“Na prijímanie môže ísť každý, kto chce…”

http://praha.fara.sk/galeria/11/obr17-sv.prijimanie.JPGNepravda. Roku 1986 vydala Národná konferencia katolíckych biskupov usmernenia k svätému prijímaniu. Biskupi vyhlásili, že “katolík sa plne zúčastňuje na slávení Eucharistie, keď ide na sväté prijímanie, čím napĺňa Kristov príkaz, aby jedol jeho telo a pil jeho krv. Aby bol prijímajúci pripravený prijať telo Kristovo, nemal by si byť vedomý ťažkého hriechu, mal by sa postiť aspoň hodinu a mal by žiť v láske a porozumení s blížnymi.
Mali by sme tu zdôrazniť dve veci. Predovšetkým, aby ste mohli ísť na sv. prijímanie, musíte byť v stave milosti. Ak nie ste. páchate svätokrádež, inými slovami, dopúšťate sa neúcty voči niečomu, čo je posvätné. Svätokrádež je hriech (1 Kor 11, 27). Nehodným prijímaním nielenže nezískate nijakú milosť, ale spôsobí vám ešte väčšiu duchovnú ujmu- v takom prípade je lepšie ostať ticho v lavici.
Čo je to ťažký hriech? Ťažký hriech je to isté ako závažný či smrteľný hriech. Smrteľný hriech je každý  hriech, ktorý spĺňa tri podmienky: 1. týka sa vážnej veci, 2.páchate ho pri plnom vedomí a súhlasíte s ním, 3. mali ste čas dostatočne zvážiť jeho závažnosť.
Mali by sme sa preto najprv zmieriť s Bohom a Cirkvou prostredníctvom sviatosti zmierenia. Ľudia, ktorí neboli na spovedi viac ako rok, mali by dlho a intenzívne porozmýšľať, či sú hodni ísť na prijímanie. Nemali by sme prijímať len preto, že sa nám zdá, že všetci ostatní prijímajú. Sväté prijímanie nie je spoločenská udalosť, je to osobné a dôverné spoločenstvo s Bohom. Ak sme už dlhší čas neboli na spovedi, mali by sa sme sa zamyslieť, či nemáme otupenú citlivosť na hriech. Ak sa necítime hriešni, môže to byť preto, že naše duchovné zmysly sú otupené hriechom. Inými slovami, čím menej hriešnymi sa cítime, tým skôr by sme mali ísť na spoveď.

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote
Uverejnené v Omša a sviatosti
58 komentárov pre ““Na prijímanie môže ísť každý, kto chce…”
  1. jan píše:

    prosim vas chcel by som vediet ked rano idem na sv omsu a aj na prijimanie,mozem ist aj poobede na prijimanie.Mozem prijat sv.prijimanie dva krat za den.dakujem

    • kňaz Jaroslav píše:

      Ďakujem Vám, že ste mi tu napísal. A čo sa týka Vašej otázky. Spravidla prijímame Kristovo telo jedenkrát za deň. Dva razy v ten istý deň môžeme prijímať, keď sme druhý raz na celej svätej omši – od úvodného prežehnania sa do záverečného požehnania. Druhé sväté prijímanie v ten istý deň nie je pre väčšiu nábožnosť, ale pre utváranie jednoty so spoločenstvom veriacich. Sväté prijímanie má tri fázy: príprava, vlastné prijímanie, spolužitie s Kristom po prijímaní. Kto chce prijať Ježiša Krista v Eucharistickom prijímaní, má byť v stave milosti posväcujúcej. Ak si je niekto vedomý, že spáchal smrteľný hriech, nesmie prijať Eucharistiu, ak prv nedostal rozhrešenie vo sviatosti pokánia. Všedné hriechy treba oľutovať na začiatku každého Eucharistického slávenia. Aby človek mohol ísť na sv. prijímanie je potrebné zachovať tzv. eucharistický pôst, čo znamená hodinu pred sv. prijímaním nejesť a nepiť (okrem čistej vody alebo minerálky, ktoré sa môžu stále). Iné je, keď je veriaci človek vážne chorý a potrebuje kvôli liekom jesť, alebo má iný vážny dôvod. Sväté prijímanie Kristovho tela prehlbuje zjednotenie prijímajúceho s Pánom, odpúšťa mu všedné hriechy a chráni ho pred smrteľnými hriechmi. S prianím všetkého dobrého od Pána Váš brat Jaroslav.

