“Na prijímanie môže ísť každý, kto chce…”

http://praha.fara.sk/galeria/11/obr17-sv.prijimanie.JPGNepravda. Roku 1986 vydala Národná konferencia katolíckych biskupov usmernenia k svätému prijímaniu. Biskupi vyhlásili, že “katolík sa plne zúčastňuje na slávení Eucharistie, keď ide na sväté prijímanie, čím napĺňa Kristov príkaz, aby jedol jeho telo a pil jeho krv. Aby bol prijímajúci pripravený prijať telo Kristovo, nemal by si byť vedomý ťažkého hriechu, mal by sa postiť aspoň hodinu a mal by žiť v láske a porozumení s blížnymi.
Mali by sme tu zdôrazniť dve veci. Predovšetkým, aby ste mohli ísť na sv. prijímanie, musíte byť v stave milosti. Ak nie ste. páchate svätokrádež, inými slovami, dopúšťate sa neúcty voči niečomu, čo je posvätné. Svätokrádež je hriech (1 Kor 11, 27). Nehodným prijímaním nielenže nezískate nijakú milosť, ale spôsobí vám ešte väčšiu duchovnú ujmu- v takom prípade je lepšie ostať ticho v lavici.
Čo je to ťažký hriech? Ťažký hriech je to isté ako závažný či smrteľný hriech. Smrteľný hriech je každý  hriech, ktorý spĺňa tri podmienky: 1. týka sa vážnej veci, 2.páchate ho pri plnom vedomí a súhlasíte s ním, 3. mali ste čas dostatočne zvážiť jeho závažnosť.
Mali by sme sa preto najprv zmieriť s Bohom a Cirkvou prostredníctvom sviatosti zmierenia. Ľudia, ktorí neboli na spovedi viac ako rok, mali by dlho a intenzívne porozmýšľať, či sú hodni ísť na prijímanie. Nemali by sme prijímať len preto, že sa nám zdá, že všetci ostatní prijímajú. Sväté prijímanie nie je spoločenská udalosť, je to osobné a dôverné spoločenstvo s Bohom. Ak sme už dlhší čas neboli na spovedi, mali by sa sme sa zamyslieť, či nemáme otupenú citlivosť na hriech. Ak sa necítime hriešni, môže to byť preto, že naše duchovné zmysly sú otupené hriechom. Inými slovami, čím menej hriešnymi sa cítime, tým skôr by sme mali ísť na spoveď.

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote
Uverejnené v Omša a sviatosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prekvapenie pre teba
Dnes je streda 20. marec 2019
Meniny má Víťazoslav
Modlitby k rôznym prí­ležitostiam

Cirkevný kalendár:

Klaudia, muč.
féria
Liturgické čí­tania na dnes
Modlitba breviára na dnes
Archí­v článkov
Myšlienka dňa:
Povinnosťou každého človeka je byť príkladom čistoty a mať odvahu zachovávať svoje etické presvedčenie v spoločnosti cynikov. Už dávno sa usilujem takto postupovať - so striedavým úspechom.
Albert Einstein