Rodina

Nedeľa Dobrého Pastiera a pastiersky list ku Dňu rodiny.

Rodina. Mama, otec, my tri deti. Manžel, dcéra a ja. Moji súrodenci a ich rodiny. Moje netere a synovci, moje krstňatá. Moja, naša rodina. Nedeľný obed pri spoločnom stole, spoločné Vianoce, Veľká noc s malými šibačmi, spoločné chvíle strávené v radosti, starostiach, riešení každodenných problémov. Rodina. Kňaz.

Mladý chlapec odchádza z domu, od svojej mamy, otca, svojich blízkych. Nesie si najpotrebnejšie veci a rodičovské požehnanie. Ostáva mu Boh a Cirkev. Prichádza na svoje prvé miesto. Začína ako kaplán. Nachádza kňaza, ktorý prežíva, alebo trpí svoju vieru. Veriacimi na začiatku zvyčajne je prijatý s nadšením i očakávaním. Je mladý. Postupne prichádza kritika. Káže potichu, alebo rýchlo, alebo veľmi učene. Vtipkuje, veľa sa usmieva, alebo je stále zamračený.

http://teoforum.sk/uploaded/blog_image/Halik-1.jpg

Zdroj: teoforum.sk

Kritiky veľa, vľúdneho slova málo. Prichádzajú pochybnosti, pokušenia. Tu nie je bedlivé oko mamy, dobrácke napomenutie otcovo, tu nemá súrodencov, ktorým by povedal, že sa cíti sám. V chorobe, v horúčke nikto nepodá čaj, nezotrie pot z čela. Ostáva mu : Pane, pomôž! Daj mi silu! Ty si si ma vyvolil. Roky ubiehajú, putuje z miesta na miesto. Hlása Božie slovo, do jeho rúk prichádza Boh, aby ho rozdával.  A nesie svoj kríž. Ostáva mu Boh a Cirkev. Jeho farnosť, ktorá ho prijíma, strpí, alebo odmieta.

Pane Ježišu, Ty si si vyvolil kňazov spomedzi nás a poslal si ich, aby hlásali Tvoje slovo a konali v Tvojom mene. Nauč nás, veriacich, vidieť v kňazoch Tvojich služobníkov. Nauč nás rozumieť im a prijať ich aj s ich chybami a nedostatkami. Nauč nás byť pre nich mamou, otcom, bratom, sestrou. Rodinou, ktorú opustili pre Teba a prišli kvôli nám. Pomáhaj im i nám.

Autor: K.Holomeková

 

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote
Uverejnené v Články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je pondelok 1. jún 2020
Meniny má Žaneta
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Justín, muč.
spomienka
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Čím opravdivejšie a dokonalejšie budeme dôverovať Bohu, tým zjavnejšie pocítime jeho prozreteľnosť.

sv. František Saleský