Sološnícky zázrak

Tento víkend si v Sološnici pripomíname udalosť z čias konca II. svetovej vojny, kedy obcou prechádzala fronta a občanom hrozilo bezprostredné nebezpečenstvo.

Dňa 11. marca 1945 starosta obce Jozef Velšmid za prítomnosti obecného zastupiteľstva a celej obce zložil sľub, že ak Božské Srdce zachráni našu obec od zničenia pri prechode fronty, nedeľa po oktáve Božieho Tela a Krvi bude u nás obecným sviatkom a na počesť Božského Srdca postaví obec kaplnku a Sološničania budú rozširovať v rodinách a po okolí úctu k Božskému Srdcu Ježišovmu.

Sološnica zostala pri prechode fronty neporušená a bez ujmy na životoch.

Táto udalosť bola uznaná za tzv. Sološnický zázrak. Farníci dodržali sľub a tak 30. júna 1946 posvätil J.E. biskup Michal Buzalka kaplnku, postavenú ako pomník záchrany vo fronte v roku 1945 a zasvätil ju Božskému Srdcu Ježišovmu.

Svedectvom skutočného zázraku je fakt, že pri posviacke kaplnky bolo prítomných viac ako 6 000 ľudí vďačných za dar života. Vedomých si, že nešlo len o bežné vyslobodenie, ale o zásah Božského Srdca do života Sološničanov. Od roku 1946 / s výnimkou času vlády komunistického režimu/ sa konajú púte do Sološnice zo susedných dedín a nedeľa po oktáve Božieho Tela a Krvi je skutočne sviatkom tak veriacich ako aj neveriacich občanov Sološnice. Po sv. omši sa koná tradičný sprievod ku cti Božského Srdca po dedine.   V presvedčení viacerých Sološnica je najmladším pútnickým miestom na Záhorí.

Čo nás dnes (8. 6.) v Sološnici čaká: od 16.00 hod. sa nám na námestí pred kostolom predstaví spoločenstvo MzK (modlitby za kňazov) a do 17.30 hod. budú viesť chvály, modlitby a budeme počuť aj zaujímavé svedectva; o 18.00 hod. bude pred kostolom svätá omša; po svätej omši privítame gospelové spoločenstvo Lámačské chvály a tešíme sa na ich duchovný program; na tento dnešný duchovný program bude obyvateľov Sološnice pozývať aj evanjelizačný tím z Dómskeho spoločenstva sv. Martina; 

A zajtra, v nedeľu 9. 6.: o 10.00 hod. bude pred kostolom slávnostná svätá omša, ktorú bude celebrovať vdp. Dušan Mesík, správca farnosti Čerín pri Banskej Bystrici; privítame hudobníkov a veriacich zo susednej farnosti (cez kopec) z Dolian;

Všetkých Vás, bratia a sestry pozývame do Sološnice; a keďže slávime hody, tak počas týchto dní bude aj bohaté pohostenie.

Uvedomujeme si však aj tú skutočnosť, že bez Božieho požehnania, márne sú naše namáhania a tak s láskou Vás drahí bratia a sestry prosíme o modlitby za nás v Sološnici a za všetkých, ktorí nás prídu navštíviť a povzbudiť. Nech nám aj Vám žehná Pán, nech nás chráni od zlého a nech nás privedie do večného života. Amen.

5.00 avg. rating (98% score) - 5 votes
Uverejnené v Články, Slovo na dnes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je pondelok 25. september 2023
Meniny má Vladislav
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Kleofáš
féria
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Nebojím sa jeho úderov, lebo aj v najtrpkejšom utrpení stále cítim, že je to jeho dobrotivá ruka, ktorá bije.
(sv. Terezka)