“Na prijímanie môže ísť každý, kto chce…”

http://praha.fara.sk/galeria/11/obr17-sv.prijimanie.JPGNepravda. Roku 1986 vydala Národná konferencia katolíckych biskupov usmernenia k svätému prijímaniu. Biskupi vyhlásili, že “katolík sa plne zúčastňuje na slávení Eucharistie, keď ide na sväté prijímanie, čím napĺňa Kristov príkaz, aby jedol jeho telo a pil jeho krv. Aby bol prijímajúci pripravený prijať telo Kristovo, nemal by si byť vedomý ťažkého hriechu, mal by sa postiť aspoň hodinu a mal by žiť v láske a porozumení s blížnymi.
Mali by sme tu zdôrazniť dve veci. Predovšetkým, aby ste mohli ísť na sv. prijímanie, musíte byť v stave milosti. Ak nie ste. páchate svätokrádež, inými slovami, dopúšťate sa neúcty voči niečomu, čo je posvätné. Svätokrádež je hriech (1 Kor 11, 27). Nehodným prijímaním nielenže nezískate nijakú milosť, ale spôsobí vám ešte väčšiu duchovnú ujmu- v takom prípade je lepšie ostať ticho v lavici.
Čo je to ťažký hriech? Ťažký hriech je to isté ako závažný či smrteľný hriech. Smrteľný hriech je každý  hriech, ktorý spĺňa tri podmienky: 1. týka sa vážnej veci, 2.páchate ho pri plnom vedomí a súhlasíte s ním, 3. mali ste čas dostatočne zvážiť jeho závažnosť.
Mali by sme sa preto najprv zmieriť s Bohom a Cirkvou prostredníctvom sviatosti zmierenia. Ľudia, ktorí neboli na spovedi viac ako rok, mali by dlho a intenzívne porozmýšľať, či sú hodni ísť na prijímanie. Nemali by sme prijímať len preto, že sa nám zdá, že všetci ostatní prijímajú. Sväté prijímanie nie je spoločenská udalosť, je to osobné a dôverné spoločenstvo s Bohom. Ak sme už dlhší čas neboli na spovedi, mali by sa sme sa zamyslieť, či nemáme otupenú citlivosť na hriech. Ak sa necítime hriešni, môže to byť preto, že naše duchovné zmysly sú otupené hriechom. Inými slovami, čím menej hriešnymi sa cítime, tým skôr by sme mali ísť na spoveď.

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote
Uverejnené v Omša a sviatosti
29 komentárov pre ““Na prijímanie môže ísť každý, kto chce…”
 1. jan píše:

  prosim vas chcel by som vediet ked rano idem na sv omsu a aj na prijimanie,mozem ist aj poobede na prijimanie.Mozem prijat sv.prijimanie dva krat za den.dakujem

  • kňaz Jaroslav píše:

   Ďakujem Vám, že ste mi tu napísal. A čo sa týka Vašej otázky. Spravidla prijímame Kristovo telo jedenkrát za deň. Dva razy v ten istý deň môžeme prijímať, keď sme druhý raz na celej svätej omši – od úvodného prežehnania sa do záverečného požehnania. Druhé sväté prijímanie v ten istý deň nie je pre väčšiu nábožnosť, ale pre utváranie jednoty so spoločenstvom veriacich. Sväté prijímanie má tri fázy: príprava, vlastné prijímanie, spolužitie s Kristom po prijímaní. Kto chce prijať Ježiša Krista v Eucharistickom prijímaní, má byť v stave milosti posväcujúcej. Ak si je niekto vedomý, že spáchal smrteľný hriech, nesmie prijať Eucharistiu, ak prv nedostal rozhrešenie vo sviatosti pokánia. Všedné hriechy treba oľutovať na začiatku každého Eucharistického slávenia. Aby človek mohol ísť na sv. prijímanie je potrebné zachovať tzv. eucharistický pôst, čo znamená hodinu pred sv. prijímaním nejesť a nepiť (okrem čistej vody alebo minerálky, ktoré sa môžu stále). Iné je, keď je veriaci človek vážne chorý a potrebuje kvôli liekom jesť, alebo má iný vážny dôvod. Sväté prijímanie Kristovho tela prehlbuje zjednotenie prijímajúceho s Pánom, odpúšťa mu všedné hriechy a chráni ho pred smrteľnými hriechmi. S prianím všetkého dobrého od Pána Váš brat Jaroslav.

