Manželstvo. Prítomnosť matky Márie v rodine.

UZAVRETIE   MANŽELSTVA  JE  SVIATKOM  NEBA.  LEBO  AUTOROM  MANŽELSTVA  NIE  JE  ČLOVEK,  ALE  BOH.  A  V  JEHO  PRÍTOMNOSTI  SA  MUŽ  A  ŽENA  STÁVAJÚ  JEDNÝM  TELOM.

Pán Ježiš potvrdzoval dôležitosť manželského zväzku. A preto neodmietol pozvanie do Kány. Tam sa zúčastnil na oslave spolu s inými ľuďmi. Prečítajme si túto udalosť z Jánovho evanjelia:

“Na tretí deň bola v Káne Galilejskej svadba. Bola tam aj Ježišova matka.  Na svadbu pozvali aj Ježiša a jeho učeníkov.  Keď sa minulo víno, povedala Ježišovi jeho matka: „Nemajú vína.“  Ježiš jej odpovedal: „Čo mňa a teba do toho, žena? Ešte neprišla moja hodina.“  Jeho matka povedala obsluhujúcim: „Urobte všetko, čo vám povie!“ Stálo tam šesť kamenných nádob na vodu, ktoré slúžili na očisťovanie, ako bolo zvykom u Židov, každá na dve až tri miery. Ježiš im povedal: „Naplňte nádoby vodou!“ A naplnili ich až po okraj. Potom im povedal: „Teraz načrite a zaneste starejšiemu!“ A oni zaniesli.  Keď starejší ochutnal vodu premenenú na víno – on nevedel, skade je, ale obsluhujúci, čo načierali vodu, to vedeli -, zavolal si ženícha a vravel mu: „Každý človek podáva najprv dobré víno a horšie až potom, keď si hostia upili. Ty si zachoval dobré víno až doteraz.“  Toto urobil Ježiš v Káne Galilejskej ako prvé zo znamení a zjavil svoju slávu. A jeho učeníci uverili v neho.” (Jn 2, 1 – 11)

Na tejto svadbe sme prítomní aj my. Svadobná hostina je v plnom prúde, ale všímame si nejaké šepoty medzi ľuďmi. Fu a dostalo sa to aj do našich uší. Že vraj sa im minulo víno. No to je veľká hanba pre rodinu. Lebo víno bolo jedno z najdôležitejších vecí, ktoré na svadobnej oslave nesmelo nikdy chýbať. Zohnať ho na rýchlo, tak to bol problém. Sluhovia by museli prejsť veľa kilometrov, aby zohnali potrebné víno. Vtedy nejestvovali žiadne autá, džípy a pod. Nastal trapas a čo povedia svadobným hosťom. A prišla im myšlienka na Ježiša. Vnuknutie. Možno, že on by vedel poradiť, čo a ako ďalej. No, priamo ísť za ním. Nenabrali odvahu. Poďme radšej za Máriou, jeho matkou. Poznali totiž citlivosť ženského srdca a pred ženami majú muži viac odvahy. A povedali jej, že sa minulo víno a nevedia čo majú urobiť.  Povieš dačo o tom Synovi? A prosili ju.  Mária to skúsila a povedala im: Urobte všetko, čo vám povie!

Vidíte  prítomnosť matky Márie na svadbe. Ako dobre, že tam bola. A ako dobre, že je prítomná v našich rodinách. Na našich modlitbových stretkách. Na chválach a pod. Veď aj nám sa môže stať takýto trapas a bude nám chýbať víno. Nemyslím teraz na víno v tom pravom význame. Môže sa stať, že nám bude chýbať láska alebo zdravie. Možno pochopenie, pokoj alebo radosť. Možno čistota vo vzťahu. Tiež nám môže chýbať viera, nádej. Poprosme Máriu, keď nám niečo chýba. Poprosme o jej príhovor.

