“Na prijímanie môže ísť každý, kto chce…”

http://praha.fara.sk/galeria/11/obr17-sv.prijimanie.JPGNepravda. Roku 1986 vydala Národná konferencia katolíckych biskupov usmernenia k svätému prijímaniu. Biskupi vyhlásili, že “katolík sa plne zúčastňuje na slávení Eucharistie, keď ide na sväté prijímanie, čím napĺňa Kristov príkaz, aby jedol jeho telo a pil jeho krv. Aby bol prijímajúci pripravený prijať telo Kristovo, nemal by si byť vedomý ťažkého hriechu, mal by sa postiť aspoň hodinu a mal by žiť v láske a porozumení s blížnymi.
Mali by sme tu zdôrazniť dve veci. Predovšetkým, aby ste mohli ísť na sv. prijímanie, musíte byť v stave milosti. Ak nie ste. páchate svätokrádež, inými slovami, dopúšťate sa neúcty voči niečomu, čo je posvätné. Svätokrádež je hriech (1 Kor 11, 27). Nehodným prijímaním nielenže nezískate nijakú milosť, ale spôsobí vám ešte väčšiu duchovnú ujmu- v takom prípade je lepšie ostať ticho v lavici.
Čo je to ťažký hriech? Ťažký hriech je to isté ako závažný či smrteľný hriech. Smrteľný hriech je každý  hriech, ktorý spĺňa tri podmienky: 1. týka sa vážnej veci, 2.páchate ho pri plnom vedomí a súhlasíte s ním, 3. mali ste čas dostatočne zvážiť jeho závažnosť.
Mali by sme sa preto najprv zmieriť s Bohom a Cirkvou prostredníctvom sviatosti zmierenia. Ľudia, ktorí neboli na spovedi viac ako rok, mali by dlho a intenzívne porozmýšľať, či sú hodni ísť na prijímanie. Nemali by sme prijímať len preto, že sa nám zdá, že všetci ostatní prijímajú. Sväté prijímanie nie je spoločenská udalosť, je to osobné a dôverné spoločenstvo s Bohom. Ak sme už dlhší čas neboli na spovedi, mali by sa sme sa zamyslieť, či nemáme otupenú citlivosť na hriech. Ak sa necítime hriešni, môže to byť preto, že naše duchovné zmysly sú otupené hriechom. Inými slovami, čím menej hriešnymi sa cítime, tým skôr by sme mali ísť na spoveď.

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote
Uverejnené v Omša a sviatosti
4 komentáre pre ““Na prijímanie môže ísť každý, kto chce…”
 1. jan píše:

  prosim vas chcel by som vediet ked rano idem na sv omsu a aj na prijimanie,mozem ist aj poobede na prijimanie.Mozem prijat sv.prijimanie dva krat za den.dakujem

  • kňaz Jaroslav píše:

   Ďakujem Vám, že ste mi tu napísal. A čo sa týka Vašej otázky. Spravidla prijímame Kristovo telo jedenkrát za deň. Dva razy v ten istý deň môžeme prijímať, keď sme druhý raz na celej svätej omši – od úvodného prežehnania sa do záverečného požehnania. Druhé sväté prijímanie v ten istý deň nie je pre väčšiu nábožnosť, ale pre utváranie jednoty so spoločenstvom veriacich. Sväté prijímanie má tri fázy: príprava, vlastné prijímanie, spolužitie s Kristom po prijímaní. Kto chce prijať Ježiša Krista v Eucharistickom prijímaní, má byť v stave milosti posväcujúcej. Ak si je niekto vedomý, že spáchal smrteľný hriech, nesmie prijať Eucharistiu, ak prv nedostal rozhrešenie vo sviatosti pokánia. Všedné hriechy treba oľutovať na začiatku každého Eucharistického slávenia. Aby človek mohol ísť na sv. prijímanie je potrebné zachovať tzv. eucharistický pôst, čo znamená hodinu pred sv. prijímaním nejesť a nepiť (okrem čistej vody alebo minerálky, ktoré sa môžu stále). Iné je, keď je veriaci človek vážne chorý a potrebuje kvôli liekom jesť, alebo má iný vážny dôvod. Sväté prijímanie Kristovho tela prehlbuje zjednotenie prijímajúceho s Pánom, odpúšťa mu všedné hriechy a chráni ho pred smrteľnými hriechmi. S prianím všetkého dobrého od Pána Váš brat Jaroslav.

 2. Aaa píše:

  Dobry den, moze ist nasa dcera na prijimanie aj ked my dvaja s partnerom nie sme manzelia ale zijeme spolu?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je piatok 24. máj 2019
Meniny má Ela
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

P.Mária, Pomocnica kresťanov
féria
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Mierou, akou rastie v tebe láska, rastie aj tvoja krása, lebo láska je krásou duše.
sv. Augustín