    • Laura píše:

      Dobrý deň môžem ísť na primanie keď som povedala do Márii ďakujem za informácie

    • Laura píše:

      Mozem is na primanie ket som povedal do mariji

  2. Aaa píše:

    Dobry den, moze ist nasa dcera na prijimanie aj ked my dvaja s partnerom nie sme manzelia ale zijeme spolu?

  3. Lea píše:

    Dobrý deň, môže žena kresťanka chodiť na prijímanie, keby si zobrala na úrade rozvedeného muža, a nemali by svadbu v kostole?

    • kňaz Jaroslav píše:

      A budete spolu žiť ako brat a sestra?

      • Anna píše:

        Pochvaleny bud jezis Kristus.
        Na tuto otázku hľadám aj ja odpoved už veľmi dlho.
        Som vydatá , za už dlho rozvedeného muža. Mame dva deti , chodíme do kostola a chceme byt dobrím príkladom našich deti. Veľmi má trápi otázka Eucharistie , chcela by som ísť na spoveď a prijímať , no neviem si pomôcť.
        Skúsili sme už aj cestu anulovania manželstva ale bola negatívna.

        • kňaz Jaroslav píše:

          Ďakujem Vám za Vašu lásku k Eucharistii a za ochotu byť dobrým príkladom pre deti. Verím, že to aj ste. A tie ďalšie Vaše otázky, to je v súčasnosti častá téma a veľa sa o tom diskutuje. Odporúčam Vám sa o tom porozprávať s kňazom vo Vašej farnosti alebo s iným kňazom osobne. Súcitim s Vami a žehnám Vám. Ďakujem Pánovi, že ste. Jaroslav, brat.

  4. terka píše:

    mozem ist na sv prijimanie ked idem len okolo kostola a prave na omsi prebieha sv prijimanie?

  5. Tatiana píše:

    požehnany večer chcem sa spytat nebola som na prvy piatok to je dnes 5.7. v kostole zajtra je fatimska sobota možem ist na prijimanie? som členka Božskeho Srdca. dakujem za odpoved.

    • kňaz Jaroslav píše:

      Kto chce prijať Ježiša Krista v Eucharistickom prijímaní, má byť v stave milosti posväcujúcej. Ak si je niekto vedomý, že spáchal smrteľný hriech, nesmie prijať Eucharistiu, ak prv nedostal rozhrešenie vo sviatosti pokánia. Všedné hriechy treba oľutovať na začiatku každého Eucharistického slávenia. Včera bol prvý piatok a taktiež bola slávnosť, ale nie je to prikázaný sviatok, ak ste nespáchala smrteľný hriech, tak môžete ísť dnes na prijímanie.

  6. Gabriela píše:

    Pozehnany vecer. Chcem sa opytat: Ak som na dovolenke v inom meste, kraji, je prvy piatok, ale ja planujem ist na spoved po navrate domov k svojmu spovednikovi (t.j.v nedelu), nemam tazky hriech (a spovedam sa pravidelne), mozem ist v ten prvy piatok na sv.prijimanie? Dakujem.

    • kňaz Jaroslav píše:

      Pochválený buď Ježiš Kristus. Kto chce prijať Ježiša Krista v Eucharistickom prijímaní, má byť v stave milosti posväcujúcej. Ak si je niekto vedomý, že spáchal smrteľný (ťažký) hriech, nesmie prijať Eucharistiu, ak prv nedostal rozhrešenie vo sviatosti pokánia. Všedné hriechy treba oľutovať na začiatku každého Eucharistického slávenia. Ak je prvý piatok v mesiaci a veriaci človek si po spytovaní svedomie nie je vedomí, že by spáchal nejaký ťažký hriech, môže prijímať Eucharistiu. S prianím všetkého dobrého od Pána Váš brat Jaroslav.

