Otázka náboženstva v hľadaní partnera pre manželský život

Kresťan môže byť vo vzťahu s mnohými ľuďmi, ktorí majú úplné iné náboženské vyznanie, a môže s nimi spolupracovať mnohými spôsobmi. Ale manželstvo je niečo úplne iné. Otázka rodinného kruhu ja takou intímnou záležitosťou, že rozdielne náboženské presvedčenie môže spôsobiť tragédiu medzi manželom a manželkou, medzi deťmi a rodičmi.

Ak náboženské presvedčenie vedie partnerov každého iným smerom, vznikajú ustavičné problémy. Prichádza napätie, nešťastie a zápas. Jeden chce ísť do kostola, zatiaľ čo druhý chce ísť na pivo a na hokej. Jeden považuje určitý deň za svätý (nedeľu, prikázaný sviatok), zatiaľ čo druhý chce vykonať v ten deň veľa práce. Pre jedného je fajčenie a pitie odpočinutím, zatiaľ čo druhý v tom vidí hriech. Jeden chce venovať určitú časť zo svojho zárobku cirkvi (desiatok), zatiaľ čo druhý to zakazuje.

Zrazu povstáva množstvo rozdielností a prichádza nesúlad. Ak vstúpite do manželstva s osobou, pre ktorú náboženstvo nie je iba spôsob myslenia, ale takisto spôsob života, potom zistíte, že ste si vlastne za manžela alebo za manželku zobrali aj ich náboženstvo a ste prinútení s tým žiť. Náboženské presvedčenie nemožno vykoreniť bez toho, aby sme hlboko neranili city a nevytvorili tak pocit viny. Môže si manžel vážiť manželku, ktorá neberie ohľad na veci, o ktorých tvrdí a myslí si, že sú sväté? Môže si žena vážiť svojho manžela vtedy, keď sa vzdáva svojho náboženského presvedčenia len preto, aby ju uspokojil alebo aby uspokojil svojich priateľov?

Podľa moderných výskumov sú najstabilnejšie tie manželstva, ktoré vytvárajú také dvojice, kde obaja manželia sú kresťania a žijú aktívnym náboženským životom. Existuje na to veľa príčin. Jednou z nich je, že keď sa vyskytuje nejaký problém, môžu ísť k tým, ktorí sú schopnými radcami. Spoločná účasť na svätej omši spája manželov veľkým putom. Zúšastnovanie sa na spoločných cirkevných aktivitách vytvára zväzky, ktoré nemožno len tak ľahko prelomiť.

Vďaka Bohu poznám manželstva, kde jedna stránka nie je vôbec pokrstená alebo je len pokrstená ale  ich manželstvo zatiaľ klape a veriaca stránka aj naďalej praktizuje svoju vieru.  No viac skúseností v tejto oblasti mám negatívnych a problémy prichádzajú s výchovou detí. Ak dieťa vidí, že jeden s rodičov nechodí do kostola alebo sa vôbec nikdy nemodlí a dáva najavo aj odpor k týmto veciam, často si práve  tento vzor rodiča vyberie pre život, lebo je to pohodlnejšie a voľnejšie.

Život na Zemi žijeme len raz a rozhodnutie do manželstva je na celý život. Správna voľba je dôležitá. Modlitba za dobrého manžela, manželku je vhodným prostriedkom pre mladého človeka nájsť toho pravého či pravú.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je pondelok 1. jún 2020
Meniny má Žaneta
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Justín, muč.
spomienka
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Čím opravdivejšie a dokonalejšie budeme dôverovať Bohu, tým zjavnejšie pocítime jeho prozreteľnosť.

sv. František Saleský