 2. Aaa píše:

  Dobry den, moze ist nasa dcera na prijimanie aj ked my dvaja s partnerom nie sme manzelia ale zijeme spolu?

 3. Lea píše:

  Dobrý deň, môže žena kresťanka chodiť na prijímanie, keby si zobrala na úrade rozvedeného muža, a nemali by svadbu v kostole?

 4. terka píše:

  mozem ist na sv prijimanie ked idem len okolo kostola a prave na omsi prebieha sv prijimanie?

 5. Tatiana píše:

  požehnany večer chcem sa spytat nebola som na prvy piatok to je dnes 5.7. v kostole zajtra je fatimska sobota možem ist na prijimanie? som členka Božskeho Srdca. dakujem za odpoved.

  • kňaz Jaroslav píše:

   Kto chce prijať Ježiša Krista v Eucharistickom prijímaní, má byť v stave milosti posväcujúcej. Ak si je niekto vedomý, že spáchal smrteľný hriech, nesmie prijať Eucharistiu, ak prv nedostal rozhrešenie vo sviatosti pokánia. Všedné hriechy treba oľutovať na začiatku každého Eucharistického slávenia. Včera bol prvý piatok a taktiež bola slávnosť, ale nie je to prikázaný sviatok, ak ste nespáchala smrteľný hriech, tak môžete ísť dnes na prijímanie.

 6. Gabriela píše:

  Pozehnany vecer. Chcem sa opytat: Ak som na dovolenke v inom meste, kraji, je prvy piatok, ale ja planujem ist na spoved po navrate domov k svojmu spovednikovi (t.j.v nedelu), nemam tazky hriech (a spovedam sa pravidelne), mozem ist v ten prvy piatok na sv.prijimanie? Dakujem.

  • kňaz Jaroslav píše:

   Pochválený buď Ježiš Kristus. Kto chce prijať Ježiša Krista v Eucharistickom prijímaní, má byť v stave milosti posväcujúcej. Ak si je niekto vedomý, že spáchal smrteľný (ťažký) hriech, nesmie prijať Eucharistiu, ak prv nedostal rozhrešenie vo sviatosti pokánia. Všedné hriechy treba oľutovať na začiatku každého Eucharistického slávenia. Ak je prvý piatok v mesiaci a veriaci človek si po spytovaní svedomie nie je vedomí, že by spáchal nejaký ťažký hriech, môže prijímať Eucharistiu. S prianím všetkého dobrého od Pána Váš brat Jaroslav.

 7. Matús píše:

  Pozehnany vecer kňaz Jaroslav.
  Chodievame s dcérou na sväté omše, za každým vidí že deti chodia pri prijímaní Eucharistie deti ktoré chodia pre krížik na čelo ešte pred prvým svätým prijímaním.
  Smiem vedieť čo sa pri tom resp. pred, povie kňazovi?
  Ďakujeme

  • kňaz Jaroslav píše:

   Pochválený buď Ježiš Kristus. Ďakujem Vám, že ste mi tu napísali. Deti, ktoré ešte neboli na Prvom svätom prijímaní prichádzajú pred kňaza s prstom na perách (ukazovákom) a kňaz im dáva požehnanie. Oni nič nehovoria. Požehnaný večer prajem a dobrú noc. Držte sa. Jaroslav, brat.

 8. Aďa píše:

  PBJK

  Chcela aby som sa opýtať,
  Moja bývalá matka sa mi vyhrážala, že pacham svatokradez že si ju nectim ani otca. A išla som na sv. prijímanie. Im úcta a morálka nič nehovorí. Oni len ma využívajú a rodina len stále peniaze vymáha odo mňa. Pre nich je len kresťanstvo výhovorka, aby sa mali oni dobre, veľmi dobre ich poznám. Chcu sa mať dobre na úkor druhých a vyhováraju sa na božie prikázania miluj blížneho svojho, miluj svojho nepriateľa a odpust vinníkom..Oni sú veľmi dobre vybití. Dúfam, že nepacham svätokradež. Oni už nemajú rodičovské práva, keďže som už plnoletá a riadim si svoj život sama. Ja tu porušujem prikázania miluj blížneho svojho a s miluj svojho nepriateľa a oni len vyhadzujú peniaze do luftu a ja ich mam ešte živiť? Ja mam svoje potreby na ktoré platím, ja nemôžem sponzorovať ešte aj ich. Ona je riadna pijavica. Len aby ona sa mala dobre. To nejde takýmto spôsobom. Vôbec sa nedá s nimi vychádzať v ústrety. Všetko len plať a plať. Ako ja som im dieťa neukázala mať. Ja som sa nepýtala na svet. Ona je chorá na hlavu, každého len využíva. Mne tu len hovorila, že ja som chorá na hlavu. Mne vylepila facku, pretože som chcela ísť v nedeľu do kostola. Podľa toho, čo som si našla na internete, je nedeľa prikázaný sviatok a je to ťažký hriech.počas môjho detstva ma odháňala od kostola. Ona je zdravý rozumný človek rodič? Lebo ona tak nežije. Ona žije svetsky.zlakali ju vyletiky, bary…. Mala 3 chlapov ona je v poriadku?ona je zdravá? Toto normálny človek nerobí.