  7. Matús píše:

    Pozehnany vecer kňaz Jaroslav.
    Chodievame s dcérou na sväté omše, za každým vidí že deti chodia pri prijímaní Eucharistie deti ktoré chodia pre krížik na čelo ešte pred prvým svätým prijímaním.
    Smiem vedieť čo sa pri tom resp. pred, povie kňazovi?
    Ďakujeme

    • kňaz Jaroslav píše:

      Pochválený buď Ježiš Kristus. Ďakujem Vám, že ste mi tu napísali. Deti, ktoré ešte neboli na Prvom svätom prijímaní prichádzajú pred kňaza s prstom na perách (ukazovákom) a kňaz im dáva požehnanie. Oni nič nehovoria. Požehnaný večer prajem a dobrú noc. Držte sa. Jaroslav, brat.

  8. Aďa píše:

    PBJK

    Chcela aby som sa opýtať,
    Moja bývalá matka sa mi vyhrážala, že pacham svatokradez že si ju nectim ani otca. A išla som na sv. prijímanie. Im úcta a morálka nič nehovorí. Oni len ma využívajú a rodina len stále peniaze vymáha odo mňa. Pre nich je len kresťanstvo výhovorka, aby sa mali oni dobre, veľmi dobre ich poznám. Chcu sa mať dobre na úkor druhých a vyhováraju sa na božie prikázania miluj blížneho svojho, miluj svojho nepriateľa a odpust vinníkom..Oni sú veľmi dobre vybití. Dúfam, že nepacham svätokradež. Oni už nemajú rodičovské práva, keďže som už plnoletá a riadim si svoj život sama. Ja tu porušujem prikázania miluj blížneho svojho a s miluj svojho nepriateľa a oni len vyhadzujú peniaze do luftu a ja ich mam ešte živiť? Ja mam svoje potreby na ktoré platím, ja nemôžem sponzorovať ešte aj ich. Ona je riadna pijavica. Len aby ona sa mala dobre. To nejde takýmto spôsobom. Vôbec sa nedá s nimi vychádzať v ústrety. Všetko len plať a plať. Ako ja som im dieťa neukázala mať. Ja som sa nepýtala na svet. Ona je chorá na hlavu, každého len využíva. Mne tu len hovorila, že ja som chorá na hlavu. Mne vylepila facku, pretože som chcela ísť v nedeľu do kostola. Podľa toho, čo som si našla na internete, je nedeľa prikázaný sviatok a je to ťažký hriech.počas môjho detstva ma odháňala od kostola. Ona je zdravý rozumný človek rodič? Lebo ona tak nežije. Ona žije svetsky.zlakali ju vyletiky, bary…. Mala 3 chlapov ona je v poriadku?ona je zdravá? Toto normálny človek nerobí.

  9. Daniela píše:

    bola som na sv. spoveď a keď som prišla domov manžel ma nahneval a ja som neovládla svoj hnev a nakričala som naňho. Teraz neviem či mám ísť znovu na sv. zmierania, alebo stačí keď úprimne oľutujem, že som sa nahnevala.

    • kňaz Jaroslav píše:

      Hnev je hriech. Ale okolnosti môžu byť rôzne, preto Vám odporúčam osobne sa o tom porozprávajte s kňazom vo farnosti, nemusí to byť v spovednici. Môžete ho navštíviť na fare, alebo sa ho na to spýtajte pred omšou alebo po omši, medzi štyrmi očami. Ďakujem Vám, že ste mi tu napísala. Pekné, že ste úprimná a je Vám to ľúto, čo sa stalo. Porozprávajte sa s manželom, objímte ho. Všetko dobré prajem. Jaroslav, brat.

  10. Veronika píše:

    Moze pristupit manzel ked bol v krcme dve hodiny triezvy nebol poburuje to mna aj deti mal by dodrzat euchar.post ako dalej?

    • kňaz Jaroslav píše:

      Ďakujem Vám, že ste nám napísala. Eucharistický pôst treba dodržiavať – jednu hodinu pred svätým prijímaním. Chápem Vás, že Vás to poburuje. Rada odo mňa, povedzte to Vášmu farárovi vo farnosti, aby sa On s Vašim manželom porozprával a poučil ho. Ja by som sa s nim porozprával. Všetko dobré prajem. Jaroslav, brat.

  11. Karin píše:

    Dobrý deň,
    Chcela by som sa spýtať, ak som bola nedávno na spovedi. Náš pán farár mi dal sv.príjmanie mimo omše po spovedi. Túto nedeľu som prijala druhé príjmanie. Koľko krát môžem ísť po spovedi na príjmanie pokiaľ som nemám v srdci ťažký hriech? Niektorí ľudia chodia na spoveď každý týždeň. Je pravda že môže človek prijať len 3 x príjimanie od spovedi a potom je potrebné ísť na spoveď aby som mohla chodiť na príjmanie? Veľmi pekne Vám ďakujem.

