Nespochybňujme spoveď.Potrebujeme ju.

Problém zo spoveďou nezačal len v týchto našich časoch, ale už veľmi dávno. Na začiatku Cirkvi. Aj dnes ľudia spochybňujú autoritu Cirkvi – čo sa týka spovedania. Aj dnes ľudia povedia: načo sa spovedať kňazovi, veď Ježiš ma počuje, moje vyznanie a on mi odpustí hocikde a kedykoľvek. A JEDINOU ODPOVEĎOU NA TO JE SVÄTÉ PÍSMO – BIBLIA. Až do 4. stor. vyznávanie hriechov spočívalo  vo všeobecnej spovedi. Ľudia sa zhromaždili a každý vyznával svoje hriechy nahlas. Otec biskup im dal všeobecné rozhrešenie. Lenže sa našli ľudia, ktorí to začali zneužívať. Niektorí chlapi sa postavili k niektorým ženám a počúvali ich, aké majú hriechy. Znova nastal veľký problém. Pápež a biskupi riešili tento problém. Od 4. st. vznikla individuálna spoveď jednotlivcov. A tak každý kto sa prišiel vyspovedať, spovedal sa  sám pred kňazom a dostal rozhrešenie – odpustenie hriechov. PRETO MILUJEM KATOLÍCKU CIRKEV, LEBO MÁ ZÁUJEM O INDIVIDUALITU ČLOVEKA. A CIRKEV NIKDY NEDOVOLÍ, ABY SME STRATILI SVOJU DÔSTOJNOSŤ A INDIVIDUALITU. MILOSRDENSTVO A KRISTOVA LÁSKA SA TAKTO PREJAVUJÚ VOČI JEDNOTLIVCOM. Lenže nie všetci chcú tieto dobré vlastnosti Cirkvi vidieť. A toto je hlavný problém.

Cirkev nám dáva aj určité obmedzenia:

Kto nemôže ísť na sv. spoveď, resp. dostať rozhrešenie?

1.nekatolíci nemôžu, ale ak predsa prejavia záujem (túžbu vyspovedať sa), cirkev ich neodmieta, ale skôr musia chodiť  na vyučovanie  a prijať učenie vo všetkom tak, ako to učí Katolícka cirkev (stať sa katolíkom) – prijať sviatosť krstu. – tak isto aj tí, čo sú len pokrstený v Katolíckej cirkvi, a neboli vychovávaní vo viere, tiež najprv musia chodiť na vyučovanie. Každá sviatosť je dar a ak tento dar chceme prijať je správne a múdre sa na tú chvíľu dobre pripraviť, aby sme si ten dar aj vážili a vždy zaň aj ďakovali.

2. tí, čo vedome a dobrovoľne zotrvávajú v hriechu: napr. snúbenci, ktorí bývajú spolu v jednej domácnosti, ale ešte neprijali sviatosť manželstva a praktizujú skutky, ktoré patria len do manželského života. Ak dvaja ľudia chodia spolu, ale nebývajú spolu v jednej domácnosti (on aj ona u svojich rodičov) a v slabej chvíli upadnú do pokušenia a zhrešia, môžu dostať rozhrešenie, ak to oľutujú a sľúbia, že sa budú vyhýbať ďalšej príležitosti k hriechu. To je podmienka ku každej sv. spovedi: oľutovať všetky svoje hriechy (odpustiť každému a všetko!, kto nechce odpustiť blížnemu a zotrváva v hneve, tiež nemôže dostať rozhrešenie), zrieknuť sa hriechov a snažiť sa v živote  nevyhľadávať príležitosti  k spáchaniu hriechov, ale dobrými skutkami a pokáním ich  odčiniť.

