Manželstvo

MANŽELSTVO Z POHĽADU KANONICKÉHO (CIRKEVNÉHO) PRÁVA

Manželstvo, viac ako iné sviatosti, má v kanonickom práve osobitné postavenie. Vyplýva to z dôležitosti poslania manželstva v občianskom živote a v Cirkvi. Manželstvo nie je súkromnou záležitosťou dvoch osôb, ktoré ho uzatvárajú, ale má svoj dosah na život spoločnosti a Cirkvi.

Manželstvo sa definuje ako zmluva, ktorou – muž a žena ustanovujú medzi sebou spoločenstvo celého života

1.ktorá svojou povahou je zameraná na dobro manželov a na plodenie a výchovu detí
2. ktorú Kristus povýšil medzi pokrstenými na hodnosť sviatosti (kan.1055)

To, čo ho odlišuje od iných ľudských spoločenstiev je cieľ ku ktorému smeruje. Tento cieľ nepochádza z ľudského rozhodnutia, ale svojou prirodzenosťou je daný Božím plánom, aby sa manželia navzájom ako osoby dopĺňali a zdokonaľovali a odovzdávali i formovali nový život. Základom manželstva je Božia vôľa, ktorá z manželstva urobila zmluvu i sviatosť spolu. Preto sa manželstvo katolíkov, hoci by iba jedna stránka bola katolícka, riadi nielen božským, ale aj kanonickým (cirkevným) právom.

Manželstvo môžu uzavrieť všetci, ktorým to právo nebráni. Aby mohlo manželstvo vzniknúť je potrebný súhlas muža aj ženy. Týmto úkonom sa navzájom odovzdávajú a prijímajú. Takto vzniknutá zmluva je neodvolateľná (kan.1057) .

Podstatné vlastnosti manželstva

 1. jednota – to znamená, že vylučuje sa polygamia (mnohoženstvo) a polyandria (mnohomužstvo)
 2. nerozlučnosť – vylučuje rozvod (môže byť rozviazané iba smrťou jedného z manželov)

Manželstvo sa považuje za platné dovtedy, kým sa nedokáže opak. Preto nestačí iba potvrdiť, že je neplatné alebo pochybovať o jeho platnosti (kan.1060).

Platné manželstvo

Manželstvo sa nazýva: platné, ak pri jeho uzavieraní boli splnené všetky podmienky prirodzeného a cirkevného práva, neplatné, ak sa uzavieralo s manželskou prekážkou, ak nebol daný manželský súhlas alebo nebola zachovaná predpísaná forma. Nazýva sa aj nulitné.

Platné manželstvo sa delí na: uzavreté čiže uznané Cirkvou, lebo bolo pred ňou predpísanou formou slávené a nebolo ešte zavŕšené manželským stykom, dokonané (zavŕšené) ak manželia ľudským spôsobom uskutočnili medzi sebou manželský úkon na splodenie dieťaťa.

Neplatné manželstvo sa nazýva putatívne, ak aspoň jeden z manželov ho uzavieral v presvedčení, že bolo uzavreté platne. Takéto manželstvo je putatívnym dovtedy, kým obidvaja nenadobudnú istotu, že ich manželstvo je nulitné.

Za neplatné a nedovolené považuje Cirkev aj civilné manželstvo, ktoré bolo uzavreté pred štátnym orgánom. Katolíkov viaže cirkevný zákon vo všetkom čo sa týka prípravy a slávenia sviatosti manželstva ako aj života v ňom.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Manželstvo
3 komentáre pre “Manželstvo
 1. Alena píše:

  Náš BOH a náš Pán.
  Prosím Ťa Bože, žehnaj naše manželstvo a upevni ho v láske,
  požehnaj môjho manžela. Ty poznáš naše problémy, chceme robiť
  všetko tak, ako Ty povieš, Pane , daj, aby sme to lepšie spoznali.
  Ďakujem Ti za svojho manžela

 2. Anonym píše:

  Aké majú mat vlastnosti tí ludia co chcu vstupit do manzelstva? Lebo co som citala ja nesplnam napriklad vacsinu a preto vstupit do manzelstva…nemozem… podla cirkevnej moralky na to nemam vybavu. A myslim ze viaceri ludia.

 3. Jana píše:

  Ake povahové a charakterové vlastnosti maju mat ludia podla krestanskej katolickej moralky aby mohli vstupit do manzelstva?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je nedeľa 3. júl 2022
Meniny má Miloslav
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Tomáš, apoštol
14. nedeľa v cezročnom období
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Duša plná radosti ukazuje ľuďom, čo dáva Boh svojim verným.
Josef Hlouch