Žalm 131 – osobná modlitba.

“Pane, moje srdce sa nevystatuje, moje oči nehľadia povýšene.
Neženiem sa za veľkými vecami ani za divmi pre mňa nedosiahnuteľnými.
Ale ja som svoju dušu upokojil a utíšil.
Ako nasýtené dieťa v matkinom náručí, ako nasýtené dieťa, tak je moja duša vo mne.
Dúfaj, Izrael, v Pána odteraz až naveky” (Ž 131).

Neženiem sa za úspechmi, uspokojím sa s tým čo mám.

“Nábožnosť so spokojnosťou naozaj považujme za veľký zisk” (1Tim 6, 6). Áno, niekedy nám môže niečo chýbať, veď sme len ľudia, avšak keď nám Pán niečo nedáva, čo urobíme potom. Žalmista hovorí: “Ja som svoju dušu upokojil a utíšil.”  Čo mu Pán Boh požehnal a doprial, s tým je spokojný, ani si nežiada viac a vyššie veci. Snaží sa si vystačiť s tým čo má.

“Veď nič sme si na svet nepriniesli a nič si ani nemôžeme odniesť. Uspokojíme sa s tým, že máme čo jesť a čo si obliecť” (1Tim 6, 7 – 8).

Niektorí ľudia na zemi majú naozaj veľa peňazí a obrovské majetky. Vlastnia toho naozaj veľmi veľa. Ostrovy, jachty, veľké vily, ba aj morské dno. Avšak môže toto uspokojiť ich duše. Určite nie. Len Pán môže do duše človeka priniesť skutočný pokoj. Všetko to ostatné je len falošný klam. Bohatí ľudia si toho naozaj veľa môžu dovoliť a zaplatiť si takmer všetko. Človek sa môže vystatovať, môže sa aj chváliť, domáhať sa nejakej nad úcty, pretože je boháč, či celebrita, ale čo je vlastne v skutočnosti každý človek pred Bohom. Žalmista našiel Boha vo svojom srdci a preto sa aj tak úprimne a jednoducho modlí. Dôveruje Pánovi. Nábožnosť so spokojnosťou je naozaj veľkým ziskom. Nič sme si na svet nepriniesli a nič si ani nemôžeme odniesť.

Príď Duchu Svätý teraz k nám a naplň naše srdcia svojim pokojom. Veď čo by sme si počali bez tvojho pokoja, akoby sme to tu na zemi zvládali. Aj žalmista musel prestáť nejaké ťažké veci v živote. Mal tiež nejaké priania, či očakávania od života v Pánovi. No napokon sa uspokojil a utíšil. Pochopil, že všetko nemusí mať. Odovzdáva sa do vôle a ochrany Božej, vediac, že dobre je tak, ako je, že najlepšie je to, čo Pán dá a poskytne. Amen.

5.00 avg. rating (98% score) - 5 votes
Uverejnené v Články, Slovo na dnes
Jeden komentár pre “Žalm 131 – osobná modlitba.
  1. Marie Bulíková píše:

    Ďakujem za tieto povzbudzujúce slová. Človek pochopí až keď je starý a chorý čo je v živote podstatné. Boh a stále Boh.
    Marie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Myšlienka dňa:
Jediný skutok lásky k Bohu v čase suchopádnosti má väčšiu hodnotu ako mnoho skutkov v čase nadšenia a útechy.
František Saleský