"Vieme, že diabol je výmysel…"

Nič také nevieme. V skutočnosti vieme presný opak. Katolícka cirkev učí, že diabol je reálny, že to nie je iba prelud alebo pozostatok zo strašidelných rozprávok. Roku 1975 vydala Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí dokument nazvaný Kresťanská viera a démonológia. Cituje v ňom pápeža Pavla VI.: „Odmietnutie uznať existenciu diabla a pokladať ho za…konceptuálnu a imaginárnu personifikáciu neznámej príčiny nášho nešťastia je odchýlením sa od obrazu, ktorý nám prináša učenie Biblie a Cirkvi.”
Ak nám niekto hovorí niečo iné, hovorí za seba, a nie za Cirkev. Možno ho tak núti hovoriť diabol! Na štvrtom lateránskom koncile (1215) biskupi definovali, že „diabol a ostatní zlí duchovia boli stvorení prirodzene dobrí, ale svojimi skutkami sa stali zlými.” Pri krste sú dospelí vyzývaní, aby sa zriekli diabla a všetkých jeho zlých skutkov. Cirkev má dokonca oficiálny obrad exorcizmu, ktorý by bol nepotrebný, keby démoni neexistovali. ak vás toto nepresvedčilo, pouvažujte, čo nám hovorí Písmo a čo robil a hovoril Ježiš (Mt 4,1-11, Mk 1, 34). Jednoznačne veril, že démoni existujú, rovnako ako verili jeho prví nasledovníci, cirkevní otcovia. Tertulián povedal: „Úlohou (démonov) je skaziť ľudstvo.” Ale nebojte sa, povedal Atanáz na zač. 4.storočia. Pred vykúpením mali títo zlí duchovia nad ľuďmi veľkú moc, ale teraz, s príchodom kresťanstva „ich nástrahy možno odraziť”.

Akým spôsobom ich možno odraziť? Použitím kríža, povedal Atanáz.

http://spravy.pravda.sk/diabol-je-aj-vo-vatikane-tvrdi-jeho-hlavny-vyhanac-f7h-/sk_svet.asp?c=A100311_172102_sk_svet_p29

http://magazin.atlas.sk/spektrum/exorcizmus-skutocny-pribeh-anneliese-michel-/683743.html

http://sk.wikibooks.org/wiki/Dogmatika:_Exorcizmus

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Duch, svet a povery

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je nedeľa 3. júl 2022
Meniny má Miloslav
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Tomáš, apoštol
14. nedeľa v cezročnom období
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Duša plná radosti ukazuje ľuďom, čo dáva Boh svojim verným.
Josef Hlouch