V moci diabla

v moci diabla

v moci diabla

Pôvodný názov: „The Exorcism of Emily Rose“
Žáner: Horor / Dráma / Thriller
Minutáž: 113 minút
Krajina: USA
Rok: 2005

Tento film, ktorý sa opiera o skutočné udalosti mi nedávno odporučila jedna kamarátka. Je to naozaj kvalitný film. Príbeh je založený na súdnom vyšetrovaní kňaza otca Moorea, ktorý je obvinený zo zavinenia smrti 19-ročnej študentky Emily Rose. Na súdnom pojednávaní sa rozoberá minulosť, mladej zbožnej dievčiny, ktorá odchádza na internát. Na tomto internáte ju však posadne zlý duch a jej stav sa rapídne zhoršuje. Keď už nepomáha moderná medicína, dievčina prosí kňaza otca Moorea, aby ju zbavil zlého ducha. Dej je naozaj veľmi desivý, čo znásobuje fakt, že to, čo vidíte sa skutočne stalo v bavorskom Leiblfingu. Scény diablom ovládanej Emily sú výborne kombinované so súdnou sieňou a argumentmi jednej či druhej strany.

Keďže ide o tému vyháňania diabla – exorcizmus, čo úmerne súvisí s náboženstvom a cirkvou, nájdeme vo filme množstvo náboženských symbolík. Samozrejme nie jeden pohľad sa nám naskytne na kríž, bibliu a neraz sa nám do uší dostanú skloňované pojmy ako Boh, Ježiš Kristus, Diabol alebo rôzne modlitby, hoci aj v mŕtvom jazyku. Symbolické je aj číslo (čas) 03:00, čo znamená hodinu diabla.

Režisér Scott Derrickson dáva do konfliktu svetskú a náboženskú spoločnosť, ktoré si vzájomne odporujú a zdieľajú protichodné názory rovnako ako žaloba a obhajoba, aj keď paradoxom je, že žalobca, ktorý by mal byť zákonite ateistom, je katolík, a obhajkyňa, ktorá by mala byť silnou katolíčkou, je ateistka. To nie je negatívum, ale paradox, ktorý nám len vysvetľuje, že nadprirodzené veci môžu obrátiť zmýšľanie katolíka i ateistu aj na druhú stranu. Veď všetko je možné, no nie?


0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Označené s: , , , , , ,
Uverejnené v Recenzie filmy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je nedeľa 3. júl 2022
Meniny má Miloslav
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Tomáš, apoštol
14. nedeľa v cezročnom období
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Duša plná radosti ukazuje ľuďom, čo dáva Boh svojim verným.
Josef Hlouch