Skôr než zomriem – Jenny Downham

Vždy keď čítam knihu tak po prečítaní prvej strany viem, či sa prekúšem až na koniec. Inak to nebolo ani s touto knihou, uvedomovala som si, že možno skončí na kope spolu s inými, ktorých prvou stranou som sa nevedela alebo nechcela prehrýzť. No dej tejto knihy ma doslova pohltil. Je to príjemné a nenáročné čítanie.

Hlavnou hrdinkou je Tessa, 16 ročné dievča, ktoré má rakovinu. Žije s vedomím že jej ostáva deň, týždeň, možno rok života. Je nahnevaná na celý svet, že nebude mať možnosť zažiť situácie, veci ako jej rovesníci. Prirodzene sa jej to zdá veľmi nespravodlivé, v jednom svetlom momente si preto napíše nad posteľ na stenu zoznam vecí ktoré ešte chce a môže stihnúť a zažiť….

Znie to ako veľmi jednoduchý príbeh, ale veď v jednoduchosti je krása.:)
Pri čítaní príbehu sa pýtame samých seba, čo by sme si dali na svoj zoznam. Ako by sme sa vyrovnali s podobným osudom? Núti nás zamyslieť sa nad vlastnou existenciou a pominuteľnosťou. Po falošných predsudkoch o  príbehu si uvedomujeme jedinečnosť Tessinho osudu i spôsobu, ako je román napísaný. Spolu s Tessou prežívame posledné radosti jej života a dojímavo so silou momentu vstrebávame posledné myšlienky odchádzajúcej bytosti.

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote
Uverejnené v Recenzie knihy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Myšlienka dňa:
Pokorný, aj keď sa mu dostane zahanbenia, uchová si pokoj, lebo sa spolieha na Boha a nie na svet.

Tomáš Kempenský