Pošli to ďalej

Pôvodný názov: „Pay It Forward“
Žáner: Dráma
Minutáž: 123 minút
Krajina: USA
Rok: 2000

Sledujete, aký je dnešný svet? Samé násilie, zloba, neohľaduplnosť voči druhým, … Ľudia si na to pomaly zvykajú a vnímajú dnešné zlo ako neoddeliteľnú súčasť nášho života, ktorá tu bola, je a aj bude. Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, či sa dá tento svet zmeniť? A nie je to koniec koncov jedno? Ako môže jediný človek zmeniť niečo, čo sa už tisíce rokov formuje samo?

Učiteľ žiakov siedmej triedy položil túto otázku svojim žiakom ako prácu občianskej náuky, ktorú mali urobiť do konca roka. Malý Trevor, ktorého matka Arlen má vážne problémy s alkoholom zoberie túto úlohu veľmi vážne a príde na niečo, čo by naozaj mohlo zmeniť svet. A je to celkom jednoduché. Stačí pomôcť trom ľuďom v nejakej zlej situácii a tí traja by mali zase pomôcť ďalším trom a tak ďalej, čím by čísla stúpali závratnou rýchlosťou. Lenže je to možné?

Teória je iba nápad, myšlienka, ktorá môže, ale nemusí vyjsť. Omnoho dôležitejšia je prax a preto sa Trevor svoju myšlienku rozhodne uplatniť vo svete, v ktorom žije. Pomôže bezdomovcovi Jerrymu, snaží sa dať dokopy učiteľa občianskej náuky Eugena so svojou matkou, ale čoskoro zistí, že si to predstavoval príliš jednoducho. Ľudia o pomoc buď nestoja alebo ju nezvládnu. Eugen je príliš zabehnutý vo svojom stereotypnom živote a Arlen stále verí, že jej bývalý partner sa dokáže zmeniť. Zlom v príbehu nastane vďaka Arleninej matke ,ktorá po uzmierení s dcérou dobro ,,pošle ďalej“ a tak sa táto myšlienka dostane až do Los Angeles…

Príbeh o chlapcovi, ktorý sa pokúsil zmeniť svet a obetoval tejto myšlienke naozaj všetko je zaujímavý, poučný, uveriteľný a dojímavý. Posledný záber na ľudí pred Trevorovým domom, keď sa svetlo ich sviečok spojí so svetlom veľkomesta v diaľke vám zaručene, hlavne tým citlivejším, vžene slzy do očí.  Každopádne je to emotívny film, ktorý zasiahne určite každého a prinúti ho zamyslieť sa nad tým, ako žijeme. Tak čo, pošleš to ďalej?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Označené s: , ,
Uverejnené v Recenzie filmy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je nedeľa 3. júl 2022
Meniny má Miloslav
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Tomáš, apoštol
14. nedeľa v cezročnom období
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Duša plná radosti ukazuje ľuďom, čo dáva Boh svojim verným.
Josef Hlouch