Kto nechce pracovať (Dominik Wider)

21. cezročný týždeň-streda
I.: Sol 2,9-13
II.: 2 Sol 3,6-10.16-18
Mt 23, 27-32

V pote tváre si treba zaobstarávať chlieb. To je dôsledok prvotného hriechu. Práca je na jednej strane kliatbou človeka, ale na druhej strane je požehnaním. Človek totiž potrebuje nejakú činnosť.
Existuje viacero dôvodov, pre ktoré človek musí pracovať. Práca je predovšetkým základom pre sebazáchovu. Apoštol Pavol hlása tvrdé zákony o práci:
„Kto nechce pracovať, nech ani neje.”
Nie je možné byť trúdom v rodine, nie je možné byť trúdom v spoločnosti. Pavol, aj keď si mohol nárokovať, aby sa spoločenstvo veriacich postaralo o neho, veď svoje sily venoval ohlasovaniu medzi nimi, predsa si sám ťažko zarábal na svoju obživu.
V určitom zmysle je práca kliatbou, lebo človek by mohol ten čas využiť príjemnejšie a práca ho unavuje, práca si od neho vyžaduje zodpovednosť, práca ho oberá o voľný čas a tak zriedkavo mu dáva zadosťučinenie. Práca je nutnosťou na zabezpečenie obživy. Práca je však aj požehnaním, lebo chráni pre lenivosťou, a tak aj pred tým, čo sa v lenivosti rodí, z lenivosti sa rodia „obielené hroby”. Práca je prameňom pokroku a vynálezov. V každom prípade je plodná, veď vďaka môjmu úsiliu žije rodina a aj ja sám sa cítim potrebný v tomto svete. Starší ľudia sa usilujú, aby mohli pracovať. Práca tiež stvárňuje a zušľachťuje človeka, nielen niektorá, ale každá, lebo nijaká nie je zahanbujúca.

Kiež dobre využijem požehnanie práce.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Slovo na dnes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je pondelok 1. jún 2020
Meniny má Žaneta
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Justín, muč.
spomienka
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Čím opravdivejšie a dokonalejšie budeme dôverovať Bohu, tým zjavnejšie pocítime jeho prozreteľnosť.

sv. František Saleský