Mária, matka naša, chýba nám pokoj v rodine. Chýba nám láska v rodine. Taký chlad akoby bol u nás doma.  Chýba mne alebo mužovi vhodná práca a chýbajú nám potom aj peniaze na živobytie. Žijeme vo sviatostnom manželstve, ale nemáme ešte dieťatko a tak obaja túžime po ňom. Chýba nám potomok. Chýba mi schopnosť, aby som sa to všetko na skúšky naučil. Chýba mi trpezlivosť vo vzťahoch k blížnym.  Chýba mi dobrý priateľ, či priateľka. Chýba mi radosť zo života. Prosíme Ťa, povedz o tom dačo svojmu Synovi a prihováraj sa za nás. Ďakujeme Ti, mama.

Panna Mária pozná potreby našich rodín, lebo je tiež z rodiny. Pozná bolesti rodiny a tak sa môže za nás prihovárať. A Ježiš vypočuje jej príhovory, modlitby.

Mária je prostrednicou. Pomohla ľuďom na svadbe. Neprosila nič pre seba. Poukázala na núdzu iných. A Ježiš odpovedal na jej prosbu najveľkorysejším spôsobom, aký jestvuje. Dal nielen víno hosťom pre radostnú oslavu. Dal ľuďom vieru, ktorá je viac, než si mohli želať, vieru, ktorá je viac než najlepšie víno. V tejto veci, vo veci viery sa nik neobrátil na matku ako sprostredkovateľku. Nik totiž nepoznal moc jej príhovoru. Teraz je však jej postavenie jasné. Jej prosba je mocná. Ježiš na jej prosbu dáva ľuďom viac než čakajú. Spĺňa jej prosbu a pridáva čosi navyše. A to navyše je tisíckrát cennejšie než to, čo sme prosili. Niekedy je to viera, inokedy to môže byť pokora, poslušnosť alebo niečo iné.   

Pane Ježišu, Ty nás učíš milovať svoju matku, lebo ju veľmi ľúbiš. Aj my ju ľúbime a chceme byť natrvalo s vami v nebeskej domovine. Prosíme pre nás všetkých, obyčajných a jednoduchých ľudí o ten najväčší dar o dar spásy. Pokiaľ však žijeme ešte tu na zemi, chceme stále robiť to, čo nám povieš. A práve Máriu nám posielaš na pomoc, aby nás chránila pred vplyvom zlého ducha a viedla nás k tebe. Teraz, keď to už chápeme, je všetko také iné. Mária nie je pre nás modla alebo bohyňa, ale obyčajná jednoduchá žena, mama, plná pokory a poníženosti, ktorá Ťa ľúbi a ľúbi aj nás. Je našou Kráľovnou v láske. Jej čisté srdce nás priťahuje k Tebe a učí nás poslušnosti Tvojmu slovu. A čo jej povieme, ona to povie Tebe. V rozhovore lásky s ňou, nás Ty obdarovávaš krásnymi darmi. Prežívame Tvoje požehnanie na jej príhovor. Amen. Ďakujeme.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Články, Slovo na dnes
Jeden komentár pre “Manželstvo. Prítomnosť matky Márie v rodine.
  1. Alena píše:

    Mária, matka milosrdenstva, vypros milosrdenstvo u svojho syna
    Ježiša pre moju rodinu a celý svet. Prosím, vypros dar viery pre mojich synoch a dar spásy, aby som raz mohla uvidieť svätú tvár BOHA,
    spolu so svojími blízskymi v nebi.

    Prosíme Ťa, povedz o tom dačo svojmu Synovi a prihováraj sa za nás. Ďakujeme Ti, mama.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je streda 7. december 2022
Meniny má Ambróz
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Ambróz, biskup, uč.C.
spomienka
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Pokorný, aj keď sa mu dostane zahanbenia, uchová si pokoj, lebo sa spolieha na Boha a nie na svet.
Tomáš Kempenský