúci vzťah.  Napr. taká

masturbácia, keď s ňou človek začína a nič o jej zlých účinkoch, dôsledkoch  nevie, berie ju ako nevinnú, príjemnú zábavku. A takéto sebecké správanie voči svojej sexualite potom môže prerásť do takej osobnej neovládateľnosti, a človek sa stáva otrokom masturbácie a k tomu sa môžu pridružiť psychické problémy, depresie, strach z pohlavného spojenia a pod. Masturbácia (úmyselné dráždenie pohlavných orgánov s cieľom vyvolať pohlavnú rozkoš) je hriechom. Mladý človek však často o tom nič nevie a môže sa stať, že o tom začnú rozprávať nejakí starší kamaráti alebo sa smejú na tom ako niekoho prichytili, keď to robil. Človeka v tejto veci môže hocičo naštartovať. A keď človek chce s týmto konaním neskôr prestať, tak je to veľmi ťažké. Diabol môže človeka v takýchto hriechoch (masturbácia, alkohol) úplne spútať. Píše sa o tom už pomerne dosť, ale menej sa o tom hovorí. A keď sa hovorí tak už skôr ako, že je to normálne, bežné, nič si z toho netreba robiť a dokonca to niektorí sexuológovia aj odporúčajú.  No, keď človek kvôli tomu trpí, tak mu nevedia pomôcť. Dobrý pastier však hľadá stratené ovečky a chce im pomôcť,  uzdraviť ich srdcia. Lebo znútra, z ľudského srdca, vychádzajú zlé myšlienky, smilstva, krádeže, vraždy, cudzoložstvá chamtivosť, zlomyseľnosť, klamstvo, necudnosť, závisť rúhanie, pýcha, hlúposť. Všetky tieto zlá vychádzajú znútra a poškvrňujú človeka.“ Modlitba spravodlivého veľa zmôže. Kňazi sa modlia za ľudí a oni sa uzdravujú.

A aby som nezabudol smilstvo je telesné spojenie slobodného muža so slobodnou ženou mimo manželstva. Je v závažnom rozpore s dôstojnosťou osôb a s ľudskou sexualitou, ktorá je prirodzene zameraná na dobro manželov, ako aj na plodenie a výchovu detí. Okrem toho je aj veľkým pohoršením, keď sa tým kazí mládež.

Zaujímavosťou bolo aj to, že keď sme v škole o týchto veciach rozprávali, tak mladí ľudia v triede (16, 17 roční) počítali mesiace, že či sa nepočali v lone matky ešte predtým, ako rodičia prijali sviatosť manželstva.

Srdečná vďaka patrí všetkým manželom, rodičom, ktorí zachovávajú Božie prikázania a snažia sa byť dobrým príkladom pre svoje deti aj v morálnej oblasti života. Je však veľmi ťažké uchrániť svoje deti, pred škodlivými vplyvmi tohto sveta. Kto však počíta s Božou pomocou a každý deň sa s ním v modlitbách rozpráva  vie, že Boh má moc uchrániť nás od hriechu a nepoškvrnených postaviť v plesaní pred svoju slávu.

Mladí ľudia však majú pred sebou životy mnohých  známych osôb z televíznej obrazovky, zo showbiznisu, predtým sa jednoducho ukryť nedá. Moderátorky, speváčky, herečky čakajú dieťatko, veľa sa o tom píše v novinách, na internete, dokonca sa s nimi odvysielajú rozhovory v televízii, ale ich život je bez manželstva. A tieto osoby často nič nehovoria o manželstve, len o svojich pocitoch a plánoch.  Stále viac detí sa rodí v nemanželskom zväzku.   A na otázku: Prečo sa nezosobášia? odpovedajú možno v budúcnosti alebo papier k našej láske nepotrebujeme? Stratili sa vo svojich myšlienkach, slovách a skutkoch. Mnohí aj Boha poznajú a sú pokstení, boli aj na prvom svätom prijímaní, no nateraz žijú podľa tohto sveta a tak sa im to lepšie pozdáva.

