Snúbenectvo

Snúbenectvo je potvrdením poznania, že dvojica patrí k sebe a že sa teší na spoločný život. Začína sa zásnubami s trojakou možnosťou: – potvrdené Áno iba v dvojici ( s prsteňmi alebo bez nich); – rodinná slávnosť (o prstene či rovno o obrúčky sa postará snúbenec alebo jeho rodičia); – úplne praktická príprava na svadbu.

Za mladú dcéru, syna ešte stále cítia zodpovednosť rodičia. Podľa toho, ako si teraz vieš vypočuť mienku rodičov, najmä ak bývaš pod ich strechou (a žiješ z ich financií), môžeš odhadnúť, ako budeš prijímať manžela/ku. Odpusť rodičom všetko, čo nesieš ako zranenie, nevnes to do svojho manželstva. Poďakuj im pred svadbou za všetko, čo ti v živote poskytli. Poďakuj rodičom partnera, že ti vychovali životného druha a za všetko, čo vám pripravili. Vyjadri im to slovom či listom, aj keby sa ti zdalo, že až tak veľa dobrého u nich nevidíš. Zakrátko bude rodina partnera i tvojou.

Toto obdobie má svoje čaro. Ste skoro manželia, a predsa nimi ešte nie ste. Pozor na telesné zbližovanie – teraz je “ružový magnetizmus” najsilnejší! Ak sa dvojica v tomto už poponáhľala, bude mať teraz oveľa väčší problém spomaliť či ostať stáť, aby do svadby obstála. “Keďže petting znamená v skutočnosti predohru (v sexuálnom styku), patrí iba do manželstva.” V ktorom momente kov na magnet naskočí, je neodhadnuteľné. Múdre knihy i život sám preto radia neostávať ani snúbencom  dlhšie samotným, napr. v prázdnom byte, v izbe, napriek ich čistým predsavzatiam. Je to zároveň dobré svedectvu okoliu. V žiadnom prípade by snúbenci nemali  pred svadbou bývať spolu v jednej domácnosti. Rodičia majú na to dohliadnuť a nedovoliť to. Snúbenci, ktorí žijú spolu v jednej domácnosti a  porušujú predmanželskú čistotu nemôžu pristupovať k sviatosti zmierenia, z dôvodu blízkej príležitosti spáchať hriech znovu.

Čo hovorí Božie Slovo:  “Lebo to je Božia vôľa, vaše posvätenie: aby ste sa zdržiavali smilstva a aby každý z vás vedel mať svoju nádobu vo svätosti a v úcte, nie v náruživej žiadostivosti ako pohania, ktorí nepoznajú Boha, aby nik v tejto veci nevybočil z medzí a nepodvádzal svojho brata, lebo Pán sa za to všetko pomstí, ako sme vám už povedali a dosvedčili. Veď Boh nás nepovolal pre nečistotu, ale pre posvätenie. A kto týmto pohŕda, nepohŕda človekom, ale Bohom, ktorý vám dáva aj svojho Svätého Ducha.” (1Sol 4, 5-8)

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Manželstvo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je nedeľa 3. júl 2022
Meniny má Miloslav
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Tomáš, apoštol
14. nedeľa v cezročnom období
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Duša plná radosti ukazuje ľuďom, čo dáva Boh svojim verným.
Josef Hlouch