Alkohol v rodine a s ním spojená fyzická agresivita.

Viem o takých prípadoch z minulosti. V rámci mojej viacročnej policajnej služby v hlavnom meste sme neraz zasahovali v domácnostiach, kde opitá osoba napádala fyzicky tých ostatných. Museli sme to riešiť použitím donucovacích prostriedkov. Keď však napadnutá osoba nechcela podať na útočníka trestné oznámenie, tak sme mohli urobiť len toľko, že podguráženého, agresívneho človeka sme odviezli na záchytku, kde sa do rána vyspal(a) a potom bol voľný(á). Je to veľmi nešťastné medzi manželmi, ktorí sa inak mimochodom brali z lásky, keď sa to vyhrotí do takej agresívnej formy spolunažívania. V takom prípade to treba riešiť s príslušnými orgánmi a patrične aj odlukou, keď je situácia už nezvládnuteľná a doslova ide o život. Neraz aj nám policajtom hrozilo zranenie, keď sme zasahovali v takýchto prípadoch. Predstavte si, že muž bil manželku a bol aj na nás agresívny. Keď sme ho však spacifikovali a chceli predviesť na policajnú stanicu, tak manželka fyzicky napadla nás. Bolo to skôr výnimočné, ale stalo sa aj toto. Keď sa muž a žena berú v kostole, majú krásny sobáš a sľubujú si navzájom pred Pánom vernosť, nikdy ťa neopustím ani v šťastí, ani v nešťastí… keby tam človek poznal pred sobášom, že čo bude o pár rokov. Keď by to bolo niečo negatívne, tak by človek pred sobášom radšej zdupkal. Poznám aj taký prípad, že pred kňazom nevesta v kostole povedala nie. Že si muža, ktorý stál vedľa nej nezoberie za manžela. A bolo po svadbe.

Ktosi raz povedal: “Zasnúbil si sa s anjelom. Ale do manželstva si vstúpil s ľudskou bytosťou.” Začneš objavovať, že ten druhý nemá najkrajšie charakterové vlastnosti, ako aj zvládnuť všetky záležitosti každodenného života, to nie je maličkosť. Pri jednej príležitosti kázal biskup Phillips Brooks v jednom preplnenom kostole. Povedal: “Život ti dá to, čo doň vložíš, ale vráti ti to mnohonásobne.” Táto pravda je stálou pravdou, pretože je v súlade s odkazom, ktorý nachádzame vo Svätom Písme: “Čo človek zaseje, to bude aj žať.” (Gal 6, 7)

Kedy začína predmanželská príprava? Už v detskom veku, lebo deti si všímajú svojich rodičov. Aj sa na nich niečo nalepí od otca i od matky. Rodičia majú veľkú zodpovednosť za deti. A manželia, nech sa radšej modlia, keď vidia jeden na druhom niečo zlé. Lebo aj toto sa niekedy ukazuje, že v tom druhom vidíme smietku v oku, ale vo svojom vlastnom oku brvno nevidíme. Potom je už veľmi blízko k rozvodu. Žiaľ, vysoká rozvodovosť je veľmi smutná realita v našej krajine. Deti vyrastajú bez otca, bez matky. A niektorí ľudia to berú ako samozrejmosť. Tak isto aj to, že sa dá spolunažívať v jednej domácnosti bez prijatia sviatosti manželstva. Pričom Pán ježiš ustanovil túto sviatosť. Spravodlivému Božiemu súdu nikto z nás neunikne. Kým máme čas, radšej si preukazujme úctu jeden voči druhému a buďme milosrdní voči ľuďom. Keby sme sa tak všetci pridŕžali Kristovho evanjelia a poslúchali ho vo všetkom. No povedzte, nebola by to nádhera. Daj nám, Pane, väčšiu vieru.

Odporúčam mladým ľuďom, aby sa modlili za svoju budúcu manželku, manžela. Ďaleko viac vidí Pán, ako my vidíme. Odporúčajme sa vo všetkom do jeho svätej vôle. Skúmajme to, čo sa Bohu páči a podľa toho aj konajme. Pán našiel manželku pre Izáka a nájde aj pre teba. Ráchel dal šikovného a veriaceho Jakuba, aj tebe dá podobného muža, s podobnými vlastnosťami.

 

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote
Uverejnené v Články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je utorok 6. jún 2023
Meniny má Norbert
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Norbert, biskup
ľubovoľná spomienka
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Stále ohlasujte evanjelium. A ak je to nutné, použite aj slová.

sv. František z Assisi