    • kňaz Jaroslav píše:

      Ďakujem Vám, že ste mi tu napísala. Podľa Vašich slov sa snažíte žiť duchovne a to je veľmi krásne svedectvo Vášho milujúceho srdca. Pán Ježiš chce stále, aby ste ho prijímala v Eucharistii. Svätá spoveď je nevyhnutná vtedy, keď veriaci človek vedome, dobrovoľne a slobodne prestúpil Božie prikázania vo vážnej veci, tomu hovoríme, že spáchal ťažký hriech. Vtedy veriaci človek nesmie prijímať Eucharistiu bez predchádzajúcej spovede. Pokiaľ budete naďalej, milá sestra, spolupracovať s Božou milosťou, to znamená, že nespáchate ťažký hriech, môžete naďalej s vierou a láskou prijímať Eucharistiu. Nie je to pravda, že človek môže prijať len 3 x príjimanie od spovedi a potom je potrebné ísť na spoveď aby mohol znovu chodiť na príjmanie? žehnám Vám. S prianím všetkého dobrého od Pána Váš brat Jaroslav.

  12. marmar píše:

    Dobrý deň,
    chodievam na spoveď raz mesačne pred prvým piatkom a potom počas mesiaca navštevujem omšu prevažne cez týždeň. Môžem prijať eucharistiu aj keď sa mi nepodarí ísť na nedeľnú omšu alebo je to už svätokrádež?
    Budem Vám vďačná za odpoveď

    • kňaz Jaroslav píše:

      Ďakujem Vám, že ste mi tu napísala. Ale chcel by som, aby ste mi napísala vysvetlenie, že pre aký dôvod sa Vám niekedy v nedeľu nepodarí ísť na svätú omšu. Nehovorme hneď o svätokrádeži, treba si veci objasniť alebo vysvetliť. Všetko dobré Vám prajem a žehnám Vám. Jaroslav, brat.

  13. MMária píše:

    Požehnaný deň prajem . Veľká vďaka že aj takto kňazi pomáhajú nám hriešnikom. Rozhodla som sa vám aj ja napísať. Lebo si neviem rady už dlhšie. Mám 37 rokov a ľutujem veľa veci v živote . Nebola som ukážková kresťanka, keď som bola mladá nespravala som sa pekne, nechala som sa ovplyvniť inými. Hanbím sa doteraz za moju minulost. A prosím Boha o odpustenie . Ale to je o inom.Ale chcem sa každým dňom napraviť. Mám už svoju rodinu dve deti nie je to vždy ľahké ale to asi všade. Snažím sa chodiť do kostola nie preto že sa to patrí a viesť svoju rodinu k Bohu. Nič mi iné nezostáva. Máme v rodine problémy . Sestra má tazky život a robí ho aj nám. Ma psychické problémy a rieši nepodstatné veci väčšinou z minulosti . A obviňuje má ako som jej zničila život pritom som jej vždy pomáhala. Ale to je veľmi na dlho. Ide o to že sa neustále keď sa stretneme u rodičov hádame. Sú to skriebky pre mňa malicherné. Ja riešim už iné ťažkosti a problémy pri detoch. Bola som na spovedi pred týždňom. Zajtra je nedeľa a ja som sa zas pohádala so sestrou. Nechcela som mám ju rada a nerozumiem prečo ma nenávidí. Nedá sa s ňou normálne rozprávať. Veľmi by som chcela byť kľudná ale nedá sa mi vždy ma vytočí. Je mi najviac ľúto že nemôžem prijať eucharistiu. Veľmi sa chcem zmeniť a nekricat ale nie vždy sa mi darí. Mám ťažký hriech keď kričím na deti cez deň keď ma neposlúchajú keď sa pohadam s rodinou? Nemôžem ísť už na prijímanie? Len sa chcem uistiť . veľmi túžim prijať Ježiša dáva mi pokoj keď som pri ňom
    Veľmi vám ďakujem za odpoveď. Boh vám žehnaj . A ospravedlňujem sa za zdĺhavú otázku a môj komentár. Ale som nešťastná z rodiny ako žijeme.dakujeeem.