 9. Daniela píše:

  bola som na sv. spoveď a keď som prišla domov manžel ma nahneval a ja som neovládla svoj hnev a nakričala som naňho. Teraz neviem či mám ísť znovu na sv. zmierania, alebo stačí keď úprimne oľutujem, že som sa nahnevala.

  • kňaz Jaroslav píše:

   Hnev je hriech. Ale okolnosti môžu byť rôzne, preto Vám odporúčam osobne sa o tom porozprávajte s kňazom vo farnosti, nemusí to byť v spovednici. Môžete ho navštíviť na fare, alebo sa ho na to spýtajte pred omšou alebo po omši, medzi štyrmi očami. Ďakujem Vám, že ste mi tu napísala. Pekné, že ste úprimná a je Vám to ľúto, čo sa stalo. Porozprávajte sa s manželom, objímte ho. Všetko dobré prajem. Jaroslav, brat.

 10. Veronika píše:

  Moze pristupit manzel ked bol v krcme dve hodiny triezvy nebol poburuje to mna aj deti mal by dodrzat euchar.post ako dalej?

  • kňaz Jaroslav píše:

   Ďakujem Vám, že ste nám napísala. Eucharistický pôst treba dodržiavať – jednu hodinu pred svätým prijímaním. Chápem Vás, že Vás to poburuje. Rada odo mňa, povedzte to Vášmu farárovi vo farnosti, aby sa On s Vašim manželom porozprával a poučil ho. Ja by som sa s nim porozprával. Všetko dobré prajem. Jaroslav, brat.

 11. Karin píše:

  Dobrý deň,
  Chcela by som sa spýtať, ak som bola nedávno na spovedi. Náš pán farár mi dal sv.príjmanie mimo omše po spovedi. Túto nedeľu som prijala druhé príjmanie. Koľko krát môžem ísť po spovedi na príjmanie pokiaľ som nemám v srdci ťažký hriech? Niektorí ľudia chodia na spoveď každý týždeň. Je pravda že môže človek prijať len 3 x príjimanie od spovedi a potom je potrebné ísť na spoveď aby som mohla chodiť na príjmanie? Veľmi pekne Vám ďakujem.

  • kňaz Jaroslav píše:

   Ďakujem Vám, že ste mi tu napísala. Podľa Vašich slov sa snažíte žiť duchovne a to je veľmi krásne svedectvo Vášho milujúceho srdca. Pán Ježiš chce stále, aby ste ho prijímala v Eucharistii. Svätá spoveď je nevyhnutná vtedy, keď veriaci človek vedome, dobrovoľne a slobodne prestúpil Božie prikázania vo vážnej veci, tomu hovoríme, že spáchal ťažký hriech. Vtedy veriaci človek nesmie prijímať Eucharistiu bez predchádzajúcej spovede. Pokiaľ budete naďalej, milá sestra, spolupracovať s Božou milosťou, to znamená, že nespáchate ťažký hriech, môžete naďalej s vierou a láskou prijímať Eucharistiu. Nie je to pravda, že človek môže prijať len 3 x príjimanie od spovedi a potom je potrebné ísť na spoveď aby mohol znovu chodiť na príjmanie? žehnám Vám. S prianím všetkého dobrého od Pána Váš brat Jaroslav.

