“Na prijímanie môže ísť každý, kto chce…”

http://praha.fara.sk/galeria/11/obr17-sv.prijimanie.JPGNepravda. Roku 1986 vydala Národná konferencia katolíckych biskupov usmernenia k svätému prijímaniu. Biskupi vyhlásili, že “katolík sa plne zúčastňuje na slávení Eucharistie, keď ide na sväté prijímanie, čím napĺňa Kristov príkaz, aby jedol jeho telo a pil jeho krv. Aby bol prijímajúci pripravený prijať telo Kristovo, nemal by si byť vedomý ťažkého hriechu, mal by sa postiť aspoň hodinu a mal by žiť v láske a porozumení s blížnymi.
Mali by sme tu zdôrazniť dve veci. Predovšetkým, aby ste mohli ísť na sv. prijímanie, musíte byť v stave milosti. Ak nie ste. páchate svätokrádež, inými slovami, dopúšťate sa neúcty voči niečomu, čo je posvätné. Svätokrádež je hriech (1 Kor 11, 27). Nehodným prijímaním nielenže nezískate nijakú milosť, ale spôsobí vám ešte väčšiu duchovnú ujmu- v takom prípade je lepšie ostať ticho v lavici.
Čo je to ťažký hriech? Ťažký hriech je to isté ako závažný či smrteľný hriech. Smrteľný hriech je každý  hriech, ktorý spĺňa tri podmienky: 1. týka sa vážnej veci, 2.páchate ho pri plnom vedomí a súhlasíte s ním, 3. mali ste čas dostatočne zvážiť jeho závažnosť.
Mali by sme sa preto najprv zmieriť s Bohom a Cirkvou prostredníctvom sviatosti zmierenia. Ľudia, ktorí neboli na spovedi viac ako rok, mali by dlho a intenzívne porozmýšľať, či sú hodni ísť na prijímanie. Nemali by sme prijímať len preto, že sa nám zdá, že všetci ostatní prijímajú. Sväté prijímanie nie je spoločenská udalosť, je to osobné a dôverné spoločenstvo s Bohom. Ak sme už dlhší čas neboli na spovedi, mali by sa sme sa zamyslieť, či nemáme otupenú citlivosť na hriech. Ak sa necítime hriešni, môže to byť preto, že naše duchovné zmysly sú otupené hriechom. Inými slovami, čím menej hriešnymi sa cítime, tým skôr by sme mali ísť na spoveď.

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote
Uverejnené v Omša a sviatosti
18 komentárov pre ““Na prijímanie môže ísť každý, kto chce…”
 1. jan píše:

  prosim vas chcel by som vediet ked rano idem na sv omsu a aj na prijimanie,mozem ist aj poobede na prijimanie.Mozem prijat sv.prijimanie dva krat za den.dakujem

  • kňaz Jaroslav píše:

   Ďakujem Vám, že ste mi tu napísal. A čo sa týka Vašej otázky. Spravidla prijímame Kristovo telo jedenkrát za deň. Dva razy v ten istý deň môžeme prijímať, keď sme druhý raz na celej svätej omši – od úvodného prežehnania sa do záverečného požehnania. Druhé sväté prijímanie v ten istý deň nie je pre väčšiu nábožnosť, ale pre utváranie jednoty so spoločenstvom veriacich. Sväté prijímanie má tri fázy: príprava, vlastné prijímanie, spolužitie s Kristom po prijímaní. Kto chce prijať Ježiša Krista v Eucharistickom prijímaní, má byť v stave milosti posväcujúcej. Ak si je niekto vedomý, že spáchal smrteľný hriech, nesmie prijať Eucharistiu, ak prv nedostal rozhrešenie vo sviatosti pokánia. Všedné hriechy treba oľutovať na začiatku každého Eucharistického slávenia. Aby človek mohol ísť na sv. prijímanie je potrebné zachovať tzv. eucharistický pôst, čo znamená hodinu pred sv. prijímaním nejesť a nepiť (okrem čistej vody alebo minerálky, ktoré sa môžu stále). Iné je, keď je veriaci človek vážne chorý a potrebuje kvôli liekom jesť, alebo má iný vážny dôvod. Sväté prijímanie Kristovho tela prehlbuje zjednotenie prijímajúceho s Pánom, odpúšťa mu všedné hriechy a chráni ho pred smrteľnými hriechmi. S prianím všetkého dobrého od Pána Váš brat Jaroslav.

 2. Aaa píše:

  Dobry den, moze ist nasa dcera na prijimanie aj ked my dvaja s partnerom nie sme manzelia ale zijeme spolu?

 3. Lea píše:

  Dobrý deň, môže žena kresťanka chodiť na prijímanie, keby si zobrala na úrade rozvedeného muža, a nemali by svadbu v kostole?

 4. terka píše:

  mozem ist na sv prijimanie ked idem len okolo kostola a prave na omsi prebieha sv prijimanie?

 5. Tatiana píše:

  požehnany večer chcem sa spytat nebola som na prvy piatok to je dnes 5.7. v kostole zajtra je fatimska sobota možem ist na prijimanie? som členka Božskeho Srdca. dakujem za odpoved.

  • kňaz Jaroslav píše:

   Kto chce prijať Ježiša Krista v Eucharistickom prijímaní, má byť v stave milosti posväcujúcej. Ak si je niekto vedomý, že spáchal smrteľný hriech, nesmie prijať Eucharistiu, ak prv nedostal rozhrešenie vo sviatosti pokánia. Všedné hriechy treba oľutovať na začiatku každého Eucharistického slávenia. Včera bol prvý piatok a taktiež bola slávnosť, ale nie je to prikázaný sviatok, ak ste nespáchala smrteľný hriech, tak môžete ísť dnes na prijímanie.