3. rozvedení: ak už napr. nejaký muž už dlhší čas nežije zo svojou manželkou, s ktorou bol v kostole zosobášení. A civilný súd ich platné manželstvo rozviedol – a tento muž si našiel inú ženu, s ktorou žije v jednej domácnosti a majú aj sobáš na úrade (ale nemusia) nemôže dostať platné rozhrešenie od svojich hriechov. Ak by zostal sám a nehľadal by si inú ženu, mohol by požiadať kňaza vo farnosti, aby mu vyžiadal od otca biskupa dovolenie k pristupovanie k sviatostí. Vo svojej kňazskej službe som mal takéto prípady, keď sa rozvedený muž, alebo žena zaviazali slobodne a dobrovoľne, že si nebudú hľadať inú ženu alebo muža. Túžili praktizovať katolícke učenie, zobrali na seba bolestný kríž rozvedených a dostali povolenie pristupovať k sviatostiam. Tiež je možné požiadať cirkevný súd o anulovanie predchádzajúceho sviatostného manželstva, ale na to musia byť  len veľmi vážne dôvody.

Cirkev neláme palicu nad rozvedenými, veď nie všetci sa rozviedli vlastnou vinou, ale prosí ich aby v pokore niesli kríž rozvedených. A aj napriek tomu, že pre nový vzťah, možno krásny vzťah, nemôžu pristupovať k sviatostiam, nezanevreli na cirkev a praktizovali svoju vieru tak, ako môžu. Navštevovať bohoslužby, praktizovať modlitbu, prijímať duchovne Pána Ježiša a vkladať svoj život do jeho rúk. Odprosovať Pána za svoje hriechy. Poznám aj taký príbeh, že manželia len civilne sobášení, pretože manželka už bola pre tým zosobášená v kostole, a jej prvý manžel žije, sa písomne vyjadrili, že už spolu nežijú sexuálne, ale ako brat a sestra. Keďže ľudia   o tom nevedeli, považovali ich za dobrých kresťanských manželov a ich  pristupovanie k sviatostiam by nevzbudzovalo pohoršenie, otec biskup im umožnil pristupovať k sviatostiam aj na základe ich písomného vyjadrenia a svedectva miestneho kňaza.

V PRÍPADE NEBEZPEČENSTVA SMRTI KAŽDÝ POKRSTENÝ KATOLÍK MÁ PRÁVO DOSTAŤ ROZHREŠENIE OD SVOJICH HRIECHOV KEDYKOĽVEK A KDEKOĽVEK. PRETOŽE NAJVYŠŠÍM ZÁKONOM V KATOLÍCKEJ CIRKVI JE SPÁSA DUŠÍ – VEČNÝ ŽIVOT. AMEN.

2.67 avg. rating (63% score) - 3 votes
Uverejnené v Sviatosť zmierenia
29 komentárov pre “Nespochybňujme spoveď.Potrebujeme ju.
  1. Lenka píše:

    Presne ako píšete:
    A JEDINOU ODPOVEĎOU NA TO JE SVÄTÉ PÍSMO – BIBLIA.
    Citujem: “Lebo ak vy odpustíte ľuďom ich poklesky, aj váš nebeský Otec vám odpustí. Ale ak vy neodpustíte ľuďom, ani váš Otec neodpustí vaše hriechy.” (Mt 6,14) Toto povedal sám Ježiš. Žiadneho kňaza (a spoveď) v tejto vete nenachádzam!

    • kňaz Jaroslav píše:

