Láska je jedinou zbraňou otca.

“Jeho srdce bývalo v hroboch a túžil nasýtiť sa aspoň tým, čo dávali zvieratám. Ale žiadny prídel jedla nedostával.”
Márnotratný syn stratil všetko, okrem jedinej skúsenosti, že ho otec miluje. Môj otec má úctu k svojim sluhom a mňa dali teraz k sviniam. Umieram od hladu a nikoho to nezaujíma, pričom v dome môjho otca nikto netrpí núdzou. Takto hlboko som klesol, takmer na najposlednejšie dno, pomyslel si, nie, to nemôže byť pravda. Vrátim sa k svojmu otcovi. Na otcovom statku sa nikto necíti byť otrokom a keby aj, bude mi lepšie byť otrokom tam, ako slobodným tu. Urobil skutočný obrat vo svojom živote, ktorý je nutnou podmienkou zážitku slobody.
Nesústreďovať sa tak na seba, ale na Boha. Čo ho mrzí, už nie je poníženie a hlad, ale skutočnosť a pocit, že urazil otca. Ten, kto sa prebojoval k pravej slobode, nepokladá sa za stredobod rodiny, štátu alebo sveta, okolo ktorého sa musí všetko točiť.

Otec nechával otvorené dvere, akoby predvídal, že syn sa presvedčí o tragickom omyle. A keď sa raz vráti, zahrnie ho láskou. Láska je jedinou zbraňou otca, jediným argumentom, najväčšou odmenou, ale aj najstrašnejším trestom.
Peklo pozostáva v povedomí urážky nekonečnej lásky a v nepremenlivom vzdore voči nej.
V úvode som napísal: “Jeho srdce bývalo v hroboch”, to preto, lebo jeho otec prehlásil: “… tento môj syn bol mŕtvy, a ožil, bol stratený, a našiel sa.”


“Láska nebeského Otca voči nám neskončí nikdy. Ani vtedy, keď človek, alebo aj celé ľudstvo klesá a celú svoju slobodu používa na to, aby sa obrátil proti tomu, ktorý ho vystrojil jeho čiastkou dedičstva. Tak nesmierne závisíme od neho. Drží nás, akoby v rukách, aj vtedy, keď sa mu rúhame. Neprestane na nás čakať a hľadať nás, lebo je Bohom. Len On je toho schopný. My nie sme schopní to ani len pochopiť. Naučme sa aspoň ďakovať mu za to.”
Otecko, moje oči neostali suché, lebo som zakúsil teraz tvoju veľkú lásku voči mne a zároveň som precítil svoju veľkú úbohosť. Chveje sa mi celé telo, odpusť mi, prosím, moje hriechy a rúhanie, pre krv Kristovu. Zachráň ma. Ďakujem ti.
S prianím všetkého dobrého od Pána Váš brat Jaroslav.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Myšlienka dňa:
Pokorný, aj keď sa mu dostane zahanbenia, uchová si pokoj, lebo sa spolieha na Boha a nie na svet.

Tomáš Kempenský