Kto vlastne svätí sú?

Premýšľal som nad tým, kto vlastne svätí sú a dospel som k záveru, že ide o mužov a ženy ako sme my.

Skúmal som ďalej, akým spôsobom teda dosiahli taký stupeň svätosti a zistil som,  že len uvádzali do praxe Ježišovo učenie, ktoré sa im ústne ohlasovalo alebo im ho sprostredkovalo Sväté Písmo.

Túžiš sa stať svätým? Túžiš sa stať svätou?

Vo Francúzsku istý kňaz v rámci osobnej meditácie prosil Božiu Matku, aby im do Paríža dala svätých mužov a sväté ženy. Počas tohto uvažovania však počul jej hlas: “A prečo si svätosť neprosíš pre seba?”  A ten kňaz potom povedal: “Ja som  naozaj takúto prosbu nepredkladal, lebo som sa bál, že bude vypočutá.”

Našťastie nie všetci sa bojíme stať svätými a skutočne aj medzi nami, v našich farnostiach žijú mnohí veriaci ľudia, kňazi, diakoni svätým životom. Všetci sme povolaní k svätosti života. Svätosť však nik nedosiahne, ak po nej netúži. Kto nechce vyjsť na končiar hory, nemá na to jednoducho chuť, ten nenájde ani dosť sily, aby urobil čo len jediný krok. Taký človek ostane vždy len pri svojich plánoch, ale premáha ho nedbalosť a lenivosť.

Preto tá dôležitá otázka: Túžiš sa stať svätým, svätou?

Túžiš a prosíš o svätosť života. Pamätaj: “Bez Božieho požehnania, márne sú naše namáhania.”

Veľmi ma potešuje fakt, že v mojej farnosti, ale aj v iných farnostiach niektorí veriaci denne otvárajú Sväté Písmo, čítajú si z neho a sú aj zbehlí v Ježišovom slove. V mnohých farnostiach fungujú biblické stretká. A keď je tam prítomný aj kňaz, tak je to vlastne  len plus. Kňaz v prvom rade by mal vo farnosti vykladať Sväté Písmo. Viera je z hlásania a hlásanie skrze Kristovo slovo. Nepriateľ našej spásy však nemá rád, keď sa vo farnosti ohlasuje Božie slovo. A preto sa vehementne snaží ľudí odlákať od týchto dobrých vecí. Alebo cez niektorých farníkov zaútočí na kňaza vo farnosti. Príklad. V jednej farnosti po svätej omši prišiel do sakristie za kňazom farník a povedal mu, že prečo káže len 5 minút. Čo potom robí celý deň. Kňaz tohto farníka poprosil, aby s ním išiel na faru. Na fare mu ukázal prijatú sms-ku od neznámeho farníka s textom: Pán farár, ak v našom kostole budete kázať dlhšie ako 5 minút, garantujem vám, že budete mať prázdny kostol. A tak sa spýtal toho farníka: Čo mám robiť?   Na dobré jedlo v dobrej reštaurácii dokážeme čakať aj pol hodinu, ale počúvať Božie slovo v kostole je niekedy aj 5 minút dlho.

Ako môžeme v živote  praktizovať Ježišovo učenie, keď ho  nebudeme poznať?

Svätí mužovia a sväté ženy dobre poznali Bibliu a vedeli, že ich Ježiš nepodvedie. Katolícka cirkev potrebuje svätcov. Preto potrebujeme poznať Bibliu. Všetci svätí uvádzajú dva rovnaké základné piliere na ceste k svätosti. Po prvé, častú modlitbu a po druhé túžbu trpieť pre Ježiša. Predpokladom pre to je však železná viera v Boha, ktorá čelí všetkým životným protivenstvám.

Svätí nám idú príkladom. Oni zobrali Ježišovo učenie vážne a napriek svojim slabostiam a pádom sa snažili toto učenie denne praktizovať v živote. Mnohí z nich mali dokonca odvahu položiť život za Krista  a za pravdivosť jeho učenia. Božia milosť v nich mocne pôsobila.

Pane Ježišu posilni svojou milosťou naše ustráchané srdcia, aby sme sa nasadili pre Teba a Tvoje kráľovstvo tam kde sme a niesli svoju vieru ďalej. Amen.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Uverejnené v Slovo na dnes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Myšlienka dňa:
Mária je cesta, ktorá vedie ku Kristovi.
Ján Pavol II.