 12. marmar píše:

  Dobrý deň,
  chodievam na spoveď raz mesačne pred prvým piatkom a potom počas mesiaca navštevujem omšu prevažne cez týždeň. Môžem prijať eucharistiu aj keď sa mi nepodarí ísť na nedeľnú omšu alebo je to už svätokrádež?
  Budem Vám vďačná za odpoveď

  • kňaz Jaroslav píše:

   Ďakujem Vám, že ste mi tu napísala. Ale chcel by som, aby ste mi napísala vysvetlenie, že pre aký dôvod sa Vám niekedy v nedeľu nepodarí ísť na svätú omšu. Nehovorme hneď o svätokrádeži, treba si veci objasniť alebo vysvetliť. Všetko dobré Vám prajem a žehnám Vám. Jaroslav, brat.

 13. MMária píše:

  Požehnaný deň prajem . Veľká vďaka že aj takto kňazi pomáhajú nám hriešnikom. Rozhodla som sa vám aj ja napísať. Lebo si neviem rady už dlhšie. Mám 37 rokov a ľutujem veľa veci v živote . Nebola som ukážková kresťanka, keď som bola mladá nespravala som sa pekne, nechala som sa ovplyvniť inými. Hanbím sa doteraz za moju minulost. A prosím Boha o odpustenie . Ale to je o inom.Ale chcem sa každým dňom napraviť. Mám už svoju rodinu dve deti nie je to vždy ľahké ale to asi všade. Snažím sa chodiť do kostola nie preto že sa to patrí a viesť svoju rodinu k Bohu. Nič mi iné nezostáva. Máme v rodine problémy . Sestra má tazky život a robí ho aj nám. Ma psychické problémy a rieši nepodstatné veci väčšinou z minulosti . A obviňuje má ako som jej zničila život pritom som jej vždy pomáhala. Ale to je veľmi na dlho. Ide o to že sa neustále keď sa stretneme u rodičov hádame. Sú to skriebky pre mňa malicherné. Ja riešim už iné ťažkosti a problémy pri detoch. Bola som na spovedi pred týždňom. Zajtra je nedeľa a ja som sa zas pohádala so sestrou. Nechcela som mám ju rada a nerozumiem prečo ma nenávidí. Nedá sa s ňou normálne rozprávať. Veľmi by som chcela byť kľudná ale nedá sa mi vždy ma vytočí. Je mi najviac ľúto že nemôžem prijať eucharistiu. Veľmi sa chcem zmeniť a nekricat ale nie vždy sa mi darí. Mám ťažký hriech keď kričím na deti cez deň keď ma neposlúchajú keď sa pohadam s rodinou? Nemôžem ísť už na prijímanie? Len sa chcem uistiť . veľmi túžim prijať Ježiša dáva mi pokoj keď som pri ňom
  Veľmi vám ďakujem za odpoveď. Boh vám žehnaj . A ospravedlňujem sa za zdĺhavú otázku a môj komentár. Ale som nešťastná z rodiny ako žijeme.dakujeeem.

  • kňaz Jaroslav píše:

   Ahojte. Ďakujem Vám, že ste mi tu napísala. Najlepšie je o týchto veciach hovoriť priamo s Vašim spovedníkom, pretože on Vás najlepšie pozná a bude Vám vedieť najlepšie poradiť. Pekný deň prajem. Jaroslav, brat.

 14. Anna píše:

  Požehnaný deň, chcem sa opýtať, či po vzbudení dokonalej ľútosti môžem prijať eucharistiu, ak pri co najbližšej možnosti prijmem sviatosť zmierenia?

 15. Mária píše:

  Požehnaný večer, môžem ísť na prijímanie, keď idem ráno do práce a idem okolo kostola, ale nestíham celú omšu(kvôli autobusu)?

 16. Anna píše:

  Požehnané ráno, chcem sa opýtať či syn môže ísť v nedeľu na prijímanie, keď minulý týždeň v nedelu nebol v kostole a ani neprijal Ježiša z dôvodu zapasu s družstvom v inom meste.

 17. Katarina píše:

  Pochavelny Bud Jezis Kristus volam sa Katka. Mam kamaratku ktora je vydata na urade s manzelom a nie v kostole. Ma vsetky Sviatosti len jej manzel. Chcem sa opytat ci moze ist na spoved a ci je mozne v jej pripade prijat eucharistiu??? Rada by som sa Este o pytala ci moze byt krsnou mamou. S Pozdravom Katka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je pondelok 6. december 2021
Meniny má Mikuláš
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Mikuláš, biskup
ľubovoľná spomienka
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Boh nevzbudí nijaké želania, ktoré by nechcel splniť.
sv. Terezka z Lisieux