Dôležité vedieť o spovedi!!!

Aký význam má vlastne spovedať sa – takto a podobne sa pýtajú mnohí ľudia. Veď spoveď, to je len výmysel katolíckych farárov! Ale prosím vás. Spoveď je jedna zo siedmich sviatostí. Ustanovil ju Ježiš Kristus. A ak ju ustanovil Ježiš Kristus, tak tam musí byť prítomná najsvätejšia Trojica.

Jn 20, 22-23:
Keď to povedal, dýchol na nich a hovoril im: „Prijmite Ducha Svätého. Komu hriechy odpustíte, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú mu zadržané”. Ježiš dýchol na nich Ducha, dal im Ducha. A poveril ich jednou veľkou službou: Ak odpustíte hriechy ľuďom, budú odpustené, Ak neprídu po odpustenie, nebudú im odpustené. Čo to znamená?

Túto službu dostali apoštoli od Ježiša Krista. Vo svete má moc odpustiť hriechy iba Ježiš Kristus. A toto poslanie, toto poverenie dostáva Ježiš Kristus od Nebeského Otca. A Ježiš ho odovzdáva svojím učeníkom. A skrze apoštolskú postupnosť ju máme aj my dnes. Kto dnes prezentuje apoštolov v katolíckej Cirkvi? Kto je nástupcom apoštolov? Biskupi v katolícke Cirkvi sú reprezentanti apoštolov, nástupcovia apoštolov.

Odpúšťať hriechy my kňazi dostávame od svojho diecézneho biskupa – toto je základná pravda, nezabudnite. Preto Vám hovorím. Milujte svojho biskupa, lebo on je naším pastierom. Počúvajme svojho biskupa, čo nám hovorí Ježiš skrze neho. Aj dnes Božia milosť prúdi týmto spôsobom cez našich biskupov.

Keď Ježiš Kristus ustanovil túto sviatosť, apoštoli začali praktizovať túto jeho službu a poskytovať odpustenie. Apoštoli im hovorili: táto služba nám bola zverená Ježišom Kristom. Ľudia im začali hovoriť: to hovoríte vy, my tomu neveríme. Preto apoštol Pavol dal odpoveď na takéto námietky: 2kor 5, 18:
„Ale to všetko  je od Boha, ktorý nás skrze Krista zmieril so sebou a zveril nám službu zmierenia.

Tí ľudia, ktorí kládli otázky o tomto, alebo spochybňovali to čo hovorili apoštoli, dostali od Pavla jasnú odpoveď. NIE SME TO MY, ČO ODPÚŠŤAME HRIECHY, JEŽIŠ NÁM LEN ZVERIL TÚTO SLUŽBU. A oni sa s ním začali hádať. Kto si? Prečo my nemôžeme odpúšťať hriechy, ale len ty? A vzniklo množstvo problémov kvôli tomu. Preto im Pavol povedal: 2Kor 5, 20:
„Sme teda Kristovými vyslancami a akoby Boh napomínal skrze nás. V Kristovom mene prosíme: Zmierte sa s Bohom!”

My sme Kristovými vyslancami, preto odpúšťame hriechy. Čo je povinnosťou vyslanca. On reprezentuje svoju krajinu v iných krajinách. Teda vyslanec nemá za povinnosť nič iné len reprezentovať želania svojej krajiny. Preto apoštol Pavol hovorí: my sme Kristovými vyslancami. To čo nám Ježiš povedal, to robíme. Nemáme iný úmysel, len plniť Ježišove úmysly.

A zase prišli problémy do Cirkvi. Načo sa používa táto spoveď? Prečo by sme sa mali niekomu z ľudí vyznávať zo svojich hriechov?! A potom svätý Jakub zobral na seba zodpovednosť na tieto otázky: Jk 5, 16:
„Vyznávajte si teda navzájom hriechy a modlite sa jeden za druhého, aby ste ozdraveli. Lebo veľa zmôže naliehavá modlitba spravodlivého.”

Vyznávajte si hriechy, aby ste ozdraveli. Keď si vyznáte hriechy, dôjde k uzdraveniu. V spovednici ste iba vy a Ježiš. Spoveď má byť úplná, bez toho, aby som  niečo skrýval. Sú ľudia, ktorí prídu na spoveď a snažia sa nepovedať úplne všetko. DOBRE SI PAMÄTAJME, ŽE BOH VIDÍ NAŠE VNÚTRO A VIDÍ NÁS AJ ZVONKU. NIČ NEMÔŽEME PRED NÍM UKRYŤ. JEHO OČI SÚ MOCNEJŠIE AKO TISÍCE SĹNK.

Uvedomujem si tiež, že Božia milosť nepôsobí len prostredníctvom sviatostí Cirkvi, ale aj v kontexte Lásky: Kto veľa miluje, tomu sa veľa odpúšťa, kto menej miluje, tomu sa menej odpúšťa. Čokoľvek ste urobili jednému z mojich najmenších bratov, mne ste to urobili. Kto mňa vyzná pred ľuďmi, toho aj ja vyznám pred svojím Otcom. Láska zakrýva množstvo hriechov. Boh hľadá na zemi ľudí, ktorí majú skrúšené a pokorné srdcia. Pyšné srdce sa protivý Bohu, ale pokorným dáva milosť.

Učme sa Láske. Boh Je Láska. Ježiš Je Boh. Od učiteľa, ktorý učí k nenávisti utekajme ako sa uteká od morovej nákazy. “Vy si naozaj myslíte, že v tej trápnej Hostii – v tom kúsku chleba prebýva Boh. To je výmysel a podvod. Na tvári mal podpísaný hnev” –  takto sa mi raz prihovoril jeden žiak na strednej škole počas vyučovania náboženstva. Uvedomil som si, že to nemá sám od seba. A tak som mu povedal, aby od toho učiteľa, či kazateľa, ktorý ho učí k neláske odišiel, lebo to nemôže byť dobrý učiteľ.

4.67 avg. rating (93% score) - 3 votes
Uverejnené v Sviatosť zmierenia
Jeden komentár pre “Dôležité vedieť o spovedi!!!
  1. fero janosik píše:

    dakujem za dalsiu sancu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je nedeľa 3. júl 2022
Meniny má Miloslav
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Tomáš, apoštol
14. nedeľa v cezročnom období
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Duša plná radosti ukazuje ľuďom, čo dáva Boh svojim verným.
Josef Hlouch