    • kňaz Jaroslav píše:

      Ahojte. Ďakujem Vám, že ste mi tu napísala. Najlepšie je o týchto veciach hovoriť priamo s Vašim spovedníkom, pretože on Vás najlepšie pozná a bude Vám vedieť najlepšie poradiť. Pekný deň prajem. Jaroslav, brat.

  14. Anna píše:

    Požehnaný deň, chcem sa opýtať, či po vzbudení dokonalej ľútosti môžem prijať eucharistiu, ak pri co najbližšej možnosti prijmem sviatosť zmierenia?

  15. Mária píše:

    Požehnaný večer, môžem ísť na prijímanie, keď idem ráno do práce a idem okolo kostola, ale nestíham celú omšu(kvôli autobusu)?

  16. Anna píše:

    Požehnané ráno, chcem sa opýtať či syn môže ísť v nedeľu na prijímanie, keď minulý týždeň v nedelu nebol v kostole a ani neprijal Ježiša z dôvodu zapasu s družstvom v inom meste.

  17. Katarina píše:

    Pochavelny Bud Jezis Kristus volam sa Katka. Mam kamaratku ktora je vydata na urade s manzelom a nie v kostole. Ma vsetky Sviatosti len jej manzel. Chcem sa opytat ci moze ist na spoved a ci je mozne v jej pripade prijat eucharistiu??? Rada by som sa Este o pytala ci moze byt krsnou mamou. S Pozdravom Katka

  18. Emil píše:

    Pred týždňom som bol na spovedi. Odvtedy denne chodím na prijímanie. Dnes pri pracovnom strese nechtiac zo mńa vyhŕklo “kristepane”, čo som okamžite oľutoval. Spáchal som ťažký hriech proti 2. prikázaniu? Môžem ísť na prijímanie alebo až po spovedi?

  19. Marta píše:

    Pochvaleny buď Ježiš Kristus. Chcem sa spýtať, či sa nesmie ísť na sväté prijímanie počas omše, ak mi pán farár povedal, že ma vyspoveda po omši. Ja som bola na svätom prijímaní počas omše a po omši som išla na spoveď a Pán farár sa asi hneval preto, že som bola na svätom prijímaní pred spovedou. Bola som, lebo som o tom nevedela a sa spovedám každý mesiac.

  20. EM píše:

    Pochvaleny bud Jezis Kristus. Chcem sa spytat, zena, rozvedena, druhy sobas na urade. Moze pristupit na sv.omsi ku “kriziku”?
    Pan Boh zaplat za odpoved

  21. veriaca píše:

    Dobrý deň p.farár, chcela by som sa opýtať.
    Známy má poprosili,či by som bola ich birmovanou krstnou mamou, (mám aj krst, prvé primanie, birmovku)
    otázka : či môžem ísť na ,,spoveď ” keďže žijem s partnerom v jednej domácnosti, nie sme zobraty. Ďakujem za odpoveď.
    Pekný požehnaný deň .

    • kňaz Jaroslav píše:

      Keď žijete s partnerom v jednej domácnosti ako manželia, teda so všetkým tým, čo k tomu patrí, tak nemôžete dostať rozhrešenie od hriechov. Je mi to ľúto. Je tam prekážka, ktorá sa najprv musí pominúť. Napr. zosobášiť sa s partnerom v kostole. Samozrejme, že v prípade nebezpečenstva smrti, môžu dostať rozhrešenie od hriechov všetci, teda aj tí, ktorým v tom bránila doposiaľ nejaká prekážka. Spása duše je najvyšší zákon. Všetko dobré prajem, Jaroslav, brat.

  22. Martin píše:

    Dobrý deň ak je manžel rozvedený on je grekokatolik a ja katolička,môze byt syn ako mat 1 svete prijmanie v greckokatolickom kostole ďamujem

    • kňaz Jaroslav píše:

      Ďakujem Vám, že ste mi tu napísali. Najlepšie je sa o týchto veciach porozprávať s vašim farárom. Verím, že bude rád, keď si s ním dohodnete stretnutie a odpovie Vám na všetky otázky. Alebo mi zavolajte, v kontaktoch je moje tel. číslo. Ďakujem za porozumenie. Dobrú noc prajem. Jaroslav, brat.