      A znova im (Ježiš) povedal: “Pokoj vám! Ako mňa poslal Otec, aj ja posielam vás.” Keď to povedal, dýchol na nich (na učeníkov) a hovoril im: “Prijmite Ducha Svätého.Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú zadržané.” (Jn 20, 21 – 23). “Ale to všetko je od Boha, ktorý nás skrze Krista zmieril so sebou a zveril nám službu zmierenia.” (2 Kor 5, 18) Pán Ježiš nám zveril službu zmierenia. Budú za vami prichádzať ľudia, komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené a komu ich zadržíte, budú mu zadržané. Učenie o svätej spovedi je učenie Cirkvi a Cirkev učí to, čo učí Pán Ježiš. A Cirkev je stĺp a opora pravdy. (porov. 1Tim 3, 15) Pán Ježiš, keď nás učí modliť sa, tak chce, aby sme kráčali cestou odpustenia a milosrdenstva. Odpustenie, ktoré dostávame od Pána, vo sviatosti zmierenia (spoveď) máme posunúť na svojho blížneho a všetko mu odpustiť. Teda nemáme si ho nechať len pre seba (odpustenie). Ku takému postoju máme dozrieť. Naučiť sa tomu. Čo sa stalo potom, keď sluha, ktorému Pán odpustil 10.000 talentov a následne na to on stretol spolusluhu, ktorý mu dlhoval sto denárov, a ten ho prosil, aby mu dlh odpustil, ale on nechcel, jednoducho mu neodpustil. Pričom jemu samému sa odpustila neporovnateľne veľká suma. Pán potom zmenil rozhodnutie, zobral späť odpustenie, ktoré mu dal, pretože on nepreukázal milosrdenstvo. Sviatosť zmierenia je dar od Pána. Skrze túto sviatosť nám Pán odpúšťa hriechy, ktoré sme spáchali po krste. V nebi najviac duše ďakujú za túto sviatosť. Ako dobre, že tu máme aj biskupov a kňazov – duchovné vedenie. Amen.

      • Dana píše:

        Vážený pán.Jaroslav,rada by som od Vás chcela vedieť.Som vydatá za rozvedeneho, máme spolu 2deti.Mam krst,1sv.prijimanie,aj birmovku.Manzelov sobáš by neanulovali, pretože opustil svoju bývalú manzelku,kt.ho psychicky týrala,napriek tomu,že aj s ňou má 2deti.Moja otázka znie:Ja Nemôžem pristúpiť ani k spovedi,lebo mi nedá kňaz rozhrešenie a nemôžem pristúpiť k sviatosti oltárnej?Do konca môjho života,mám niesť takýto svoj kríž? ďakujem za odpoveď.S pozdravom Dana

        • kňaz Jaroslav píše:

          Pani Dana, ďakujem Vám, že ste mi tu napísala a čo sa týka Vašej otázky, tak o týchto veciach je najlepšie porozprávať sa osobne s kňazom. Jednak je to aj citlivá téma a nestačí vedieť len zopár vecí, aby človek vedel adekvátne odpovedať. Kľudne sa aj ja môžem s vami dohodnúť na stretnutí, neviem síce, že aká nás delí vzdialenosť, ale možné to určite je. Toto je môj mail: prlyjm17@gmail.com; napíšte mi. Už neraz som sa na túto tému rozprával osobne s mojim farníkom, či farníčkou a tak sme si to vydiskutovali v duchu lásky a bolo to dobré pre všetkých. Samozrejme, že ten rozhovor je o diskrétnosti a kňaz je určité rád, keď ľudia prichádzajú k nemu a majú záujem vlastne žiť duchovne. Pozrite sa, chyby robíme všetci a všetci sme hriešnici, jednak potom nesieme aj tie dôsledky po hriechoch, lebo to tak vlastne je, ale vždy máme taký voľný prístup na cestu pokánia, dať sa na ňu. A spoločenstvo Cirkvi, to zdravé spoločenstvo nás prijíma v každom ohľade. Lebo Cirkev miluje ľudí a prináša im útechu. Všetko dobré Vám prajem a žehnám Vám. Jaroslav, brat.

  2. Adriana píše:

    Ja by som sa chcela opytat ci je hriech to ze zijem s priatelom v jednej domacnosti,ale nezijeme spolu pohl. zivotom. Uz sa takto snazime dost dlho. Byvame spolu z toho dovodu ze sme kazdy z ineho konca SK a videli sme sa malo..mali sme problemy v rodinach ktore tam este vzdy su a tak sme tuzili byt spolu. Treba spomenut tento skutok pri spovedi a dostanem vobec rozhresenie? Pretoze kazdy knaz mi tvrdi nieco ine. Dakujem za odpoved.