Ale vy, milovaní, pamätajte na slová, ktoré vám vopred povedali apoštoli nášho Pána Ježiša Krista. Lebo vám hovorili: „V poslednom čase prídu posmievači, čo žijú podľa svojich bezbožných žiadostí.“  To sú tí, čo vyvolávajú roztržky, ľudia telesní, čo nemajú Ducha.
Ale vy, milovaní, budujte sami seba na svojej presvätej viere a modlite sa v Duchu Svätom.  Zachovajte sa v Božej láske a očakávajte milosrdenstvo nášho Pána Ježiša Krista pre večný život.  A s tými, čo pochybujú, majte zľutovanie;  zachráňte ich, vyrvite ich z ohňa. Nad inými sa zľutúvajte s bázňou; nenáviďte aj ten odev poškvrnený telom.  (Júd 1, 17 – 23)

Aj ten odev poškvrnený telom máme nenávidieť? Zľutúvať sa však neznamená o týchto veciach nehovoriť alebo hovoriť tak, aby sme sa ľuďom páčili, trebárs aj na rôznych hudobných festivaloch. Duchovenstvo si Pán povoláva, aby ľuďom hovorili pravdu a celú pravdu. Keby som sa chcel páčiť ľuďom, nebol by som Kristovým služobníkom, hovorí apoštol Pavol. Pamätajme, že najväčším našim nepriateľom je priateľ, ktorí nám nepovie pravdu, keď hrešíme.

Veriaci človek sa hanbí za hriechy voči čistote tela a zvlášť v spovednici je mu nepríjemné o tom hovoriť. Ale treba si to však priznať a úprimne sa z nich vyznať. A ak sa opakovali, treba povedať aj to. Ovocím odpustenia hriechov je väčšia láska k Bohu, ochotnejšie plnenie Božích príkazov. Pán odpúšťa naše hriechy, aby sme ho viac milovali a vernejšie mu slúžili.

Popremýšľajte, aké môžete prijať opatrenia, keď ste v pokušení v sexuálnej oblasti. Sv. František viedol svätý život, ale ani on nebol bez sexuálneho napätia. Vždy, keď v ňom povstali sexuálne pocity, vyváľal sa v šípových kríkoch. Keď ho popichali tŕne, tiekla mu krv a bolelo ho telo, sexuálna žiadostivosť zmizla. Bola to jeho liečebná terapia. Sú rozličné prostriedky a spôsoby, ako premôcť hriešne myšlienky. Treba však nad tým dobre  porozmýšlať a samozrejme potom aj konať. Neostať len pri slovách a sľuboch.

Izraeliti počúvali Mojžiša. A Pán povedal Mojžišovi: „Choď k ľudu a postaraj sa o ich posvätenie dnes a zajtra! Aj šaty nech si vyperú. Nech sa pripravia na tretí deň, lebo na tretí deň zostúpi Pán pred očami všetkého ľudu na vrch Sinaj. Nato Mojžiš zostúpil z vrchu k ľudu a posvätil ho a oni si oprali odev. A ľudu prikázal: „Buďte pripravení na tretí deň! Nedotýkajte sa nijakej ženy!“

Ja som šťastný, že som kňaz, ale som šťastný, že sú tu aj ďalší kňazi, ktorí sa môžu postarať o moje posvätenie. Ja tiež potrebujem kňaza k sviatosti zmierenia. Pán Ježiš zostupuje priamo pred mojimi očami na oltár a ja sa potrebujem každý deň posväcovať Božím slovom a prosiť o odpustenie. Balzamom pre moju dušu sú aj slová kňaza na konci spovede: Choď v pokoji. Pán Ježiš Ti odpustil hriechy. A uveril som, že nie sú to prázdne slová a Pán mi skutočne odpustil. Nepovedal mi ich nejaký mládenec, či otec rodiny, ale Pánov pomazaný, vybraný s pomedzi ľudu na túto službu. Dôverujme Pánovým kňazom a modlime sa za ich službu, aby v nich nevychladlo nadšenie pre Božie veci a neprepadli márnej pohodlnosti a telesnej žiadostivosti. Amen.

4.92 avg. rating (98% score) - 13 votes
Uverejnené v Články
13 komentárov pre “Cudzoložstvo alebo smilstvo. Masturbácia – nevinná zábavka.
 1. VALERIAN píše:

  UZDRAVENIE OD ZAVIDLOSTI OD MASTURBACIE JE VELKY BOJ ZLYM DUCHOM POK
  USENIA,NEDOPORUCUJEM TO NIKOMU VYSKUSAT JA MAM 46 ROKOV A SOM MUSEL
  VELMI TAZKY BOJ ZVLADNUT V DAKA BOZIEMU MILOSRDENSTVU A JEZISOVY UZD
  RAVOVATELOVI SA MI PODARILO ZVITAZIT NAD FALOSNYM POZITKOM A LUDSKE
  TELO MUZA A ZENY JE STVORENE PRE LASKU.

