Alkohol – opica a vážne hrozby pre zdravie!

Zdroj: topky.sk

“Opica” je v skutočnosti prejavom otravy tela alkoholom – preto sa človek cíti chorý, bolí ho hlava a chce sa mu spať. Hoci káva, čerstvý vzduch a teória, že klin sa klinom vybíja (teda ešte ďalší alkohol), sa všeobecne považujú za spôsob, ako sa s opicou vyrovnať a vytriezvieť, opak je pravdou.

Káva pomôže človeku cítiť sa menej ospalo, ale nezníži hladinu alkoholu v krvi. V skutočnosti neexistuje žiadny spôsob, ako rýchlo vytriezvieť. Čím viac človek pije, tým viac času potrebuje na vytriezvenie. Ak máš “opicu” a chceš si pomôcť, pi veľa vody – tá zabraňuje dehydrovaniu organizmu, dehydrácia totiž spôsobuje bolesti hlavy a únavu.

Vážne hrozby pre zdravie

Alkohol je otravná látka. Jeho častá prítomnosť v tvojom organizme ti môže ublížiť. Pitie alkoholu zväčšuje riziko rozvoja určitých chorôb a výskum ukazuje, že nadmerné pitie môže poškodiť tieto orgány:

Zdroj: sme.sk

– mozog: Tým, čo veľa pijú, sa zmenšuje mozog a odumierajú im mozgové bunky;

– pečeň: Ak je väčšina času v krvi prítomný alkohol pečeň nemôže pracovať tak, ako by mala, čo spôsobuje jej cirhózu (tvrdnutie) a môže viesť až k rakovine pečene;

– žalúdok: Alkohol môže spôsobiť vážne krvácanie žalúdka;

– myseľ: Alkohol sa podieľa na vzniku depresií. Odhaduje sa, že alkohol zohral svoju úlohu v asi 65 percentách všetkých pokusoch o samovraždu;

– celkový zdravotný stav: Nedostatok vitamínov, obezita a problémová pokožka môžu byť tiež dôsledkom nadmerného pitia alkoholu;

Spolužitia s niekým, kto pije

“Mama je alkoholička. Snaží sa predstierať, že nemá žiadny problém, ale pritom pije celý deň. Kým prídem zo školy, je už buď zvalená v kresle alebo plače a tvrdí, že jej je to ľúto. Keď je triezva, sľubuje, že stým prestane, ale zatiaľ stále pije ďalej.” Tom (14)

“Môj brat pije skutočne veľa. V podstate za to môžu jeho kamoši, celý deň sa len poflakujú. Často ich vídavam, ako sa opíjajú v parku na hojdačkách.” Annette (13)

“Môj otec je alkoholik a mne je z toho nanič. Musíme ho vždy kryť, keď volajú z jeho práce. Mama sa tvári, že je všetko v poriadku, ale keď si myslí, že už spíme, riadne mu za to nadáva.” Grace (14)

Mnohí ľudia si vypijú, keď sa dostanú do spoločnosti. Ak však poznáš niekoho, kto siahne po alkohole vždy, keď sa mu niečo nedarí, alebo ak pije, len aby sa nejak pretĺkol dňom, je veľmi pravdepodobné, že ide o ľudí, ktorí majú problém. Skôr ako sa im pokúsiš pomôcť, je potrebné, aby si pomohol najprv sám sebe a to tým, že zvážiš, ako veľmi sa ich problém dotýka teba a tvojho života.

– Ak pije niektorý z tvojich rodičov – ohrozuje tým tvoj život alebo život tvojich súrodencov?

– Ak pije tvoj priateľ, chlapec alebo dievča, brat alebo sestra, ujo či strýko – ohrozujú sami seba alebo teba?

Zdroj: cas.sk

Človeku, ktorý si vypestoval závislosť na alkohole sa pomáha ťažko. Niekedy jediným spôsobom, ako pomôcť, je postarať sa v prvom rade sám o seba. Aj keď by si im pomohol skutočne rád, je úplne normálne, ak ich zároveň za to, čo sami sebe spôsobujú, aj nenávidíš. Ak si z toho znechutený alebo sa za ich správanie pod vplyvom alkoholu hanbíš, nikdy sa za to nehnevaj sám na seba. Akokoľvek sa pri tom cítiš, je dôležité, aby si si priznal, že sa ťa ich problém dotýka a že aj ty budeš potrebovať pomoc. Predovšetkým si treba uvedomiť, že tí, čo pijú nadmerné množstvá alkoholu to robia preto, aby zakryli alebo zabudli na niečo, čo ich desí, z čoho majú strach. Smutnou skutočnosťou ostáva, že bez toho, aby si priznali, že majú problém, sa zo závislosti nevymania. Žiadne žobronenie, aby prestali piť, im s pitím skoncovať nepomôže.

Ako si poradiť

– Dávaj na seba pozor a podnikni potrebné kroky, aby si sa mohol chrániť – obzvlášť ak máš dojem, že si v ohrození.

– Neobviňuj za ich pitie seba. Každý dospelý je zodpovedný sám za seba.

– Neodnášaj ani nevylievaj alkohol bez toho, aby ťa o to niekto požiadal. Ak vezmeš alkohol niekomu, kto je už opitý, môže ťa za to aj fyzicky napadnúť.

– Neskrývaj ich pitie pred ostatnými, ani sa za nich neospravedlňuj.

– Keď sú triezvi, bez strachu im povedz o tvojich obavách.

– Zver sa aj inému dospelému, ktorému dôveruješ. Neber si celé bremeno len na svoje plecia.

– Poraď sa s kňazom vo farnosti.

Je to ťažký kríž, mať v dome alkoholika. Koľko mladých ľudí sa začína opájať alkoholom, príliš skoro a bez rozumu sa vrhajú pazúrom alkoholu do náručia.

Najlepšie je nenaučiť sa takémuto zlozvyku a človek má celý život pokoj. Amen.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je štvrtok 27. február 2020
Meniny má Alexander
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Gabriel Possenti, reh.
féria
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Ak nepriznáš chybu, robíš ďalšiu.