Mám odpustené a posúvam to ďalej

Kto môže človeku odpustiť hriechy?  Iba Boh.

Pán Ježiš nás okrem iného učí modliť sa: “A odpusť nám naše viny, ako i my odpúšťame svojim vinníkom.”  Som veľmi šťastný, keď v spovednici počujem: Pán Ježiš Ti odpustil hriechy, choď v pokoji. Aj Ty si šťastný? Verím, že áno.  Vďaka Ti, Bože.

Čo však musíme mať na zreteli. Je to veľmi dôležité vedieť. Odpustiť svojim vinníkom a nielen niečo, ale všetko. Absolútne všetko a to vždy. Nielen dnes, ale aj zajtra. Tak ako Pán nám odpustil všetko, tak aj my. Vieš si predstaviť Pána Ježiša, že by povedal: Toto ti odpúšťam, ale tamto nie. To už je priveľa aj na mňa. To si nemal robiť.  A zabuchol by pred nami dvere. Takto sa on nikdy nespráva. Je pravdou, že nemá rád pýchu, závisť, ale keď k nemu zavoláš s úprimným a pokorným srdcom, zbaví ťa hriechu.  Ak pred ním oľutujeme svoje hriechy, vždy nám ich odpustí.

Potom je však rada na nás. Nemá to zostať len pritom, že prijmeme od neho odpustenie, ale odpustenie máme posunúť ďalej. Aj my máme odpustiť svojim vinníkom.

Pán Ježiš veľmi dobre vie, kto nás urazil, kto nás potupil, kto si od nás požičal peniaze,  veci a nevrátil nám ich (oklamal nás).  Vidí do srdca každého človeka  a pred ním neukryjeme nič. Naozaj nič. Žiadna faloš nám nepomôže. Pred ľuďmi sa môžeme pretvarovať, ale pravda vždy vyjde najavo.

Posuňme odpustenie ďalej a nenaleťme pokušeniu,  že pritom utrpíme nejaké straty. Je pravdou, že hriešnik si požičiava a nevracia, ale spravodlivý má súcit a rozdáva. Máme tendenciu už nepožičiavať, keď sme boli oklamaní.

My všetci sme hriešnici a často sa vraciame k tomu istému hriechu, ale spravodlivý, milosrdný Pán nám hriechy odpúšťa. Koľkokrát v živote sme už prosili o odpustenie. Koľkokrát sme už zneužili jeho dobrotu. A On. Nezatvoril pred nami dvere. Pán k nám posiela rôznych ľudí v núdzi a to aj takých, ktorí si od nás už predtým požičali peniaze a doposiaľ nám ich nevrátili. Prečo to robí? Vari nás chce dostať na mizinu alebo chce, aby sme im vynadali? No povedzte: Vynadal nám niekedy Pán Ježiš, keď sme za ním prišli znovu s tým istým. Potupil nás. Nie! Nemá ich kam poslať, tak ich pošle k nám.

Je pre nás osožné, často si čítať Božie slovo a uvádzať ho do životnej praxe. Podobenstvo  o nemilosrdnom sluhovi nám vlieva do srdca milosť odpúšťať svojim vinníkom, či dlžníkom. Samozrejme, ak ho čítame v tom Duchu, v akom bolo napísané. Inak neprinesie úrodu v našom živote.  Pozorne si prečítajme toto podobenstvo:

Preto sa nebeské kráľovstvo podobá kráľovi, ktorý sa rozhodol vyúčtovať so svojimi sluhami. Keď začal účtovať, priviedli mu jedného, ktorý bol dlžen desaťtisíc talentov. Ale pretože nemal skadiaľ vrátiť, pán rozkázal predať jeho aj jeho ženu aj deti i všetko, čo mal, a dlh splatiť.  Vtedy mu sluha padol k nohám a na kolenách ho prosil: „Pozhovej mi a všetko ti vrátim.“  A pán sa nad sluhom zľutoval, prepustil ho a odpustil mu aj dlžobu.  No len čo ten sluha vyšiel, stretol sa so svojím spolusluhom, ktorý mu dlhoval sto denárov. Chytil ho pod krk a kričal: „Vráť, čo mi dlhuješ!“  Jeho spolusluha mu padol k nohám a prosil ho: „Pozhovej mi a dlžobu ti splatím.“  On však nechcel, ale odišiel a vrhol ho do žalára, kým dlh nesplatí.

