Požičaj mi, prosím

Ty mi nechceš požičať 50 centov! Je to možné?

Pred obchodným domom Billa  denne žobrával jeden muž, o ktorom  vlastne nikto nič poriadne nevedel.  Vždy, keď niekto zaparkoval s autom na parkovisku tak ho pozdravil: Dobrý, máš sa? a spýtal sa: “bude niečo?”  Tým myslel, že či niečo dostane, nejaké drobné. Raz, keď som sa ho spýtal, že či tu musí byť každý deň a otravovať ľudí, lebo niekedy bol naozaj dosť otravný a niektorí ľudia mu to  dali aj riadne najavo. Tak odpovedal svojou známou a obľúbenou vetou:  “ťažko sa žije bez maminky. Vieš, nemám ľahký život: ťažko sa žije bez maminky.” A  možno príde dnes ten podnikateľ a on mi dá aj stovku. A bude niečo, hneď prešiel na žobranie pre seba. Vlastne, vždy si  pýtal len peniaze. O jedlo nemal vôbec záujem. Zarobiť si peniažky žobraním. To bola jeho celodenná činnosť.

No v jedno popoludnie som ho poriadne zaskočil, ako nikto iný. Pýtal som si od neho, od žobráka 50 centov, lebo som potreboval  veľký nákupný vozík a nemal som  pri sebe žiadne drobné peniaze. Jeho rekcia ma zaskočila. Zdráhal sa mi požičať.  Vyhováral sa. Vedel som, že má pri sebe plno drobných. Bol som z toho dosť sklamaný a uvedomil som si, že on je asi závislý na peniazoch. Toľko krát som mu ja dal, nie požičal, ale dal nemalé peniaze a on sa mi teraz zdráha pomôcť, keď to ja potrebujem. Neboj sa, veď ti to vrátim, keď vyjdem z obchodu. Veľmi rýchlo si tento človek navykol  len prijímať.  Uvedomil som si, že aj chudobného človeka  môže láska k peniazom úplne opantať, zaslepiť. Tento človek nečakal na takúto skúšku a nezvládol ju. Koľkých takých podobných ľudí žije na zemi. Nie sme to aj my dvaja. Tá chudobná vdova v chráme dala aj to posledné. Ježiš nemal pri sebe žiadny peniaz, ale Petrovi prikázal, aby chytil rybu s peniazom a zaplatil za oboch. Nemáme peniaze, zle je. Máme peniaze, môže byť ešte horšie. Blaženejšie je dávať, ako prijímať.

Peniaze hýbu svetom aj ľuďmi. A kvôli nim sa z priateľov stávajú aj nepriatelia.

Peniaze majú moc zaujať v živote miesto, ktoré patrí iba Bohu. Ako spoznám či som otrokom peňazí:

 

1. Robím si často starosti kvôli peniazom.

2. Robím všetko preto, aby som ich mal viac.

3. Venujem veľa času v starostlivosti o svoj majetok.

4. Je mi ťažko dať či požičať peniaze.

5. Som zadĺžený.

Peniaze sú tvrdým a falošným Pánom. Sľubujú moc a slávu, ale často ju nedokážu zaistiť. Dokážu prísť k človekovi aj za jeden deň, či noc, ale ešte rýchlejšie dokážu odísť. Koho Boh obohatí, toho nemôže nijaký človek ochudobniť. Boh je ten, ktorý dáva zbohatnúť, ale aj schudobnieť. Povyšuje aj ponižuje.

Často prichádzajú za mnou ľudia na faru a pýtajú si peniaze. Pomôžem, ale nie je to vždy s láskou. Zneužíva niekto tvoju dobrotu?

Vieš koľko mi aj tebe Boh odpustil: 60.000.000 dinárov. Zabudnime na tých 100 dinárov od spolu sluhu, ktorý nám ich nemá z čoho vrátiť.

Aj keď všetko nemáme, buďme Bohu vďační za to čo máme. Čím sme vďačnejší, tým viac nás bude Boh žehnať. Amen.

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote
Uverejnené v Svedectvá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je sobota 15. august 2020
Meniny má Marcela
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Nanebovzatie P. Márie
slávnosť, prikázaný sviatok
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Keďže naše telo nie je zo železa, ani naša sila z kameňa, ale sme slabé tvory, podrobené mnohým neduhom, prosím vás v Pánovi, aby ste v prísnosti pôstu nepreháňali, ale sa miernili tak, aby ste svojím životom a nádejou v Pána, preukazovali Bohu rozumnú službu a prinášali svoju milú obetu okorenenú soľou múdrosti.
(sv. Klára)