Svadba

V sobotné dopoludnie vchádzam do kostola. Ticho, prázdno, len bohatá kvetinová výzdoba na oltári i na laviciach prezrádza, že o pár hodín tu bude veľká slávnosť. Sviatosť manželstva. Sviatosť, pri ktorej Boh vstúpi do zväzku dvoch milujúcich sa ľudí, muža a ženy ,aby ich posväcoval, požehnával a pomáhal im žiť vo sviatostnom manželstve.

Zaznejú tu slová: …, že ju, že ho neopustím ani v dobrom, ani v zlom…

Rozvodovosť na Slovensku stúpa. Táto smutná skutočnosť neobchádza ani manželstvá ľudí, ktorí pochádzajú z kresťanských rodín. Ľudí, ktorí pred Bohom, pred ľuďmi, vo veľkých chrámoch, či malých kostolíkoch odriekali: „Tak nám Pán Boh pomáhaj!“

Čo je príčinou, že z dvoch ľudí, ktorí sa mali tak radi, stanú sa dve cudzie osoby, vzájomne bojujúce o každý kúsok spoločného majetku?Nedostatok lásky? Či zamieňanie si zaľúbenosti s láskou? Nedostatok vzájomnej úcty, či ochoty obetovať sa pre druhého? Ani v manželskom spolužití nedokáže Ja splynúť v My? Stále vystupuje do popredia: Ja chcem byť šťastný/á/, Ja potrebujem kľud, to je Moje právo…

V článku Dieťa si rodičov nevyberie /KN č.4/ je jedna z odpovedí o akú „lásku“ môže ísť:

Neuvážený, chvíľkový zážitok zmenil životy dvoch mladých ľudí- šestnásťročného dievčaťa a chlapca, ktorý mal pred maturitou. „ Ich rodičia dospeli k záveru, že najlepšie bude, keď sa Barbora a Juraj vezmú. “Nepočkali, kým dcéra donosí dieťa, ako sa vyvinie ich vzájomný vzťah. „Tak sa posvätné manželstvo stalo formalitou a nutnosťou.“ Trpeli tým oni a trpela aj ich spoločná dcéra. Koľko párov prichádza pred oltár len preto, že dieťa je na ceste! Neskôr, dieťa je to jediné, čo ostane spoločné medzi dvoma sebe sa odcudzenými ľuďmi. A čo ostane páru, ktorý sa berie kvôli tehotenstvu a to sa skončí nechceným potratom? Tieto všetky páry sú zviazané sviatosťou manželstva!

O niekoľko hodín tu prídu ľudia, ktorých nepoznám. V tichu kostola prosím za nich i za všetkých, ktorí sa chystajú uzavrieť manželstvo. Nech ich láska je skutočnou, obetavou láskou. Láskou, ktorá nehľadí na seba, ale hľadá šťastie toho druhého. Nech im v tom Pán Boh pomáha!

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je pondelok 1. jún 2020
Meniny má Žaneta
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Justín, muč.
spomienka
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Čím opravdivejšie a dokonalejšie budeme dôverovať Bohu, tým zjavnejšie pocítime jeho prozreteľnosť.

sv. František Saleský