    • kňaz Jaroslav píše:

      Ďakujem Vám, Adriana, že ste mi tu napísala. Ohľadom týchto vecí je to vždy najlepšie porozprávať sa osobne, a konkrétne som povzbudený Vašou úprimnosťou a túžbou žiť svoj život v súlade s vierou, s učením Ježiša Krista. Napíšte mi prosím na môj mail: prlyjm17@gmail.com a budem sa snažiť byť trošku obšírnejší. Vyprosujem Vám veľa sily, aj pre Vášho priateľa, aby ste to tak pekne všetko zvládali a aby rástla aj Vaša láska. Poznali Božiu vôľu a ju aj v živote naplnili celú. Váš brat a kňaz Jaroslav. Pekný deň.

  3. Marta píše:

    Prosim Vas o vysvetlenie.Som rozvedena/manžel odisiel za inou zenou/,teda nemozem ist na spoved,ved vsetko vyznam knazovi v spovedi,preco na to potrebujem potvrdenie od p.biskupa ktory ma nevypocul a ani nepozna.Pocula som ze toto plati iba na Slovensku,ved boh je iba jeden . Ako rozvedena sa citim menejcena.Prezivala som obdobie rozchodu velmi zle aj s detmi,viem ze Pan nam pomohol aby sme sa z toho dostali.Dakujem.

    • kňaz Jaroslav píše:

      Ďakujem Vám, že ste mi tu napísala. Vaše slová som si viac krát prečítal a prosil som v Duchu Pána, aby som Vám pomohol povzbudivým slovom. Žehnám Vám, a čo sa týka mojej služby v Cirkvi, tak vždy si prajem a chcem to, aby to bolo aj o mojej poslušnosti otcovi biskupovi. Aj Vám tak od srdca a z lásky odporúčam túto čnosť poslušnosti a konkrétne aj v tejto veci, dovolenia pristupovať k sviatostiam Cirkvi. Netreba na to veľa času, len napísať s Vašim kňazom vo farnosti žiadosť a odoslať ju. Čoskoro Vám otec biskup odpovie a dá Vám aj svoje biskupské požehnanie. Pán Ježiš poveril apoštolov veľkou službou: budú za vami prichádzať ľudia a vy im budete odpúšťať hriechy. Túto službu dostali apoštoli priamo od Pána Ježiša a skrze apoštolskú postupnosť ju máme aj my dnes. Aj dnes Božia milosť prúdi týmto spôsobom, cez našich biskupov. Pán Ježiš vám nikdy nepovie, že ste menejcenná. Pre Neho ste vždy vzácna. Avšak chce od nás, aby sme s trpezlivosťou niesli svoj kríž za ním a boli aj poslušní jeho Cirkvi, a to konkrétne tam, kde žijeme. S prianím všetkého dobrého od Pána Váš brat Jaroslav.

  4. Alena píše:

    Dobrý večer, práve hľadám odpoveď na otázku kto môže a nemôže ísť ku sviatosti zmierenia. Každý rok na všetky veľké sviatky som chodievala a nikdy ju nevynechala. Snažím sa žiť život s Bohom, rozvedená nie som, s nikým nežijem, sviatosti mám všetky. Tento rok som však zistila, že môj otec má pomer s inou ženou, hoci s nami býva v jednej domácnosti a samozrejme, že som to s ním konfrontovala a pohádali sme sa. Ostatná rodina o tom nevie, túto bolesť nesiem sama. No nedokážem sa mu pozrie´t do očí, nekomunikujeme spolu a asi aj cítim hnev. Zachrániť to už nejde, vybral si on. Tušila som to totižto už predtým, ale až potom sa mi to potvrdilo. Modlila som sa, aby to Boh nedopustil, snažila som sa zo všetkých síl. Teraz však stojím pred dilemou, či môžem v tomto stave pristúpiť k sviatosti zmierenia? Teda, myslím si, že asi nie, kedže ako ste aj vy napísali, odpustite každému a všetko…. ale je to čerstvé, som sklamaná, život sa mi rozpadol na kusy, moja rodina trpí (hoci nevedia, že je otec podvodník, sú tie vzťahy beztak zlé) a odpustenie nie je teda najlahšie. Môžem v takomto prípade pristúpiť k sviatosti zmierenia, resp. dostať rozhrešenie? Za pochopenie a odpoveď vopred ďakujem