  23. Katarína píše:

    Dobrý deň,

    Chcela by som sa Vás opýtať. Čo v prípade, že by Eucharistiu prijalo dieťa ešte pred prvým svätým prijímaním (nie z vlastnej vôle, ale z nevedomosti, keď išlo na krížik s rukami pred ústami, a zastupujúci kňaz neodhadol jeho vek, a dal mu Oltarnu Sviatosť).

    • kňaz Jaroslav píše:

      Aj mne sa to stalo. Spýtal som sa chlapca, že či vie koho prijímal. Povedal, že Pána Ježiša. Veľmi dobre. Niektoré deti už veľmi skoro vedia rozlíšiť Eucharistický chlieb od obyčajného chleba /od oblátky/. Deťom treba vysvetliť, že si majú dať na ústa prst, a keď príde čas prvého svätého prijímania, predtým sa vyspovedajú a budú jesť telo Pána Ježiša prvý krát spolu, nech je to slávnostné. Amen. Ďakujem Vám, že ste mi napísala. Jaroslav, brat.

  24. Martin píše:

    Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, keď som dnes 7.4. Na Veľký piatok nebol v kostole tak môžem na Veľkonočnú nedeľu ísť na prijímanie? Ďakujem za odpoveď

    • kňaz Jaroslav píše:

      Prvý trest za hriech bol rozkaz, že každodenný chlieb si bude človek vyhľadávať v potu svojej tvári. A keďže Kristus za ten istý hriech znáša za nás s najväčšou ochotou najväčší trest: smrť na kríži, nezodpovedalo by našej sústrasti nad smrťou Kristovou, keby sme my boli rozkazom oslobodení v tento deň od konania práce. To, že svätíme dnešný deň ako nedeľu. vychádza z hĺbky nášho srdca. Nepotrebujem k tomu žiadny príkaz a preto ho Cirkev ani nedala. A niektorí katolíci dnes neprídu do kostola, lebo Veľký piatok nie je prikázaný sviatok. Je mi to veľmi ľúto, že takto zmýšľajú. A nútiť niekoho, aby išiel o 15.00 hod. do kostola na obrady, nemá zmysel. Nanútená láska vlastne nie je žiadna láska. Z lásky ku Kristovi svätím dnešný deň a zachovám i pôst.

      Cirkev nám dnes, na Veľký piatok, neprikazuje: Choď do kostola?!, lebo predpokladá aj našu zrelosť, dospelosť vo viere a v láske. Len láska dáva našim skutkom hodnotu. Na dnes nemáme cirkevný príkaz svätiť tento deň a zúčastniť sa na celej svätej omši, a dnes sa dokonca sv. omša nikde vo svete neslávi. Konajú sa obrady Utrpenia a smrti nášho Pána Ježiša Krista. Neúčasťou na dnešných obradoch ste nespáchali hriech. Takže, keď Vás nič iné vo svedomí neťaží, tak môžete ísť na Veľkonočnú nedeľu na prijímanie. S prianím všetkého dobrého od Pána Váš brat Jaroslav. Vďaka Bohu, za Vás, že ste. Jaroslav, brat.

  25. Darina píše:

    Môžem ísť na prijímanie ak som vynechala jednu nedeľnú omšu z určitých rodinných dôvodov / veľké rodinné stretnutie v mieste,kde je iba jedna omša, ďalší kostol je vzdialený tri kilometre/

  26. Slávka píše:

    Dobrý deň,chcem sa opýtať…ak chodím do kostola každú nedeľu a sviatky a cez týždeň v bežnom dni nechodím, môžem chodiť na sv.prijímanie,ak som nespáchala ťazký hriech? Lebo som počula, že človek by mal chodiť do kostola každý deň.Ďakujem za odpoveď.

  27. Daniela píše:

    Dobry deň ! Môže mat dcérka sväté primanie na Slovensku keď žijeme v Rakúsku ? Dakujem

  28. Maria kovacova píše:

    Dobry a pozehnany den chcem sa spitat ked som nebola dlksie na sv omsi ale som vispovedana mozem prijat pana?

    • kňaz Jaroslav píše:

      Kán. 916 – Kto si je vedomý ťažkého hriechu, bez predchádzajúcej sviatostnej spovede nemá sláviť omšu ani prijímať Pánovo telo.