  • Jozef píše:

   Veľmi s týmto bojujem, ak by bolo možne tak by som ta chcel poprosiť o radu v tomto.

   • Ján píše:

    Pre Jozefa:
    Mám vyše 50 r., som šťastne ženatý, máme tri krásne už dospelé deti. V mladosti asi 15 ročný som od spolužiakov počul, ako si robia rozkoš. Vyskúšal som to aj ja. Bolo to príjemné, ale svedomie mi hovorilo, že to nie je správne. Keď som čítal v Biblii, že Onan, ktorý si podľa vtedajšieho zákona musel vziať manželku svojho zomrelého brata, aby splodil bratovi potomstvo, pred pohlavným stykom vypúšťal svoje semeno mimo manželky, aby nesplodil potomstvo, Pán Boh ho nechal preto zomrieť! Nezachoval zákon a bol potrestaný! Aj preto sa masturbácia volá ináč “onanovanie”. To ma vystrašilo. Vyspovedal som sa a kňaz mi poradil byť aktívny, pomáhať blížnym, nebyť osamote, bojovať s pokušením a myslieť a modliť sa za moju budúcu manželku a naše deti. V skutočnosti to prestalo, keď som sa zaľúbil a začal chodiť s milou. Je pravda, že ešte som sem tam upadol do zlozvyku, ale po uzavretí manželstva to zmizlo.
    A ohlasujem a svedčím celému svetu, že Boh to stvoril pre manželstvo a je to v ňom požehnané, sväté, veľkolepé, nádherné a žiadne masturbovanie sa tomu nevyrovná. Najmä preto, že je to v súlade s Božím plánom pre nás a len do manželstva to patrí. Samozrejme aj so sebaovládaním, aj so vzájomným súhlasom oboch a najmä s dialógom, komunikáciou medzi manželmi. Muži sú stvorení ináč ako ženy a obaja sa to musia chcieť naučiť, prijať a realizovať. Modli sa, študuj, pripravuj sa na svoje životné povolanie, ktoré je v každom stave sväté a Pán ti pomôže aj toto zvládnuť. S Jeho pomocou je všetko možné!

    • Andreas píše:

     Sorry, no onanovanie (masturbácia) nemá okrem zhodného slovného základu s Onanovým skutkom absolútne nič spoločného. Onanom použitej sexuálnej technike ukončenia párového sexuálneho aktu sa totiž odborne hovorí metóda prerušovaného sexuálneho styku alebo coitus interruptus, kým onanovanie je technika vyslovene individuálneho sebaukájania alebo uvoľňovania vlastného sexuálneho napätia. Nemožno ich zamieňať, nakoľko každá z nich predstavuje niečo úplne iné a diametrálne odlišné…

     Čo sa týka samotného Onanovho trestu, resp. skutku, za ktorý bol nakoniec potrestaný smrťou, tak tým nebol samotný sexuálny akt, ani jeho ukončenie coitom interruptus, ale niečo úplne iné.
     Starí Židia totiž mali o. i. uzákonené tzv. levitárne manželstvo, čo znamenalo, že v prípade úmrtia muža mal jeho brat za povinnosť oženiť sa s jeho ženou a riadne sa postarať o jeho rodinu. Týmto sa malo zaistiť nielen to, aby jeho žena (vdova) a rodina nezostali bez pomoci, ale tiež i to, aby ani zomrelý muž nezostal bez potomkov (dedičov). Brat v rámci toho teda musel o. i. zaistiť i pokračovanie rodu.
     I Onan bol povinný podrobiť sa tomuto príkazu, avšak odmietal ho riadne a do dôsledkov naplniť. S manželkou svojho zomrelého brata sa síce pohlavne stýkal, ale iba prerušovanou súložou.
     Avšak jeho hriech nespočíval ani tak v samotnom zabránení počatia, ale predovšetkým v zatvrdilom nerešpektovaní a odmietaní Mojžišovým zákonom nariadenej povinnej starostlivosti voči bratovi a jeho pozostalej rodine, odobrenej i samotným Bohom.
     Dávam do pozornosti, že obdobný výklad je i v oficiálnych vysvetlivkách k danému textu v Biblii…

    • laska111111 píše:

     Ja už nevládzem a nevydržím viac čakať na môjho manžela, už mám 33 rokov a niet nikoho kto by zo mna urobil zenu, bolí ma to, necítim sa milovaná, pekná, cenná a hodnotná………..čo som komu urobila?