  5. Tomáš píše:

    Čaute ešte jedna otázočka k tejto téme, môžem ísť na spoveď keď mám ,,len ,, krst ? nemám ani prijímanie ani nič, ale veriaci som fest… ďakujem za odpoveď.

    • kňaz Jaroslav píše:

      Dohodnite sa s Vašim farárom, aby Vás pripravil k prijatiu sviatosti zmierenia a k svätému prijímaniu. Chce to určitý čas. Deti majú bezprostrednú prípravu k prijatiu sviatosti zmierenia (spoveď) a svätého prijímania v treťom ročníku na ZŠ. Ich blízka príprava prebieha v prvom a v druhom ročníku. A vzdialená príprava prebieha od ich krstu v rodine. U dospelých ľudí tá bezprostredná príprava trvá priebežne jeden rok. Odporúčam Vám sa stretnúť s Vašim farárom a porozprávať sa s ním na túto tému. Prebehne pekne príprava a potom Vás aj prvýkrát vyspovedá a prijmete prvý krát Kristovo telo a Kristovu krv. Ďakujem Vám, že ste mi tu napísal a prajem Vám pekný deň a všetko dobré. Jaroslav, brat.

      • Tomáš píše:

        Ďakujem brat Jaroslav. Ale myslím že rok na prípravu nemám kedže už zajtra sa kamarát žení a ja som chcel ísť do kostola po rokoch s čistým štítom ako sa hovorí. Aj tak neviem akú prípravu máte na mysli, teoreticky mám teológiu celkom zmáknutú a výchova bola v silno neveriacej rodine a s tým už nič nespravím.
        A čo by sa stalo keby som išiel na spoveď ? Teraz.
        Ďakujem.

        • kňaz Jaroslav píše:

          To je dobre, že sa ma pýtate. Ja Vás však osobne nepoznám a neviem o Vás nič, preto nepovažujem za správne rozvádzať tu diskusiu na túto tému ďalej. Dúfam, že ma chápete. Poraďte sa s kňazom, ktorý Vás pozná. Aj keď máte teológiu teoreticky zmáknutú, tak to ešte neznamená, že nepotrebujete duchovné vedenie a že všetko už môžete. Hovorím že, veľa vecí treba správne chápať a veľa vecí sa treba aj správne naučiť. A to chce čas. Tiež sa samozrejme vyžaduje poslušnosť. Keď by ste vošli do spovednice teraz, dnes alebo zajtra, tak kňazovi máte povedať, že ste ešte neboli na prvom svätom prijímaní a toto je Vaša prvá spoveď. A on by Vám mal na to povedať to isté, čo ja. Človek,ktorý zatúžil prijať také vzácne dary, ako sú sviatosti Cirkvi,je schopný podstúpiť prípravu a potom sa z ich prijatia nesmierne teší. Dohodnite sa s Vašim farárom na príprave, aj na dĺžke prípravy. Všetko sa dá. Pán s vami. Jaroslav, brat.

          • Tomáš píše:

            Ďakujem za reakciu brat Jaroslav, chápem Vás ale iste chápete aj vy časovú vyťaženosť pracujúceho človeka v dnešnej dobe, ale každopádne sa pokúsim spojiť s pánom farárom, aj keď presne neviem ako by mala znieť moja otázka, niečo ako: dobrý deň, mohli by ste ma pripraviť na spoveď ? …
            Ďakujem.

          • kňaz Jaroslav píše:

            Alebo, pán farár som len pokrstený a veľmi túžim prijať ďalšie sviatosti Cirkvi: spoveď, sväté prijímanie, pripadne sviatosť birmovania, pomôžete mi, prosím. A potom mu povedzte aj to, že pracovne ste dosť vyťažený, a prípravu tak nejako s tým zosúladiť. Všetko dobré prajem. Jaroslav, brat.

