Keď ťa niekto sklame.

Človek často sklame… Jednoducho s tým musíme počítať.
Nie každý je ochotný pre teba spraviť to isté, čo ty pre neho.
V Evanjeliu čítame, ako otec žiadal synov, aby šli pracovať do vinice. Prvý povedal, že ide, ale nakoniec nešiel. A ten druhý povedal, že sa mu nechce, ale nakoniec išiel.
Prvý syn otca sklamal. Ale otec si zachoval v srdci pokoj. Stále mal pre neho lásku a odpustenie. Ten druhý syn sa pochlapil, keď ho otec videl pracovať vo vinici, hoci sa mu najprv nechcelo.

Bratom z evanjelia sme podobní aj my všetci. Naše áno je aj nie a naše nie je aj áno. No nemalo by to tak byť. Sme však ľuďmi a neúprimní, nepravdiví vo svojich rečiach. Tak ako sme nestáli v praktickom žití evanjelia. Neraz sme zarmútili Svätého Ducha. Osobitne vtedy, keď sme konali skutky tela. Stále má s nami Ježiš trpezlivosť a dáva nám milosť, aby sme sa kajali. Prikázal nám, že máme každý odpustiť svojmu blížnemu, tak ako On odpustil nám.
Keď nás najbližšie znovu niekto sklame, naši najbližší, kolegovia v práci, kňaz, manžel, manželka alebo syn, dcéra, naučme sa od Ježiša správne sa zachovať v takej chvíli. Neraz ho sklamali apoštoli, ale aj iní ľudia. Ježiš však na nich nezanevrel, ani ich nevymenil, myslím teraz na apoštolov, nenadával im, ale v hĺbke srdca im odpustil a miloval ich. Dokonca aj za tých, ktorí ho pribíjali na kríž, prosil svojho Otca: “Otče, odpusť im, lebo nevedia, čo robia.”

Povedzme pravdu človeku, že to čo si (ne)urobil alebo povedal nás sklamalo, zarmútilo. Keď však povie prepáč, odpustime mu. A zároveň ho poprosme, aby to nikdy nerobil.
Aké boli a doteraz sú naše postoje voči ľuďom, ktorí nás v živote veľmi sklamali. Väčšinou ľudia neľutujú to, že niekoho sklamali, ale to, že sa im na to prišlo. Pochopenie a dôvera sú veľmi drahé veci. Tak ich neočakávaj od lacných ľudí. Pretvor naše srdcia, Pane, aby náš postoj voči nim nebol na míle vzdialený od tvojej lásky. Nech v našom srdci nenájdeš ani štipku nenávisti voči ľuďom.
A vysloboď zo zlých rúk, Pane, tých bratov, sestry a maličkých, ktorých niekto z ľudí utláča alebo pácha na nich fyzické násilie. Nevieme si to ani len predstaviť, aké muky prežívajú týraní a mučení ľudia. Tak isto je hrozné, keď niekto z ľudí sexuálne zneužíva dieťa.
Prosíme ťa, Pane, o tvoju pomoc, ochranu a požehnanie, aby sa nediali takéto veci v našom národe a na celom svete.
Vaše “áno” nech je “áno” a “nie” nech je “nie”, aby ste neprepadli súdu. (Jak 5, 12)

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je nedeľa 5. júl 2020
Meniny má Cyril a Metod
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Cyril a Metod, slov.vierozvestci
slávnosť
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Je nad slnko jasnejšie, že Boh stvoril ženu, aby skrotil muža.
Voltaire