     • Iveta píše:

      Taky jsem poctiva panna a to us je mi 47 let. A muzu se bojim, to neni jako kdysi pred story lety, stara panna.

 2. JA píše:

  Nemasturbujem ani nemam sex. Casto sa mi, ale stava, ze mavam mokre sny, v ktorych sa mi sniva o sexe so zenami. Podlieham v spanku diablovi? Zijem v hriechu, ked sa mi toto deje? Alebo je to Bozie vnuknutie, aby som sa s udelom lahsie opasoval?

 3. Andreas píše:

  Podľahnúť diablovi (t.j. zhrešiť) znamená urobiť isté rozhodnutie vo veci odmietnutia a porušenia božích príkazov s plným vedomím a dobrovoľne. V spánku túto zodpovednosť na vedomej a dobrovoľnej úrovni nielenže nemožno očakávať, ale ani reálne dodržať, a preto o žiadny hriech rozhodne nejde. Naopak, tzv. mokré sny sú istou formou prirodzeného uvoľnenia vnútorného napätia a vybitia sexuálnych potrieb organizmu cestou zapojenia spánkových mechanizmov a podvedomia…

 4. zuzana píše:

  dobry den,
  ja mam bohuzial skusenost a masturbaciou – tento hriech mi vymodlili a zavinili rodicia moje dve sestry moj ujo lebo ma ako maloletu sexualne zneuzivali nevedela som sa branit bala som sa ich aj sa ich bojim lebo mi robia zle, dalej mi masturbaciu zavinili dve zeny z katolickeho kostola jedne z nich je teraz reholna sestra a ta druha jej sestra daniela vedie zbor v kostole obe sa na svojom hriechu dobre bavili ja som bola potom nasledkom tychto zloduchov zvedena diablom na masturbaciu vobedz sa mi to nepacilo ale brala som to ako trest lebo som sa chcela vytrestat za svoj 1 tazsky hriech z detstva Pan ma odhovaral ale ja som bola v tazskej zivotnej situacii a vela som trpela a jednoducho diabol to vyuzil a ma zviedol neslo mi o ziadnu rozkos ale chcela som sa len vytrestat za svoj jediny hriech a vobedz som si neuvedomila ze pacham dalsi teraz sa za trest citim velmi zle ako necista zena a nemam nikoho kto by mi pomohol lebo co som urobila to sa neda odcinit ani vratit spat preto prosim vsetkych nemasturbujte nikdy a neskusajte to je to len zlo je to hriech s pozdravom

  • David píše:

   Zuzana, čo si urobila nemusíš nijak odčiňovať. Pán Ježiš Kristus zomrel na kríži za všetky hriechy, a Jeho vzácna krv bola dostatočná na to, aby odčinila hriechy celého ľudstva. Je to nami nezaslúžená obeť, ktorú sa rozhodol Boh Otec dať svetu, aby sme mohli byť s Ním. Jediné čo každý jeden z nás potrebujeme, je prijať vo viere Pána Ježiša. On svojím Duchom Svätým už bude formovať náš charakter na to, aby sme oslávili meno Ježiš našim životom, tak ako Ho oslávil aj Jeho a náš Otec nebeský, dajúc Mu Meno nad každé meno.

   Ale ak vyznávame svoje hriechy, on je verný a spravodlivý: Odpustí nám hriechy a očistí nás od všetkej neprávosti. 1Jn 1:9

   Veď ste spasení milosťou skrze vieru. A to nie je z vás, je to Boží dar. Ef 2:8

 5. Culak Valerian píše:

  Svedectvo oslobodenia a uzdravenia masturbacie duchovnu pomoc poskytla
  Linka Valentin,OZ Rieky,modlidby Svateho Ruzenca.

 6. matka píše:

  V tomto trapeni prosim o modlitby za oslobodenie uzdravenie od masturbacie Petra D.nech Pan Jezis Kristus vyslysi moju prosbu.Amen

 7. Lenka píše:

  Drahy BOZE prosim TA za oslobodenie uzdravenia od masturbacie MARTINA S.nech Pan Jezis Kristus,MATKA Maria a vsetci sväty vyslysia k tejto prosbe.Amen

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je pondelok 23. november 2020
Meniny má Klement
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Klement I., pápež a muč.
ľubovoľná spomienka
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Buďme si istí, že aj keď nám všetko chýba, nikdy nám nebude chýbať Boh, ktorý je a aj má byť naše všetko.
sv. František Saleský