  6. Tomáš píše:

    Idem na to . Ďakujem za Váš čas brat Jaroslav.

    • kňaz Jaroslav píše:

      Nech Vás žehná Pán Ježiš. Ďakujem nášmu Pánovi za Vás. S prianím všetkého dobrého od Pána Váš brat Jaroslav.

  7. Barbora píše:

    Dobrý deň, som katolička vydatá za evanjelika a brali sme sa spolu v katolíckom kostole. Narodila sa nám dcérka a pokrstili sme ju v evanjelickom kostole, pretože sme sa snažili s manželom spraviť kompromis keďže sme sa brali v katolíckom kostole, tak dieťa je pokrstené v evanjelickom kostole. Mam povolené ísť na spoveď? Čítala som, že katolícky a evanjelický krst sú už niekoľko rokov zjednotené na Slovensku.

  8. Anonym píše:

    Vážený pán kňaz Jaroslav, rada by som poznala Vašu odpoveď. Som vdova, žijem s priateľom v spoločnej domácnosti. Nakoľko priateľ nie je náboženský založený, ja áno, preto chcem pristupovať k spovedi a samozrejme k sviatosti oltárnej. Jeden kňaz mi dá rozhrešenie, druhý iba požehnanie. Čo je správne? Ja sa za priateľa nevydám, pretože uzavrieť civilný sobáš nemá pre mňa zmysel. Ja nechcem stratiť boha.
    A čo sa týka sexuálneho spolužitia, tak som absolvovala operáciu, kde mi vyoperovali ženské orgány.
    Ďakujem za odpoveď. Napísala som Vám mail. S pozdravom Helena

  9. Helena píše:

    Vážený pán kňaz Jaroslav, rada by som poznala Vašu odpoveď. Som vdova, žijem s priateľom v spoločnej domácnosti. Nakoľko priateľ nie je náboženský založený, ja áno, preto chcem pristupovať k spovedi a samozrejme k sviatosti oltárnej. Jeden kňaz mi dá rozhrešenie, druhý iba požehnanie. Čo je správne? Ja sa za priateľa nevydám, pretože uzavrieť civilný sobáš nemá pre mňa zmysel. Ja nechcem stratiť boha.
    A čo sa týka sexuálneho spolužitia, tak som absolvovala operáciu, kde mi vyoperovali ženské orgány.
    Ďakujem za odpoveď. Napísala som Vám mail. S pozdravom Helena

  10. Denisa píše:

    SICH! Chcem sa opýtať, či smiem ísť na sv. spoveď ak nie som cirkevne zosobášená. Ďakujem.

    • kňaz Jaroslav píše:

      Mala ste civilný sobáš z nejakého dôvodu? Ste katolíčka? Žijete s mužom, s ktorým ste mala civilný sobáš v jednej domácnosti, alebo ste rozvedená. Ako Vám mám správne odpovedať, keď nič o Vás neviem – “smiem ísť na sv. spoveď ak nie som cirkevne zosobášená.” Spýtajte sa kňaza, ktorý Vás pozná. Ďakujem. S prianím všetkého dobrého od Pána Váš brat Jaroslav.

  11. Božena píše:

    Pozdravujem vsetkych.
    Chcem sa len opytat: syn navstevuje katolicku zš,kde samozrejme ma hodinu nabozenstva,aj napriek tomu,ze nie je krsteny.
    Chcem sa opytat preto-moze syn napriklad ministrovat v skolskej kaplnke,pripadne moze pristupit ku spovedi? Nerada by som,aby vznikli nejake nedorozumenia v skole.dakujem za vas cas a odpoved..