Keď jeho spolusluhovia videli, čo sa stalo, veľmi sa zarmútili. Išli a rozpovedali svojmu pánovi všetko, čo sa stalo.  A tak si ho pán predvolal a povedal mu: „Zlý sluha, ja som ti odpustil celú dlžobu, pretože si ma prosil.  Nemal si sa teda aj ty zľutovať nad svojím spolusluhom, ako som sa ja zľutoval nad tebou?“  A rozhnevaný pán ho vydal mučiteľom, kým nesplatí celú dlžobu.  Tak aj môj nebeský Otec urobí vám, ak neodpustíte zo srdca každý svojmu bratovi.“

Ten prvý sluha prijal odpustenie od Pána, ale nechal si ho len pre seba. A to bola chyba. Mal ho posunúť ďalej a odpustiť svojmu spolusluhovi, ktorý mu dlhoval omnoho menšiu čiastku, aká mu bola odpustená. Ach tá zaslepenosť. A čo urobil Pán. Stiahol späť svoje odpustenie a žiadal všetko spravodlivo vynahradiť. Ten sluha si potom mohol búchať hlavu o stenu. Ako hlúpo sa zachoval.

Koľko nám Pán Ježiš toho denne odpúšťa (teraz nemyslím peňažných dlhov) a ja mám také zvláštne pocity, keď počujem, ako niekto nevie niekomu odpustiť euro, tri eurá alebo päť eur, ktoré si od neho nejaká osoba požičala a nevrátila mu ich. A potom všetkým rozpráva, že už nikomu nič nepožičia, lebo má zlé skúsenosti. A nedaj Bože, aby tá osoba znovu prišla pýtať peniaze. Ja nie som banka a klamárov už nepodporujem. Bude si jazdiť na peknom aute a bude mu fakt dobre. Prakticky, vždy to mnou otriasa, keď počúvam ako ľudia trpia kvôli pozemkom. Nerozprávajú sa, nekomunikujú spolu a pritom sú to vlastní súrodenci. Veriaci ľudia nevedia odpustiť veriacim ľuďom alebo aj neveriacim. Každý peniaz je pre nich modla. Ešte aj kňaza to môže pochytiť, je veľmi sporivý a nikomu nič nedá.

Istý kňaz zo zahraničia, môj kamarát, my na túto tému hovoril, že on má vo vačku vždy nejaké drobné mince a keď si niekto od neho pýta peniaze, jednu mincu mu vždy dá. Vie požičať aj väčšiu čiastku, ale toto stále robiť nemôže. A pri jednej príležitosti mu Boh poslal niekoľko miliónov na stavbu veľkého pastoračného centra. Štedrého darcu Boh miluje.

Boh je voči nám štedrý a požehnáva štedrých ľudí. To sú tí, ktorí radi pomáhajú svojimi prostriedkami iným, veď všetko majú od Pána, a odpúšťajú svojim dlžníkom. A čo je ešte zvláštne, že sú ochotní znovu im požičať. Pre niekoho to je bláznovstvo, ale pre niekoho milosť.

Ak by apoštol Pavol viac myslel na seba, nikdy by potom nemohol napísať, že vie, čo to je núdzu trieť. Veríš tomu? Pre chudobných sa stal chudobným. Spravodlivý má súcit a rozdáva. Človek, ktorý žije v stálom panenstve je aj viac taký slobodnejší v týchto veciach, ako ženatý muž, či vydatá žena. Ak sú tam aj deti, tam je už predsa len  iná zodpovednosť.

Odpúšťajme ľuďom a znovu a vždy. Ako Pán nám, tak my im. Milosrdenstvo je viac, ako spravodlivosť. Niektorí povedia, že ja chcem byť len spravodlivý, ak mi doposiaľ niekto nevrátil požičané,  tak prečo by som mu mal znovu požičať. A uzatvoria to takto. Ak by Pán takto konal voči nám, tak nikto z nás by neobstál. Buď ku mne Pane milosrdný a odpusť mi. Nenadúvam sa pred Tebou, že som spravodlivý, som hriešnik. Odpusť mi a znovu a vždy. Nechcem Ťa už znovu uraziť.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Články, Slovo na dnes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je štvrtok 27. február 2020
Meniny má Alexander
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Gabriel Possenti, reh.
féria
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Ak nepriznáš chybu, robíš ďalšiu.