 6. Gabriela píše:

  Pozehnany vecer. Chcem sa opytat: Ak som na dovolenke v inom meste, kraji, je prvy piatok, ale ja planujem ist na spoved po navrate domov k svojmu spovednikovi (t.j.v nedelu), nemam tazky hriech (a spovedam sa pravidelne), mozem ist v ten prvy piatok na sv.prijimanie? Dakujem.

  • kňaz Jaroslav píše:

   Pochválený buď Ježiš Kristus. Kto chce prijať Ježiša Krista v Eucharistickom prijímaní, má byť v stave milosti posväcujúcej. Ak si je niekto vedomý, že spáchal smrteľný (ťažký) hriech, nesmie prijať Eucharistiu, ak prv nedostal rozhrešenie vo sviatosti pokánia. Všedné hriechy treba oľutovať na začiatku každého Eucharistického slávenia. Ak je prvý piatok v mesiaci a veriaci človek si po spytovaní svedomie nie je vedomí, že by spáchal nejaký ťažký hriech, môže prijímať Eucharistiu. S prianím všetkého dobrého od Pána Váš brat Jaroslav.

 7. Matús píše:

  Pozehnany vecer kňaz Jaroslav.
  Chodievame s dcérou na sväté omše, za každým vidí že deti chodia pri prijímaní Eucharistie deti ktoré chodia pre krížik na čelo ešte pred prvým svätým prijímaním.
  Smiem vedieť čo sa pri tom resp. pred, povie kňazovi?
  Ďakujeme

  • kňaz Jaroslav píše:

   Pochválený buď Ježiš Kristus. Ďakujem Vám, že ste mi tu napísali. Deti, ktoré ešte neboli na Prvom svätom prijímaní prichádzajú pred kňaza s prstom na perách (ukazovákom) a kňaz im dáva požehnanie. Oni nič nehovoria. Požehnaný večer prajem a dobrú noc. Držte sa. Jaroslav, brat.

 8. Aďa píše:

  PBJK

  Chcela aby som sa opýtať,
  Moja bývalá matka sa mi vyhrážala, že pacham svatokradez že si ju nectim ani otca. A išla som na sv. prijímanie. Im úcta a morálka nič nehovorí. Oni len ma využívajú a rodina len stále peniaze vymáha odo mňa. Pre nich je len kresťanstvo výhovorka, aby sa mali oni dobre, veľmi dobre ich poznám. Chcu sa mať dobre na úkor druhých a vyhováraju sa na božie prikázania miluj blížneho svojho, miluj svojho nepriateľa a odpust vinníkom..Oni sú veľmi dobre vybití. Dúfam, že nepacham svätokradež. Oni už nemajú rodičovské práva, keďže som už plnoletá a riadim si svoj život sama. Ja tu porušujem prikázania miluj blížneho svojho a s miluj svojho nepriateľa a oni len vyhadzujú peniaze do luftu a ja ich mam ešte živiť? Ja mam svoje potreby na ktoré platím, ja nemôžem sponzorovať ešte aj ich. Ona je riadna pijavica. Len aby ona sa mala dobre. To nejde takýmto spôsobom. Vôbec sa nedá s nimi vychádzať v ústrety. Všetko len plať a plať. Ako ja som im dieťa neukázala mať. Ja som sa nepýtala na svet. Ona je chorá na hlavu, každého len využíva. Mne tu len hovorila, že ja som chorá na hlavu. Mne vylepila facku, pretože som chcela ísť v nedeľu do kostola. Podľa toho, čo som si našla na internete, je nedeľa prikázaný sviatok a je to ťažký hriech.počas môjho detstva ma odháňala od kostola. Ona je zdravý rozumný človek rodič? Lebo ona tak nežije. Ona žije svetsky.zlakali ju vyletiky, bary…. Mala 3 chlapov ona je v poriadku?ona je zdravá? Toto normálny človek nerobí.

 9. Daniela píše:

  bola som na sv. spoveď a keď som prišla domov manžel ma nahneval a ja som neovládla svoj hnev a nakričala som naňho. Teraz neviem či mám ísť znovu na sv. zmierania, alebo stačí keď úprimne oľutujem, že som sa nahnevala.

  • kňaz Jaroslav píše:

   Hnev je hriech. Ale okolnosti môžu byť rôzne, preto Vám odporúčam osobne sa o tom porozprávajte s kňazom vo farnosti, nemusí to byť v spovednici. Môžete ho navštíviť na fare, alebo sa ho na to spýtajte pred omšou alebo po omši, medzi štyrmi očami. Ďakujem Vám, že ste mi tu napísala. Pekné, že ste úprimná a je Vám to ľúto, čo sa stalo. Porozprávajte sa s manželom, objímte ho. Všetko dobré prajem. Jaroslav, brat.

 10. Veronika píše:

  Moze pristupit manzel ked bol v krcme dve hodiny triezvy nebol poburuje to mna aj deti mal by dodrzat euchar.post ako dalej?

  • kňaz Jaroslav píše:

   Ďakujem Vám, že ste nám napísala. Eucharistický pôst treba dodržiavať – jednu hodinu pred svätým prijímaním. Chápem Vás, že Vás to poburuje. Rada odo mňa, povedzte to Vášmu farárovi vo farnosti, aby sa On s Vašim manželom porozprával a poučil ho. Ja by som sa s nim porozprával. Všetko dobré prajem. Jaroslav, brat.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je streda 27. máj 2020
Meniny má Iveta
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Augustín z Canterbury
ľubovoľná spomienka
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Veľa dosiahne ten, kto miluje.

Tomáš Kempenský