    • kňaz Jaroslav píše:

      Ďakujem Vám, že ste mi tu napísala. A čo sa týka Vašich otázok. Povzbudzujúce pre nás je to, že Váš syn chodí na hodiny náboženstva. V školskej kaplnke mávajú sväté omše a On sa ich zúčastňuje. Rád pomáha kňazovi pri oltári. Teraz Vám položím otázku: Možno Váš syn túži byť pokrstený? Nezmienil sa Vám o tom! Neviem, že do ktorej triedy chodí, ale keď prijme sviatosť krstu, bolo by to to najlepšie, čo môže urobiť, teda aj s Vašim súhlasom. Prípravu si robí na hodinách náboženstva a veľmi vhodné by bolo poradiť sa s Vašim kňazom vo farnosti o ďalšom postupe. Keď by prijímal jednu sviatosť(krst) alebo tri sviatosti následne za sebou v jeden deň (krst, spoveď, Eucharistiu), uskutočnilo by sa to vo Vašom farskom kostole. Keď nie je pokrstený, tak nemôže pristupovať k sviatostiam: spoveď, sväté prijímanie. Sviatosť Krstu je vstupnou bránou do života kresťana. Uveril som a preto so sa dal pokrstiť. Kto uverí a dá sa pokrstiť bude spasený! Zatiaľ je to vynikajúce, čo robíte. Že napriek tomu, že nie je pokrstený (syn), mu nebránite chodiť do školskej kaplnky. A pýtate sa ako múdra žena, ktorej záleží na svojom synovi aj v otázke duchovného života. S prianím všetkého dobrého od Pána Váš brat Jaroslav. Keď bude krst, dajte mi prosím vedieť. Ďakujem Vám.

  12. Anna píše:

    Dobrý deň prajem.
    Chcela by som sa opýtať či dostanem na sv. spovedi rozhrešenie a či môžem ísť na sv.prijimanie ak som rozvedená žena a zároveň tento muž už aj zomrel čiže po ňom som vdova. Manželstvo bolo rozvedené z dôvodu, že ma fyzicky napádal. Po určitých rokoch som sa civilne vydala a tento manžel je neveriaci? Vopred ďakujem za odpoveď. Pekný deň

    • kňaz Jaroslav píše:

      Pochválený buď Ježiš Kristus.
      Ďakujem Vám, že ste mi tu napísala. Na túto tému treba osobné stretnutie s kňazom vo farnosti a ktorý Vás aj pozná, ale to nie je podmienka. Porozprávajte mu o svojom živote a On Vám povie, čo robiť ďalej. Teší ma Vás prístup, že chcete ísť na spoveď a dostať rozhrešenie od Vašich hriechov. Ale hovorím, že lepšie je sa porozprávať na túto tému osobne. Podľa Vašich slov žijete teraz s mužom v jednej domácnosti, a sobáš ste mali na úrade. On je neveriaci. Nenapísala ste, že či je pokrstený. Keďže manžel s ktorým ste mala sobáš v kostole zomrel, tak už nie ste k nemu viazaná. Tento Váš nový vzťah môžete napraviť, napr. sanáciou, alebo sobášom. Všetko Vám kňaz vysvetlí pri osobnom stretnutí. Prosím Vás dohodnite si stretnutie s Vašim kňazom.Ďakujem Vám. Jaroslav, brat.

  13. An píše:

    Sláva Isusu Christu!

    Som pozvaná byť birmovnou mamou, a tak som sa chcela opýtať či je podmienkou byť vyspovedaná. Problém však je, že žijeme s priateľom v jednej domácnosti a ešte nie sme svoji. Pri poslednej spovedi mi totiž pán farár povedal , že nemám radšej chodiť na spoveď, pretože žijeme s priateľom v hriechu. Vtedy som ešte rozhrešenie dostala , len by som nechcela ísť na birmovku s tým , že som nedostala rozhrešenie.

    Ďakujem za radu a odpoveď.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Myšlienka dňa:
Buďme si istí, že aj keď nám všetko chýba, nikdy nám nebude chýbať Boh, ktorý je a aj má byť naše všetko.
Sv. František Saleský