  29. Anna píše:

    Dobry a pekny den.Uz som Vam pisala,ale nedostala som odpoved.Bola som k prvemu piatku teraz vo februari na sv.spovedi a po popolcovej strede somdostala chripku,takze v nedelu som nebola na sv. omsi.Mam ist znovu na spoved aby som mohla ist v nedelu na sv.prijimanie?Dakujem za odpoved.Anna

    • kňaz Jaroslav píše:

      Kán. 916 – Kto si je vedomý ťažkého hriechu, bez predchádzajúcej sviatostnej spovede nemá sláviť omšu ani prijímať Pánovo telo, ak nie je na to vážny dôvod a niet príležitosti vyspovedať sa; v tomto prípade si musí byť vedomý, že je povinný vzbudiť si úkon dokonalej ľútosti, ktorý zahŕňa v sebe predsavzatie čo najskôr sa vyspovedať. Pokiaľ si nie ste vedomá ťažkého hriechu, tak môžete prijímať Eucharistiu. Keď je niekto chorý a kvôli chorobe nemôže ísť v nedeľu do kostola, tak je to v poriadku. A keď sa v týždni prelieči, môže pri najbližšej účasti na sv. omši prijímať Eucharistiu. Jedine vtedy, keď si je človek vedomý ťažkého hriechu, nemôže prijímať Eucharistiu bez predchádzajúcej sviatostnej spovede. S prianím všetkého dobrého od Pána Váš brat Jaroslav.

  30. Dagmar píše:

    Keď sa nezúčastním v sobotu večer veľkonočnej vigílie, môžem ísť v nedeľu na sv prijímanie ?

  31. Marek píše:

    Pochválený bud Ježiš Kristus.
    Mam jeden problem.Chodim do kostola kazdu nedelu, kazdy sviatok, ale nemozem ist pocas omse na prijimanie,pretoze som neni vyspovedany, nakolko nemozem ist na sv.spoved,koli hriechu a to je zitie v jednej domacnosti v nemanzelskom zvazku, teda zijem s druzkov, s ktorou mam aj dieta. Zijeme takto cca 18rokov.Ziadal som druzku o manzelsky vztah, ale nechce ani pocut, nakolko nemame uz 20rokov.Z mojej strany chcem uzavret manzelstvo, aby som mohol zit ako sa patry a mohol ist na spoved a prijimanie, ale druzka nie a nie pristupit na manzelstvo. Odstahovat sa nieje mozne, nakolko mame dceru spolu a je naviazana nanas. Chcel som samostane zit, aby mohol ist na spoved a prijimanie, ale nieje to len tak opustit rodinu a nechat dceru s druzkou c byte samych, aby si platili najomne atd atd, lebo platim ja tieto veci. Je hriech aj to, ked ja chcem manzelstvo a Boh vie ze chcem, ale druzka nepristupi k manzelstvu? Chyba je na jej strane. Ja chcem ist na tu spoved, ale som brzdeny a nemozem. Existuje vynimka nejaka? Sice sme v jednej domacnosti, ake uz intimne nezijeme spolu. Dakujem za odpoved.
    Pekny vecer prajem. Marek.

    • kňaz Jaroslav píše:

      Pochválený buď Ježiš Kristus. Naveky. Amen. Podľa toho, čo ste napísal, tak by sa dalo niečo poriešiť, aby ste vy mohli pristupovať k sviatostiam. Ďakujem Vám, že ste mi napísal. Odporúčam Vám ísť za vašim farárom, informovali by ste ho o Vašej hlbokej túžbe, prijímať sviatosti cirkvi. A on Vám povie ďalší postup. Určite sa však za ním zastavte. Nie je to nič zložité. Vysvetlí Vám napr. aj to, čo je sanácia manželstva, ale neviem, že či ste mali sobáš na úrade. Prípadne Vám povie, že aby ste napísali list otcovi biskupovi, vlastne “prosbu o pristupovanie k sviatostiam,” na základe uvedených pravdivých skutočností vo Vašom vzťahu. Dohodnite si stretnutie s vašim farárom a navštívte ho. On potom vydá aj svedectvo o vás. Všetko dobré prajem. Jaroslav, brat.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Myšlienka dňa:
Keď si to láska vyžaduje, je dobre povedať blížnemu nielen čo je potrebné pre jeho poučenie, ale aj čo je potrebné pre jeho útechu.
Sv. František Saleský