Nevšedné stretnutie.

Čo sa mi už dávnejšie prihodilo, tak na to nezabudnem. Stretnutie s tým človekom sa odohralo pri jednej z mojich ciest do Bratislavy. Vtedy som slúžil ako kňaz v Brezne. Na frekventovanej ulici v Starom meste, uprostred davu, ma zastavil muž: „Som hladný,“ povedal. Spomedzi stovák ľudí, ktorí prechádzali okolo si vybral práve mňa. Nie, nebol som v kňazskom. Zobral som ho do Mac Donalda. Personál sa snažil toho človeka vyhodiť, nevedel som, že prečo. Ja som však povedal nie, prišli sme spolu a spolu sa tu aj najeme. No potom mi to prišlo, spoznal som v ňom agresívneho chlapa, narkomana, ktorého sme párkrát predviedli na vypočúvanie, počas mojej niekoľkoročnej policajnej služby a nebolo to v rukavičkách… Jedol veľmi dlho a celý sa triasol. Celé to jednoducho nemohla byť náhoda. Na tej ulici bolo fakt veľa ľudí a ja som mal na sebe tričko. A on akoby cielene prišiel za mnou. Pán to takto zariadil a ja som dostal príležitosť…

Pán Ježiš je Dobrým pastierom a povedal nám, že každý človek je pre neho dôležitý. Pobáda nás k tomu, aby sme slúžili trpiacim a núdznym. A konkrétne im aj pomohli, a to takým spôsobom, akoby sme pomáhali jemu samému. S láskou v srdci. Neraz som však v tejto veci sklamal, zlyhal. Zvlášť vtedy, keď som žil tak namyslene, pyšne. A nosil som so sebou aj zbraň.

Ako policajt počas služby som v Bratislave videl všeličo. Vedro, v ktorom si ľudia bez domova namáčali chlieb z kontajnerov. Ako chlapec z dediny som si myslel, že niečo chovajú. Bolo to však pre nich. Po čase z chleba vytlačili vodu, nechali ho obschnúť a jedli. Rozprávali mi prečo skončili na ulici. Väčšinou si svoj podiel viny prikrášlili, mnohí brilantne klamali, ale boli aj takí, ktorých zlomili vážne problémy, dali sa na alkohol, prestali pracovať, zanedbávali rodinu až jedného dňa zistili, že „do zámky nepasuje kľúč.” Vždy mi to bolo veľmi ľúto. Keď som Paľa oslovil menom, tak mi povedal: „Tak to som roky nepočul. Pomaly neviem ako sa volám.”

Sú veci, ktoré nevieme hneď zmeniť, ale vždy môžeme pomôcť slovom, modlitbou a konkrétnym skutkom. V nedeľu sa v našich kostoloch konala zbierka na Charitu a všetkým dobrodincom, ktorí prispeli,  patrí veľká vďaka. A naša vďaka patrí i samotnej Charite, ktorá cez túto vyzbieranú pomoc organizovane a bezprostredne pomáha núdznym a trpiacim.
Prajem Vám všetko dobré, veľa sily a zdravia. Jaroslav, brat.

4.00 avg. rating (84% score) - 2 votes
Uverejnené v Články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je pondelok 16. máj 2022
Meniny má Svetozár
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Ján Nepomucký, kňaz, muč.
spomienka
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Nech každý, koho prijmete, od vás odchádza lepší a šťastnejší.
Matka Tereza