Neláskavý skutok zatvrdzuje srdce

Pred niekoľkými desaťročiami v jednom kostole v bývalej Juhoslávii miništroval malý chlapec. A pri svätej omši mu vypadla ampulka  s vodou, rozbila sa. Kňaza to tak rozčúlilo, že po svätej omši ho zmlátil a pritom mu povedal: “Zmizni a viac sa mi tu neukazuj.” Ten chlapec sa už v kostole nikdy neukázal.

O niekoľko rokov na inom mieste v Amerike sa stala skoro na vlas podobná udalosť. Miništroval tam sedemročný chlapec biskupovi. Pre zmenu mu vypadla ampulka s vínom. Padla na mramorovú dlažbu a rozbila sa. A ten chlapec, celý roztrasený, čakal, čo bude po svätej omši, nakoľko biskup bol veľmi prísny človek. Skončila omša a otec biskup ho prekvapil otázkou: “Chlapček, povedz mi čím chceš byť, keď vyrastieš?” Chlapec mu vraví: “Otče, chcel by som ísť na vašu školu.” Otec biskup mu vraví: “Dobre, tak to povedz svojej mame a možno raz budeš tým, čím som ja.”

A viete, čo z týchto dvoch chlapcov vyrástlo?

V  tom prvom prípade vyrástol prvý najvyšší komunistický vodca Juhoslávie. A z toho druhého chlapca vyrástol kňaz, neskôr biskup, známy Fulton Sheen, dnes kandidát na blahorečenie.

Prečo píšem tieto dva prípady z minulosti? Aby sme si stále uvedomovali: ” Čo dokáže neláska a čo dokáže LÁSKA. Ako dokáže zatvrdiť srdce človeka a ako dokáže OTVORIŤ srdce človeka.

Myslím, že už máme dosť skúseností zo skutkov vykonaných z nelásky. Aj z počutia neláskavých slov na našu adresu. A opačne, aj my sme už mali zlé myšlienky proti Láske k blížnemu.

Človek bez lásky, bez odpustenia sa podobá diablovi. A miesto, kde sa nedáva Láska a neprijíma odpustenie, sa podobá peklu. Možno ste to už zažili.

Každý z nás potrebuje Lásku, túto Božskú čnosť, aby sa stala ľudskou čnosťou. Kto nám dar Lásky môže darovať. Iba ten, kto je Láska sama = Boh. Prosme aj pre dnešný deň, aby sme mali v srdciach viac Lásky, ako nelásky. Nezatvrdzujme si srdcia zlým príkladom a neláskou. Skúsme na zlo, na nelásku odpovedať Láskou, možno, že to u blížnych zaberie. Amen.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Slovo na dnes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je streda 26. január 2022
Meniny má Tamara
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Timotej
spomienka
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Máme moc byť v raji s Bohom už teraz, byť šťastní s Ním aj v tejto chvíli ak milujeme ako On miluje, ak pomáhame ako On pomáha, ak dávame ako On dáva, ak slúžime ako On slúži.

Matka Tereza